MediaWiki 1.33

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page MediaWiki 1.33 and the translation is 100% complete.
Varování Varování: MediaWiki 1.33 obsahuje velmi závažný bezpečnostní problém. Pokud je to možné, upgradujte na novější verze MediaWiki. Pokud nemůžete upgradovat MediaWiki, podívejte se na stránku 2021-12 security release/FAQ pro řešení.

MediaWiki 1.33 je již zastaralé vydání MediaWiki. Úplný seznam změn najdete v souboru POZNÁMKY K VYDÁNÍ. Byl nasazen na wiki Wikimedie Foundation pomocí přírůstkových alfa "wmf " větví od 23. října 2018 do 10. dubna 2019. Stabilní verze 1.33.0 byla vydána 2. července 2019. Chcete-li sledovat toto vydání, stáhněte si poslední vydání nebo si vyzkoušejte větev REL1_33v Gitu. Podpora verzí 1.33 skončila 6. června 2020 verzí 1.33.4.

Známé problémy

 • úkol T227147 MediaWiki vynucuje $wgDBprefix , aby skončil znakem "_", pokud je nastaven, jinak způsobí tuto chybu: InvalidArgumentException: A non-empty prefix must end with "_" (neprázdná předpona musí končit znakem "_").
 • úkol T230317 Aktualizování ze staré verze MediaWiki (před 1.15) způsobí selhání aktualizace skriptu. Před spuštěním aktualizačního skriptu budete muset samipřidat ručně Tabulka valid_tag . Bylo opraveno v MediaWiki 1.33.1.
 • úkol T227662 Upgradování ze staré verze může způsobit chybu Unknown column 'ar_comment_id' in 'where' clause (neznámý sloupec 'ar_comment_id'). Možná budete muset zavést soubor patch-comment-table.sql ručně.
 • úkol T232129 Verze ConfirmEdit spojená s 1.33.0 způsobí chyby OOUI\Exception při přidání odkazu na stránku. Toto bylo opraveno v 1.33.1 nebo si můžete samostatně stáhnout novější verzi této přípony.
 • úkol T232273 Importované revize stránek mohou po aktualizaci zmizet. To lze vyřešit spuštěním skriptu údržby cleanupUsersWithNoId.php následovaného migrateActors.php .

Poznámky k aktualizaci

Verze 1.33 má od verze 1.32 několik změn databáze a nebude fungovat bez aktualizací schématu. Všimněte si, že v důsledku změn některých velmi velkých tabulek, jako je revizní tabulka, může aktualizace schématu trvat poměrně dlouho (minuty na středně velké stránce, mnoho hodin na velké síti).

Před upgradem nezapomeňte vždy zálohovat databázi!

Podrobnější pokyny k upgradu najdete v souboru UPGRADE, včetně důležitých informací při upgradu z verzí před 1.11.

Níže jsou uvedeny některé specifické poznámky k aktualizacím na MediaWiki 1.33:

 • Některá externí vyhledávání odkazů nebudou fungovat správně, dokud nebude spuštěn update.php (nebo refreshExternallinksIndex.php). Patří sem vyhledávání odkazů pomocí IP adres, internacionalizovaných doménových jmen a případně odkazů mailto.
 • Pokud jste spustili migrateActors.php pomocí starší verze MediaWiki a chcete spustit svou wiki s $wgActorTableSchemaMigrationStage nastaveným na SCHEMA_COMPAT_READ_OLD, všimněte si, že log_search řádků potřebných k nalezení odstraněných revizí cílovým uživatelem byly nesprávně odstraněny. Podrobnosti viz T215464.
 • Pokud byly odstraněny revize, když byla wiki konfigurována s $wgActorTableSchemaMigrationStage nastavenou na SCHEMA_COMPAT_WRITE_BOTH a bez spuštění migrateActors.php, tabulka log_search může obsahovat řádky s prázdnými hodnotami pro "target_author_actor", které zabrání vyhledávání protokolu pro odstranění revizí cílovým uživatelem v nalezení těchto položek protokolu. Tyto řádky mohou být opraveny (opětovným) spuštěním migrateActors.php.

Co je nového

 • Funkce Bloky (blocks) získává novou funkci, "částečné bloky" (partial blocks), kde IP a účty mohou být omezeny úpravou určitých stránek nebo jmenných prostorů. Momentálně se vyvíjí, ale lze ji povolit nastavením příznaku funkce $wgEnablePartialBlocks. V budoucích verzích bude tato funkce ve výchozím nastavení k dispozici.
 • (úkol T96041) Kategorie lze nyní skrýt před Special: UnusedCategories přidáním nového příznaku chování __EXPECTUNUSEDCATEGORY__ na stránce kategorie.

Aktualizované jazyky

MediaWiki podporuje přes 350 jazyků. Většina lokalizací je pravidelně aktualizována. V následujícím přehledu jsou uvedeny pouze nové jazyky a také změny jazyků kvůli zprávám Phabricatoru.

 • (úkol T203908) Přidána jazyková podpora pro Eastern Pwo (kjp).
 • (úkol T213717) Opravena chyba překladu u Goan Konkani (Devanagari script) (gom-deva) překladů pro NS_TEMPLATE.
 • (úkol T212221) Přidána $digitTransformTable pro santálština (sat).
 • (úkol T216479) Přidána podpora jazyků pro Saisiyat (xsy).
 • (úkol T219728) Přidána podpora pro nový název japonské éry "Reiwa".

Další změny

Správci systému by si před aktualizací měli pečlivě přečíst specifické poznámky k upgradu. Vývojáři by si měli přečíst úplné poznámky k verzi.

 • (úkol T210814) SVG s více jazykovými hodnotami jsou nyní standardně zobrazeny v jazyce wiki na obrázkových stránkách.
 • (úkol T205040) Vícejazyčné obrázky se nyní zobrazují v aktuálním jazyce analýzy, pokud je k dispozici.
 • Speciální: Aktivní uživatelé již nebudou odfiltrovávat uživatele, kteří se stali neaktivní od poslední aktualizace mezipaměti dotazů aktivních uživatelů.
 • Speciální: CreateAccount nyní varuje uživatele, pokud má být zvolené uživatelské jméno normalizováno.
 • $wgMiserMode zakáže kouzelné slovo {{REVISIONID}} ve jmenných prostorech obsahu. Po uložení stránky je nahrazena jedinou pomlčkou.

Podstránky