Help:Growth/Tools/Sugerowane edycje

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Growth/Tools/Suggested edits and the translation is 79% complete.
Outdated translations are marked like this.
Narzędzia Growth Korzystanie z narzędzi Nowości Projekty Zespół Growth
Przeglądaj całą zawartość
Poznaj dotychczasowe narzędzia Strony pomocy i zasoby o Narzędziach Nowości Bieżące inicjatywy i opracowania strategiczne dotyczące tworzenia narzędzi lub tworzenia zasobów. Kim jesteśmy

Ogólne zasoby pomocy

Zasoby pomocy dla wikiprzewodników Zasoby pomocy dla społeczności
Poniższa procedura dotyczy jedynie wiki, na których są włączone narzędzia dla nowicjuszy z projektu Growth .
Strona domowa na Wikipedii i lista sugerowanych edycji

Dziękujemy, że używasz panelu „sugerowane edycje” i za to, że chcesz wiedzieć więcej!

Sugerowane edycje to część Projektu Wikimedia Foundation Growth „Zadania dla nowicjuszy”.

Funkcja ta działa w przeglądarkach na komputerach i urządzenia mobilnych, ale nie jest jeszcze dostępna w aplikacjach na Androida oraz iOS.

Cel sugerowanych edycji

Celem „Sugerowanych edycji” jest pomaganie nowicjuszom w zrobieniu swoich pierwszych udanych edycji. Być może masz w głowie jakieś konkretne pomysły na edycje, które przywiodły cię na Wikipedię. Jeśli tak, to „Sugerowane edycje” mogą pomóc ci nabyć umiejętności niezbędnych to osiągnięcia twoich celów. If that's the case, suggested edits can teach you skills that will help you succeed on the edits you want to do. Albo może chcesz coś edytować, ale nie wiesz, od czego zacząć.

Panel pokazuje kilka artykułów, nad którymi trzeba popracować. Jest tam też informacją o tym, co należy przy nich zrobić (np. redakcja czy dodawanie linków). A dodatkowo możesz zobaczyć jak często są odwiedzane. Kliknij w artykuł, aby go wyświetlić i zacznij edytować!

Jak z tego korzystać

Film pokazujący, jak dostać się do strony domowej i użyć modułu „sugerowane edycje”

For wskazówki wizualne wraz z krokami, see: Special:MyLanguage/Help:Growth/Tools/Suggested edits#Visual guidance.

Panel „sugerowane edycje” znajduje się na twojej stronie domowej. Jeśli potrzebujesz pomocy, aby włączyć i odnaleźć swoją stronę domową, kliknij tutaj. Aby aktywować panel „sugerowane edycje”, postępuj według informacji na przyciskach i kolejnych ekranach. Gdy panel zostanie aktywowany, zobaczysz kilka artykułów, nad którymi trzeba popracować. Możesz filtrować zawartość panelu po „poziomie trudności” oraz „temacie”.

Poziom trudności

Wybierz zainteresowania (urządzenia mobilne)

Jedno z menu w panelu „sugerowane edycje” pozwala na wybranie poziomu trudności. Jest wiele sposobów, na które można edytować Wikipedię, a panel „sugerowane edycje” zawiera pięć różnych ich rodzajów. Pogrupowane są jako łatwe, przeciętne i trudne.

 • Łatwe
  • W „redagowaniu” chodzi o małą poprawkę w tym, jak artykuł jest napisany. Jest to cenny i prosty sposób, aby przyzwyczaić się do edytowania Wikipedii. Dzięki redagowaniu artykuły mogą być bardziej profesjonalne i wiarygodne.
  • „Dodawanie linków” to najprostszy sposób edytowania. Linki pomagają czytelnikom w poruszaniu się między artykułami, aby szybciej się uczyć.
 • Przeciętne
  • „Znajdywanie przypisów” wykorzystuje książki, strony internetowe oraz informacje prasowe aby sprawdzić, czy Wikipedia podaje dokładne informacje. Dodawaj przypisy, aby czytelnicy mogli być pewni, że to, co czytają, jest prawdą.
  • „Aktualizacja artykułów” jest potrzebna, ponieważ w miarę upływu czasu i nowych zdarzeń artykuły się dezaktualizują. Znajdź i dodaj poprawne informacje, żeby Wikipedia zawsze zawierała aktualne, prawdziwe dane.
  • Add an image suggests an image from other wikis that match the article topic. Newcomers have to check if the image is accurate, and write a caption. [This feature is a test at a few Wikipedias ]
 • Trudne
  • „Rozwijanie artykułów” jest potrzebne, gdyż wiele artykułów na Wikipedii ma tylko jedno czy dwa zdania. Znajdź więcej informacji i dodaj je, żeby artykuł stał się pełniejszy.
  • „Tworzenie nowego artykułu” jest jedną z najtrudniejszych rzeczy na Wikipedii. Nie zalecamy nowicjuszom próbowania tego w ramach swojej pierwszej edycji. This task is currently locked: people have to make other suggested edits to know how to create an article.

Tematy

Możesz filtrować zawartość panelu na podstawie swoich tematów zainteresowań. Znajdź artykuły na podstawie czterech grup tematów: „Kultura”, „Historia i społeczeństwo”, „Nauka, technologia i matematyka” oraz „Regiony”. Wybierz jeden lub więcej tematów, których edytowanie Cię interesuje!

[This feature is a test at a few Wikipedias (ar, bn, cs, es)] You can filter the topics in two ways: "Dopasuj przynajmniej jeden z wybranych" or "Dopasuj wszystkie wybrane tematy".

Edytowanie

To najważniejsza część! Kiedy jakiś artykuł zwróci Twoją uwagę, kliknij, żeby go wyświetlić. Możesz wówczas kliknąć „Edytuj” (albo dotknąć ikonki ołówka, jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego) i dokonać zmian. Otworzy się edytor wizualny, nawet jeśli wcześniej korzystałeś/korzystałaś z edytora kodu źródłowego. To dlatego, że dostarczony samouczek skupia się na używaniu edytora wizualnego. Nie musisz pracować nad całym artykułem – dowolna mała zmiana ma znaczenie. Any small change makes a difference. Poprawiaj pisownię, dodawaj linki, dodawaj przypisy – albo rób wszystkie te rzeczy naraz.

Help panel with guidance

Kiedy będziesz na artykule, otrzymasz wskazówki, jak rozpocząć edytowanie go i jak z sukcesem zakończyć edycję. Samouczek znajdziesz w panelu pomocy po prawej stronie na dole ekranu (albo na dole w przypadku urządzeń mobilnych).

Samouczek podzielony jest na proste kroki z przykładami, dzięki którym łatwo zrozumiesz, jak wykonuje się konkretne zadania.

Zawsze możesz zminimalizować panel i otworzyć go ponownie, kiedy tylko zechcesz!

Możesz wtedy opublikować swoją edycję i popracować nad czymś innym!

If you turn off the Help panel in the settings, then you will also lose hints for the Suggested edits.

Najczęściej zadawane pytania

W jaki sposób tematy przypisywane są artykułom?

Tematy dobierane są do artykułów na podstawie algorytmów uczenia maszynowego. Te przewidywania są przeważnie, choć nie zawsze, poprawne.

Co jeśli panel nie pokazuje mi żadnych artykułów?

Jeśli nie widzisz żadnych artykułów, spróbuj dodać więcej tematów zainteresowań albo rodzajów zadań.

Co się dzieje, gdy opublikuję edycję?

W przypadku części języków twoja edycja będzie od razu widoczna w Internecie! Przy pozostałych językach, zanim inni ludzie będą mogli zobaczyć twoją edycję, musi ją najpierw zaakceptować doświadczony edytor.

Czy muszę pracować nad całym artykułem?

Nie. Możesz poprawić dowolną część, na którą masz ochotę, nawet jeśli jest to tylko drobna literówka. Czytelnicy Wikipedii cenią każdy wkład, jaki wniesiesz.

Dlaczego nie mogę wybrać „Tworzenia nowego artykułu” jako rodzaju zadania?

Tworzenie nowych artykułów to jedna z najtrudniejszych rzeczy na Wikipedii, gdyż wymaga wielu umiejętności naraz. Zalecamy, abyś najpierw nauczył/nauczyła się robić prostsze edycje, zanim samodzielnie napiszesz artykuł. Dlatego to zadanie nie jest dostępne -- chociaż może w przyszłości je włączymy.

Co jeśli potrzebuję dalszej pomocy?

Edytowanie Wikipedii nie zawsze jest łatwe, a inni wolontariusze chętnie ci pomogą! Świetną metodą jest skorzystanie z pomocy opiekuna. Na twojej stronie domowej przypisany jest do Ciebie opiekun. Możesz kliknąć, żeby zadać mu/jej pytanie. Zazwyczaj odpowie w ciągu kilku dni.

Jak mogę dowiedzieć się więcej o „sugerowanych edycjach” i o całym większym projekcie?

Możesz poczytać o szczegółach projektu i zapytać o niego na stronie dyskusji.

Wizualne wskazówki

Wersja na komputery

Wersja mobilna