Help:Lokalizowanie niedziałających skryptów

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Help:Locating broken scripts and the translation is 68% complete.
Outdated translations are marked like this.

Jeżeli masz problemy z gadżetami lokalnymi lub skryptami użytkownika, to zazwyczaj są one spowodowane przez zepsuty kod JavaScript (język programowania, w którym pisane są gadżety) lub nieokreślone zależności od innego kodu.

Aby wyśledzić problematyczny kod i miejsce, gdzie należy dokonać poprawek, będzie trzeba użyć narzędzi dla programistów dostępnych w Twojej przeglądarce. Takie narzędzia wraz z odpowiednią modyfikacją URL pomogą zidentyfikować, który skrypt nie działa. This tool, combined with a special URL, will help you to identify the broken scripts.

Jak to zrobić

Upewnij się, że Twoja konfiguracja jest aktualna

Najpierw upewnij się że masz aktualną przeglądarkę. Funkcjonalności w MediaWiki oraz niektóre skrypty nie działają na starszych przeglądarkach z powodów związanych z bezpieczeństwem.

Następnie odśwież pamięć podręczną dla wyświetlanej strony, aby wymusić ponowne przetworzenie jej kodu źródłowego lub restart skryptów.

Te dwie czynności rozwiązują najwięcej problemów.

If you have a tool like "NoScript" or ad blockers installed on your web browser, then make certain that scripts are enabled for wikipedia.org, wikimedia.org, mediawiki.org, and wikidata.org.

Sprawdź czy problem jest związany ze skryptami użytkownika lub gadżetami

Aby sprawdzić czy twój problem jest spowodowany przez skrypty użytkownika lub gadżety, możesz spróbować tymczasowo wyłączyć na raz wszystkie skrypty włączone na wiki.

Aby to zrobić, dodaj ?safemode=1 do adresu (URL) strony, na której wystąpił problem. Przykład: https://www.mediawiki.org/wiki/Help:Locating_broken_scripts?safemode=1

Jeżeli w adresie URL jest już znak ?, dopisz zamiast niego &safemode=1. Przykład: https://www.mediawiki.org/w/index.php?title=Help:Locating_broken_scripts&safemode=1

Jeżeli problem nadal występuje i masz najnowszą wersję przeglądarki, skontaktuj się z twórcami MediaWiki (jak zgłosić błąd). Jeżeli jednak problem przestał występować, oznacza to, że jest spowodowany przez jakiś skrypt użytkownika lub gadżet. Należy go zidentyfikować.

Sprawdź czy problem związany jest z jakimś rozszerzeniem w przeglądarce

Some issues may be a result of interaction between Wikipedia and some browser extension. The easiest way to test it, is to try the same action with all extensions disabled, and the easiest way to achieve this, at least with the google chrome and firefox browsers, is to repeat the operation using "anonymous browsing" or "guest mode", where the browser disables all extensions by default. If the issue disappears with anonymous browsing, try to narrow it down by temporarily disabling extensions one by one, until the "culprit" extension is found.

If you find that the problem is indeed related to a browser extension, consider reporting it to the extension developers. If you decide to report it on Wikipedia, please mention this fact in the report.

Identyfikacja problemów

Te linki objaśniają jak korzystać z narzędzi dla programistów w różnych przeglądarkach:

Po zapoznaniu się z nimi, do adresu gdzie występuje problem dopisz ?debug=true. Przykład: https://www.mediawiki.org/wiki/Help:Locating_broken_scripts?debug=true

Jeżeli w URL znajduje się już znak ?, dopisz w zamian w taki sposób &debug=true. Przykład: https://www.mediawiki.org/w/index.php?title=Help:Locating_broken_scripts&debug=true

Jeżeli problem jest związany z kodem JavaScript, w konsoli narzędzi dla programistów powinien pokazać się komunikat błędu.

Aby ograniczyć ilość wyświetlanych informacji do tych interesujących, możesz włączyć tylko "JavaScript" lub "JS":

Przykład wyniku na wiki w przeglądarce Firefox.

Kliknij na nazwę pliku po prawej stronie komunikatu. Otworzy się widok "Debuggera". W prawej części będzie widoczny kod wymagający poprawy. Lewy panel pokaże plik do poprawy (będzie podświetlony). Kliknij prawym przyciskiem myszy na nazwie i otwórz go w nowej karcie:

Przykład wyniku na wiki w przeglądarce Firefox.

Z powodu sposobu ładowania plików, dokładny adres URL nie zawsze będzie oczywisty. Być może trzeba będzie znaleźć nazwę pliku na jego początku.

Taka nazwa znajdzie się w bloku komentarza (coś podobnego do // Title).

Niektóre problemy do poprawy mogą znajdować się w lokalnym MediaWiki:Common.js dla danej wiki, w skryptach osobistych, takich jak User:MyUserName/common.js (lub inne pliki .js które masz jako podstrony User:MyUserName/), lub w kodzie jednego z gadżetów dostępnych na wiki lub w zdefiniowanych zależnościach gadżetów na stronie MediaWiki:Gadgets-definition na danej wiki.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów technicznych na temat tej opcji, przeczytaj jak włączyć tryb debugowania.

Rozwiąż problem

Większość skryptów znajdziesz przeglądając m:Special:MyPage/global.js na Meta, lokalnie Special:MyPage/common.js, Special:MyPage/vector.js (i podobnie nazwane strony, zgodnie z nazwą używanej skórki, na przykład Special:MyPage/monobook.js jeżlei używasz skórki MonoBook - Książka), a także wszystko, co jest zaznaczone w Special:Preferences#mw-prefsection-gadgets.

Problemy ze skryptami mogą wystąpić z różnych powodów. Zalecamy kontakt z osobą znającą się na JavaScript. (Jeżeli masz podstawową techniczną wiedzę o JavaScript, zobacz T164242 po porady i linki do dodatkowych informacji.)

W międzyczasie możesz wyłączyć niedziałające skrypty.

Jeżeli zepsuty skrypt jest gadżetem, wyłącz go poprzez preferencje.

Jeżeli niedziałający skrypt znajduje się na stronie .js, wyłącz go poprzez jego zakomentowanie - dodaj /* na początku i */ na końcu.

Możesz także wyłączyć skrypt poprzez całkowite usunięcie linii z nim związanych ze swojej strony .js.

Inne sposoby na odnalezienie problematycznego skryptu

  1. zwróć uwagę na gadżety i skrypty włączone na twoim koncie
  2. wyłącz wszystkie skrypty i gadżety na swoim koncie
  3. włącz jeden z gadżetów
  4. wyczyść pamięć podręczną
  5. sprawdź czy nadal występuje problem:
    • Jeżeli nie, przejdź do kroku 3, wybierając kolejny gadżet
    • Jeżeli tak, napraw go i przejdź z powrotem do kroku 3 sprawdzając czy nie ma innych zepsutych skryptów

Totally unrelated gadgets can break the strangest things. To narrow it down turn off all the gadgets in a particular section of the gadgets list in preferences, and see if that helps. Then if that doesn't work try turning off another section of gadgets. Eventually you will find the section of gadgets where the problem lies. Then turn off the gadgets in that section one by one. Before doing any of this take a screenshot of the whole gadget preferences page. This way you can get back to what you like. Firefox has a built-in screenshot tool that lets you get the whole page including the part of the page not showing on the screen.

Zobacz też