MediaWiki sürüm denetiminin geçmişi

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page History of MediaWiki version control and the translation is 100% complete.
Other languages:
English • ‎Türkçe • ‎español • ‎русский • ‎中文 • ‎日本語

MediaWiki'nin kaynak kodu geçmişi SourceForge'un CVS sürüm kontrol sisteminde başladı. Orada "MediaWiki" veya "Wikimedia" isimleri söylenmeden bir proje başlattık; dolayısıyla proje adı "wikipedia" idi. Bu proje, MediaWiki öncesi viki yazılımını (Magnus Manske'nin "aşama 2") ve son olarak MediaWiki olarak bilinen Lee Daniel Crocker'ın "faz 3" yeniden yazımını barındırmak için kullanıldı.

SourceForge'un geliştirici CVS hizmetinin genişletilmiş bir kesintisi, elimizi nihayet devam etmeye ve 1 Nisan 2006'dan itibaren kendi kaynak kodu havuzumuzu kurmaya zorladı. Bu yeni depo, CVS'den çok daha hafif olan ancak oldukça benzer bir arayüz sağlayan Subversion(Archived 2004-04-01 at the Wayback Machine) kullandı.

1 Nisan 2006 ile 31 Mayıs 2007 tarihleri arasında depo, Brion'un tesis dışı sunucusunda (http://www.leuksman.com) barındırıldı. 31 Mayıs 2007 ve 23 Ekim 2010 tarihleri arasında depo, Amsterdam'da bir Wikimedia sunucusu olan mayflower üzerinde barındırıldı. 23 Ekim 2010 ve Kasım 2013 tarihleri arasında depo, Tampa veri merkezinde formey barındırıldı. Bundan sonra, antimony üzerinde barındırıldı.

Mart 2012'de, mevcut Subversion veri havuzunun Git'e dönüştürülmesi başlatıldı ve sonraki haftalarda tamamlandı. Gerrit kod inceleme aracı olarak kullanılır. 26 Temmuz 2013'te, Subversion deposunun tamamı salt okunur olarak gittiği destekle tüm projeler içindir. Sonunda Haziran 2015'te tamamen hizmet dışı bırakıldı

Ayrıca bakınız