MediaWiki 1.33

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page MediaWiki 1.33 and the translation is 83% complete.
Outdated translations are marked like this.
Uyarı Uyarı: MediaWiki 1.33 contains a very severe security issue. Please upgrade to newer versions of MediaWiki if possible. See 2021-12 security release/FAQ for workaround if you are not able to upgrade your MediaWiki.

MediaWiki 1.33, MediaWiki'nin eski bir sürümüdür. Değişikliklerin tam listesi için SÜRÜM NOTLARI dosyasına bakın. 23 Ekim 2018'den 10 Nisan 2019'a kadar artımlı "wmf " alfa şubeleri aracılığıyla Wikimedia Vakfı vikilerde konuşlandırıldı. 1.33.0 kararlı sürümü 2 Temmuz 2019'da yayınlandı. En son sürümler veya bunu takip etmek için REL1_33 dalına Git'te bakın. 1.33 dalı, 6 Haziran 2020'de kullanım ömrü dolan 1.33.4 sürümü ile ulaştı.

Bilinen sorunlar

 • görev T227147 MediaWiki, $wgDBprefix ayarlandığı takdirde "_" karakteriyle bitmesini zorlar, aksi halde bu hataya neden olur: InvalidArgumentException: Boş olmayan bir önek "_" ile bitmelidir.
 • görev T230317 Eski bir MediaWiki sürümünden yükseltme (1.15'ten önce), yükseltme betiğin başarısız olmasına neden olur. Yükseltme betiğini çalıştırmadan önce valid_tag table kendinizi manüel olarak eklemeniz gerekir. Bu, MediaWiki 1.33.1'de düzeltildi.
 • görev T227662 Eski bir sürümden yükseltme, hatası içinde Bilinmeyen bir sütun 'ar_comment_id' 'where' cümlesi verebilir. patch-comment-table.sql dosyasını manüel olarak uygulamanız gerekebilir.
 • görev T232129 1.33.0 ile birlikte gelen ConfirmEdit sürümü, bir sayfaya bağlantı eklendiğinde OOUI\Özel Durum hataları verir. Bu, 1.33.1’de düzeltilmiştir veya bu uzantının daha yeni bir sürümünü ayrı olarak indirebilirsiniz.
 • görev T232273 Sayfaların içe aktarılan revizyonları güncellemeden sonra kaybolabilir. Bu, cleanupUsersWithNoId.php ve ardından migrateActors.php bakım betiğini çalıştırarak çözülebilir.

Notları yükseltme

1.33, 1.32'den bu yana birçok veritabanı değişikliğine sahiptir ve şema güncellemeleri olmadan çalışmayacaktır. Revizyon tablosu gibi bazı çok büyük tablolarda yapılan değişikliklerden dolayı, şema güncellemesinin oldukça uzun sürebileceğini (orta büyüklükteki bir sitede birkaç dakika, büyük bir sitede birkaç saat) unutmayın.

Yükseltmeden önce daima veritabanınızı yedeklemeyi unutmayın!

1.11'den önceki sürümlerden yükseltme yaparken önemli bilgiler dahil olmak üzere daha ayrıntılı yükseltme talimatları için GÜNCELLEME dosyasına bakın.

MediaWiki 1.33 yükseltmeleri için bazı özel notlar aşağıdadır:

 • Bazı harici bağlantı aramaları, update.php (veya refreshExternallinksIndex.php) çalıştırılana kadar düzgün çalışmaz. Bunlar arasında IP adreslerini kullanan bağlantıları, uluslararası alan adlarını ve muhtemelen mailto bağlantılarını içerir.
 • MediaWiki'nin daha eski bir sürümünü kullanarak migrateActors.php'yi çalıştırdıysanız ve wikinizi $wgActorTableSchemaMigrationStage ile SCHEMA_COMPAT_READ_OLD ayarıyla çalıştırmak istiyorsanız, log_search satırlarının olduğunu unutmayın. Hedef kullanıcının revizyon silmelerini bulmak için gerekli olan yanlış silindi. Detaylar için T215464 bölümüne bakın.
 • $wgActorTableSchemaMigrationStage SCHEMA_COMPAT_WRITE_BOTH olarak ayarlanmış ve migrateActors.php çalıştırılmış olarak ayarlanmışsa, revizyon silme işlemi gerçekleştirilmişse, log_search tablosu, "target_author_actor" için boş değere sahip satırlar içerebilir; bu, hedef kullanıcının bu günlük girişlerini bulmasını revizyon silmeleri için günlük aramalarını engeller. Bu satırlar migrateActors.php çalıştırılarak (yeniden) düzeltilebilir.

Yenilikler

 • Bloklar özelliği, IP'lerin ve hesapların belirli sayfaları veya ad alanlarını düzenlemeyle kısıtlanabileceği "kısmi bloklar" adlı yeni bir özellik kazanıyor. Bu şu anda geliştirilme aşamasındadır, ancak $wgEnablePartialBlocks özellik bayrağını ayarlayarak etkinleştirilebilir. Gelecek sürümlerde bu özellik varsayılan olarak mevcut olacaktır.
 • (görev T96041) Kategoriler artık kategori sayfasındaki __EXPECTUNUSEDCATEGORY__ yeni davranış bayrağını ekleyerek Special:UnusedCategoriler'den gizlenebilir.

Güncellenen diller

MediaWiki 350'den fazla dili desteklemektedir. Birçok yerelleştirme düzenli olarak güncellenmektedir. Aşağıda yalnızca yeni ve kaldırılan diller ve Phabricator raporları nedeniyle dillerdeki değişiklikler listelenmiştir.

 • (görev T203908) Eastern Pwo (kjp)'e dil desteği eklendi.
 • (görev T213717) NS_TEMPLATE için Goan Konkani (Devanagari script) (gom-deva) çevirilerdeki çeviri hatası düzeltildi.
 • (görev T212221) Santali (sat) için $digitTransformTable eklendi.
 • (görev T216479) Saisiyat (xsy) dil desteği eklendi.
 • (görev T219728) Yeni Japon dönemi adı "Reiwa" için destek eklendi.

Diğer değişiklikler

Sistem yöneticilerini yükseltme, yükseltme ile ilgili özel notlar dikkatlice okunmalıdır. Geliştiriciler tüm sürüm notlarını okumalıdır.

 • (görev T210814) İçinde çoklu dil değerleri olan SVG'ler artık varsayılan olarak görüntü sayfalarında wikinin dilinde gösteriliyor.
 • (görev T205040) Çok dilli görüntüler şimdi mümkün olan yerlerde mevcut ayrıştırma dilinde gösteriliyor.
 • Special:ActiveUsers, aktif kullanıcılar sorgu önbelleği en son güncellendiğinden bu yana etkin olmayan kullanıcıları filtreleyemez.
 • Special:CreateAccount, seçtikleri kullanıcı adının normalleştirilmesi gerektiğinde kullanıcıyı uyarır.
 • $wgMiserMode , içerik ad alanlarında {{REVISIONID}} sihirli kelimeyi devre dışı bırakır. Sayfayı kaydettikten sonra tek bir tire ile değiştirilir.

Alt sayfalar