Help:Простори назв

From MediaWiki.org
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Help:Namespaces and the translation is 91% complete.

Other languages:
български • ‎català • ‎čeština • ‎Deutsch • ‎Zazaki • ‎English • ‎British English • ‎español • ‎فارسی • ‎suomi • ‎français • ‎हिन्दी • ‎Bahasa Indonesia • ‎italiano • ‎日本語 • ‎한국어 • ‎Ripoarisch • ‎Lëtzebuergesch • ‎lietuvių • ‎मैथिली • ‎Napulitano • ‎polski • ‎پښتو • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎русский • ‎slovenčina • ‎српски / srpski • ‎українська • ‎中文
PD Зверніть увагу! Коли Ви редагуєте цю сторінку, то погоджуєтесь робити свій внесок під ліцензією CC0. Детальніше про умови ліцензії можна дізнатися на сторінці довідки.
PD

Сторінки в MediaWiki впорядковані у набори, які називають "простори імен", мета яких - розрізнювати загальне призначення сторінки ще на високому рівні. Сторінки у певних просторах імен можуть мати особливі властивості чи характеризуватися особливою поведінкою при взаємодії з іншими сторінками.

Сторінки, назви яких не містять символу «:», розташовані в основному просторі імен. Він призначений для матеріалів, які складають основний вміст проекту. Коли сторінка розташована в іншому просторі імен, її назва має формат простір імен:сторінка; наприклад, ця сторінка називається Help:Namespaces/uk. Кожен простір імен характеризується номером і назвою, яка може перекладатися та мати псевдоніми.

Сторінка, назва якої не починається із простору назв, належить до основного простору назв. Слід зауважити, що двокрапка та префікс у назві сторінки не завжди вказують на належність сторінки до якогось простору назв: так, сторінка Foo:Namespaces/uk належить до основного простору назв, оскільки простору назв "Foo" не існує. Так само сторінка Help:Foo:Namespaces/uk належить до простору назв «Help».

Стандартні простори імен[edit]

Стандартному налаштуванню MediaWiki притаманні шістнадцять просторів імен, доступних для наповнення вмістом від дописувачів. Визначено також два особливих простори імен, сторінки в яких генеруються безпосередньо в процесі роботи рушія MediaWiki. Стандартні простори імен поєднано в пари, кожна пара складається із "простору імен статей" та "простору імен обговорення". Простори імен нумеруються, починаючи з нуля так, щоб просторам імен статей відповідали парні номери (включно з 0), просторам імен обговорення - непарні (включно з 1).

Media[edit]

Використовуйте цей простір імен для прямих посилань на завантажені файли, а не через сторінки їхнього опису. Так, на файл зображення посилається запис Media:Wiki.png, тоді як на сторінку опису цього зображення посилається запис File:Wiki.png.

Special[edit]

Цей простір імен застосовується для групування службових сторінок - звітів та інтерфейсів, які генеруються рушієм MediaWiki за відповідними запитами і тому не можуть бути відредаговані користувачами. Додати сторінку до цього простору імен можна лише модифікувавши MediaWiki втручанням у його код або встановленням розширення.

(Main)[edit]

The namespace that has no prefix separated by a colon. Commonly called the "main namespace" or "mainspace". This namespace typically contains the bulk of the content pages in a wiki. This namespace generally has no special properties.

Talk[edit]

З кожною сторінкою основного простору імен пов'язана ще одна сторінка для її обговорення, яка належить до простору імен Talk. Без особливих властивостей.

User[edit]

Кожен користувач має особисту сторінку в просторі імен User, посилання на яку автоматично додаються в історії змін, списках відстеження та будь-де, де користувача ідентифіковано.

Користувач може використовувати цю сторінка, так само як і її підсторінки, для розміщення інформації про себе, чернеток і тестування нового вмісту. Сторінки з назвами типу "User:UserName/Foo.js" чи то "User:UserName/Foo.css" доступні для змін лише користувачу UserName, який їх створив, та системним адміністраторам.

User talk[edit]

Тут розміщені сторінка обговорення, пов'язана з особистою сторінкою користувача із простору імен User. Ці сторінки обговорення здебільшого використовують для того, щоб залишити повідомлення користувачу - приміром, інформувати його про цікаве для нього нове обговорення. Для ефективної реалізації такого механізму комунікацій, коли сторінка User talk:UserName зазнає змін, користувач UserName кожного разу, як відкриває будь-яку сторінку вікі, отримує сповіщення нагорі сторінки, що інформуватиме його про наявність непереглянутих ним змін:

Це сповіщення припиняє з'являтися лише після того, як користувач відкриє свою сторінку обговорення, щоб прочитати нове повідомлення.

Project[edit]

Інформація про даний вікі-проект; наприклад правила, які тут діють. У цього простору назв також є псевдонім, який є назвою конкретної інсталяції. Особливих властивостей немає.

Project talk[edit]

Сторінки обговорення із цього простору імен використовуються для обговорення відповідних сторінок проекту. Особливих властивостей немає.

File[edit]

Wiki.png

На сторінках цього простору імен зберігаються метадані (певний опис, інформація про ліцензування тощо) завантажених файлів (зокрема різних медіафайлів), доступних в просторі імен Media. Посилання безпосередньо на сторінку з цього простору імен включає сам медіафайл на сторінку: так, картинку праворуч вставлено за допомогою коду [[File:Wiki.png|right]]. Детальніше про такий синтаксис посилання див. Help:Images.

Внутрішнє посилання на сторінку файла починається з символу двокрапки: [[:File:Wiki.png|right]] дає File:Wiki.png. В стандартному налаштуванні MediaWiki визначено псевдонім "Image" для простору імен File, див. Псевдоніми просторів імен.

Для створення прямого посилання на файл, яке не чіпає сторінку його опису, використовуйте простір імен Media.

File talk[edit]

Цей простір імен призначений для обговорення завантажених файлів та їхніх сторінок опису. Особливих властивостей нема.

MediaWiki[edit]

Цей простір імен застосовується для зберігання системних повідомлень та іншого суттєвого для рушію MW вмісту. Так, сторінка MediaWiki:Edit (відповідно MediaWiki:Vector-view-edit у варіанті оздоблення (скіні) "Vector") містить текст, яким буде підписана вкладка "Edit" нагорі кожної сторінки. Якщо така сторінка існує, вона перевизначить слово по замовчуванню, яким є "Edit". Так само MediaWiki:Common.css - це системне повідомлення, яке містить код CSS для кожної сторінки вікі. Особливістю є те, що всі сторінки цього простору імен захищені, редагувати їх можуть лише адміністратори.

MediaWiki talk[edit]

Цей простір імен призначений для обговорення сторінок із системними повідомленнями. Особливих властивостей нема.

Template[edit]

Цей простір імен призначений для шаблонів - блоків тексту чи вікікоду, які планується вставляти на інші сторінки. Єдиною його особливістю є використання як простір по замовчуванням для включення: код {{Foo}} еквівалентний до {{Template:Foo}}.

Template talk[edit]

Цей простір імен призначений для обговорення сторінок шаблонів. Особливих властивостей нема.

Help[edit]

Цей простір імен застосовується для сторінок з довідками, інструкціями та посібниками. Особливих властивостей нема.

Help talk[edit]

Цей простір імен застосовується для обговорення сторінок довідки. Без особливостей.

Category[edit]

Цей простір імен вміщує сторінки з категоріями, які включають динамічні покажчики інших сторінок. Особливістю є те, що пряме посилання на сторінку категорії не створить на ній активного посилання, а віднесе поточну сторінку до цієї категорії. Тож код [[Category:Help]] додає посилання на сторінку категорії внизу сторінки в розділі "Categories". Це посилання приведе на сторінку категорії, на якій покажчик сторінок міститиме серед інших і поточну сторінку.

Пряме посилання на сторінку категорій починається з символу двокрапки: [[:Category:Help]] дає Category:Help. Детальніше див. у Help:Категорії.

Category talk[edit]

Цей простір імен призначений для обговорення сторінок категорій. Без особливостей.

Локалізація[edit]

Namespace names and aliases can be localized by developers. To request the localization of namespace names, please file a MediaWiki internationalization task at ФабрикаторPhabricator. In the description of the task, you should provide translations of all the namespaces in the table to the right, as well as any additional namespaces on your wiki (such as "Module" or "Gadget").

Перейменування просторів імен[edit]

Канонічна назва Локалізована назва
Media Медіа
Special Спеціальна
(Main)
Talk Обговорення
User Користувач
User talk Обговорення користувача
Project Project
Project talk Project talk
File Файл
File talk Обговорення файлу
MediaWiki MediaWiki
MediaWiki talk Обговорення MediaWiki
Template Шаблон
Template talk Обговорення шаблону
Help Довідка
Help talk Обговорення довідки
Category Категорія
Category talk Обговорення категорії

Namespace names can be translated into languages other than English and individual namespaces can be renamed, as set by a wiki's system admins (using Namespace manager. These names are known as the 'localized' namespace names. However, all namespaces have a 'canonical name', the original English name which will work on any installation of MediaWiki. So linking to User:Foo will always locate the user page for the user foo, whether the wiki is in French (where the localized name would be Utilisateur:Foo), Russian (Участник:Foo), or Hindi (सदस्य:Foo).

В таблиці праворуч наведено канонічні назви просторів імен поряд із їхніми локалізованими версіями.

Псевдоніми просторів імен[edit]

В деяких вікі-проектах визначено псевдоніми просторів імен: альтернативні назви, які також перетворюватимуться на правильні локалізовані назви. Приміром, вікі-проект може визначити "T" як псевдонім для Template, і посилання T:Foo стане еквівалентним до Template:Foo, зберігаючи кілька символів і секунд набору. Практичним прикладом може слугувати English Wikipedia, де "WP" визначено псевдонімом для Project, тобто для простору імен "Wikipedia".

Так само, за замовчуванням "Image" є псевдонімом для File, тож [[Image:Wiki.png]] еквівалентно до [[File:Wiki.png]].

Налаштовувані простори імен[edit]

Детальніше див. у Manual:Using custom namespaces.

Деякі вікі-проекти можуть мати бажання організувати їхній вміст таким чином, для якого стандартного набору просторів імен замало. В такому разі можна визначити додаткові простори імен; вони поводитимуться так само, як звичайний простір імен , - тобто без особливостей, - і матимуть номери 100 і більше.

Добування назви простору імен[edit]

Є немало способів визначити простір імен, до якого належить певна сторінка:

Магічні слова

Магічне слово {{NAMESPACE}} дає назву простору імен, в якому знаходиться сторінка.

JavaScript

Змінна JavaScript wgCanonicalNamespace містить повну назву простору імен сторінки, а змінна wgNamespaceNumber містить його номер.

CSS

Теґ <body> сторінки HTML належить двом класам CSS, які різняться простором імен: клас ns-#, де # є номером простору імен, та ns-XXX, де XXX є словом "subject" для сторінок із простору імен статей, словом "special" для службових сторінок із Special, та словом "talk" для сторінок із простору сторінок обговорень:

.ns-subject a 
{  /* Робить майже всі посилання на простори сторінок статей зеленими. */
  color: #00FF00;
}
.ns-talk a 
{   /* Робить посилання на сторінки обговорення блакитними. */
  color: #0000FF;
}
.ns-3 a 
{     /* а посилання на сторінки обговорення користувачів - червоними */
  color: #FF0000;
}
API

You can get a complete list of all the namespaces used on this wiki and some settings for each from the MediaWiki API:


Див. також[edit]