Podręcznik:Blokowanie bazy danych

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Manual:Lock the database and the translation is 100% complete.

Od wersji MediaWiki 1.5 możesz dodać $wgReadOnly do swojego pliku "LocalSettings.php" file i ustawić na tekst opisujący powód przełączenia bazy na tryb tylko do odczytu. (Można korzystać ze składni wiki.) Zablokuje to jakąkolwiek możliwość edycji wiki.

Przykład:

$wgReadOnly = "We are upgrading MediaWiki, please be patient. This wiki will be back in a few hours.";

Można też ustawić zmienną $wgReadOnlyFile w "LocalSettings.php" na nazwę pliku, do którego można wpisać tekst powodu blokady. Zawartość tego pliku będzie wyświetlana każdemu kto będzie próbował edytować wiki.

Uwaga: tryb tylko do odczytu nie zapobiegnie całkowicie zapisowi do bazy danych. Jeżeli chcesz zablokować całkowicie możliwość zapisu, musisz to zrobić bezpośrednio na bazie danych (na przykład odebrać uprawnienia do wykonywania zapytań UPDATE, INSERT, DELETE użytkownikowi, z którego korzysta wiki lub ustawić MySQL w tryb tylko do odczytu).

Jeżeli masz uprawnienie siteadmin, możesz także użyć strony specjalnej "Special:Lockdb" aby zablokować bazę danych oraz "Special:Unlockdb" aby odblokować wcześniej zablokowaną bazę danych. Zwróć uwagę, że jest to już przestarzałe, a uprawnienie siteadmin domyślnie nie jest przypisane do żadnej grupy. Zobacz Podręcznik:Uprawnienia użytkowników , aby uzyskać informacje na temat przypisywania uprawnień do grup. Zwróć także uwagę na to, że działa to poprzez zapis do lub usunięcie pliku określonego w $wgReadOnlyFile, więc upewnij się, że uprawnienia do niego są odpowiednio ustawione.