MediaWiki 1.33

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page MediaWiki 1.33 and the translation is 83% complete.
Outdated translations are marked like this.
Varování Varování: MediaWiki 1.33 contains a very severe security issue. Please upgrade to newer versions of MediaWiki if possible. See 2021-12 security release/FAQ for workaround if you are not able to upgrade your MediaWiki.

MediaWiki 1.33 je již zastaralé vydání MediaWiki. Úplný seznam změn najdete v souboru Poznámky k vydání. Byl nasazen na Wikimedia Foundation wiki pomocí přírůstkových alfa wmf poboček od 23. října 2018 do 10. dubna 2019. Stabilní verze 1.33.0 byla vydána 2. července 2019. Chcete-li sledovat toto vydání, stáhněte si latest release nebo si vyzkoušejte větev REL1_33v Gitu. Podpora verzí 1.33 skončila 6. června 2020 verzí 1.33.4.

Známé problémy

 • úkol T227147 MediaWiki vynucuje $wgDBprefix , aby skončil znakem "_", pokud je nastaven, jinak způsobí tuto chybu: InvalidArgumentException: A non-empty prefix must end with "_" (Neprázdná předpona musí končit znakem "_").
 • úkol T230317 Aktualizování ze staré verze MediaWiki (před 1.15) způsobí selhání aktualizace skriptu. Před spuštěním aktualozičního skriptu budete muset sami ručně přidat Manual:valid_tag table. Bylo opraveno v MediaWiki 1.33.1.
 • úkol T227662 Upgradování ze staré verze může způsobit chybu Unknown column 'ar_comment_id' in 'where' clause. Možná budete muset použít soubor patch-comment-table.sql ručně.
 • úkol T232129 Verze ConfirmEdit spojená s 1.33.0 způsobí chyby OOUI \ Exception, když je na stránku přidán odkaz. Toto bylo opraveno v 1.33.1 nebo si můžete stáhnout novější verzi této přípony samostatně
 • úkol T232273 Importované revize stránek mohou po aktualizaci zmizet. To lze vyřešit spuštěním skriptu údržby cleanupUsersWithNoId.php následovaného migrateActors.php .

Poznámky k aktualizaci

Verze 1.33 má od verze 1.32 několik změn databáze a nebude fungovat bez aktualizací schématu. Všimněte si, že v důsledku změn některých velmi velkých tabulek, jako je revizní tabulka, může aktualizace schématu trvat poměrně dlouho (minuty na středně velké stránce, mnoho hodin na velké síti).

Před upgradem nezapomeňte vždy zálohovat databázi!

Podrobnější pokyny k upgradu najdete v souboru UPGRADE, včetně důležitých informací při upgradu z verzí před 1.11.

Níže jsou uvedeny některé specifické poznámky k aktualizacím na MediaWiki 1.33:

 • Některá externí vyhledávání odkazů nebudou fungovat správně, dokud nebude spuštěn update.php (nebo refreshExternallinksIndex.php). Patří sem vyhledávání odkazů pomocí IP adres, internacionalizovaných doménových jmen a případně odkazů mailto.
 • Pokud jste spustili migrateActors.php pomocí starší verze MediaWiki a chcete spustit svou wiki s $wgActorTableSchemaMigrationStage nastaveným na SCHEMA_COMPAT_READ_OLD, všimněte si, že log_search řádků potřebné k nalezení odstranění revizí cílovým uživatelem byly nesprávně odstraněny. Podrobnosti viz T215464.
 • Pokud byly odstraněny revize, když byla wiki konfigurována s $wgActorTableSchemaMigrationStage nastavená na SCHEMA_COMPAT_WRITE_BOTH a bez spuštění migrateActors.php, tabulka log_search může obsahovat řádky s prázdnými hodnotami pro "target_author_actor", které zabrání vyhledávání protokolu pro odstranění revizí cílovým uživatelem v nalezení těchto položek protokolu. Tyto řádky mohou být opraveny (opětovným) spuštěním migrateActors.php.

Co je nového

 • Funkce "Bloky" (Blocks) získává novou funkci, „částečné bloky“ (partial blocks), kde IP a účty mohou být omezeny úpravou určitých stránek nebo jmenných prostorů. Momentálně se vyvíjí, ale lze jej povolit nastavením příznaku funkce $wgEnablePartialBlocks. V budoucích verzích bude tato funkce ve výchozím nastavení k dispozici.
 • (task T96041) Kategorie lze nyní skrýt před Special: UnusedCategories přidáním nového příznaku chování __EXPECTUNUSEDCATEGORY__ na stránce kategorie.

Aktualizované jazyky

MediaWiki podporuje přes 350 jazyků. Většina lokalizací je pravidelně aktualizována. V následujícím přehledu jsou uvedeny pouze nově přidané a odstraněné jazyky. A změny, které oznamuje Phabricator.

 • (task T203908) Přidána podpora jazyků za Eastern Pwo (kjp).
 • (task T213717) Opravena chyba překladu u překladů Goan Konkani (Devanagari script) (gom-deva) pro NS_TEMPLATE.
 • (task T212221) Přidána $digitTransformTable - santálština (sat).
 • (task T216479) Přidána podpora jazyků za Saisiyat (xsy).
 • (task T219728) Přidána podpora pro nový název japonské éry "Reiwa".

Další změny

Správci systému by si před aktualizací měli pečlivě přečíst Poznámky k vydání / 1.33 # Změny konfigurace pro správce systému v 1.33 - specifické poznámky k upgradu. Vývojáři by si měli přečíst Poznámky k verzi / 1,33 - úplné poznámky k verzi.

 • (task T210814) SVG s více hodnotami jazyků v nich se nyní ve výchozím nastavení zobrazují v jazyce wiki na obrázkových stránkách.
 • (task T205040) Vícejazyčné obrázky se nyní zobrazují v aktuálním jazyce analýzy, pokud je k dispozici.
 • Speciální: Aktivní uživatelé již nebudou odfiltrovávat uživatele, kteří se stali neaktivní od poslední aktualizace mezipaměti dotazů aktivních uživatelů.
 • Speciální: CreateAccount nyní varuje uživatele, pokud má být zvolené uživatelské jméno normalizováno.
 • $wgMiserMode zakáže kouzelné slovo {{REVISIONID}} v jmenných prostorech obsahu. Po uložení stránky je nahrazena jedinou pomlčkou.

Podstránky