Help:Extension:ContentTranslation

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Extension:ContentTranslation and the translation is 100% complete.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

İçerik Çevirisine hoş geldiniz!

İçerik Çevirisi, editörlerin sayfaları diller arasında çevirmesine yardımcı olan bir araçtır. Çevirmenlerin el biçimlendirme, kategoriler, bağlantılar, resimler vb. hakkında düşünmek yerine çeviri metnini yazmaya odaklanmasına yardımcı olur.

Farklı bir dilden mevcut olanı temel alan yeni bir viki sayfası oluşturmak, otomatik çeviri hizmetlerinin, sözlüklerin, metni yeniden biçimlendirmenin, ince ayar bağlantılarının ve kaynakçanın ve önemli miktarda sekme geçişinin kullanılmasını gerektirir. İçerik Çevirisi, çeviriyi orijinal sayfanın hemen yanında göstererek ve mümkün olduğunda biçimlendirme, bağlantılar, kategoriler ve kaynakça gibi ayrıntıları otomatik olarak ekleyerek çevrilmiş sayfalar oluşturmayı basitleştirir.

İçerik Çevirisi, çevrilmiş bir sayfanın ilk sürümünü oluşturmaya odaklanır. Oluşturulduktan sonra, diğer herhangi bir viki sayfası gibi daha fazla düzenlenebilir.

Genel öneriler

Her şeyden önce, maddeleri çevirmekle ilgili teknik olmayan bazı ipuçlarını düşünün.

Yalnızca makine çevirisine güvenmeyin! İyi desteklenen dillerde bile hata yapabilir. Her zaman yazdığınız her şeyi okuyun ve makine çevirisinin yayımlamadan önce yaptığı hataları düzeltin. Maddeyi düzeltmeden yayımlarsanız, muhtemelen çeviriniz silinecektir.

Yalnızca, çeviri yaptığınız dilde yazabileceğinizden eminseniz çevirin.

Bikinizde makaleleri çevirmekle ilgili bir sayfa varsa, çevirmeye başlamadan önce bu sayfayı okuyun. Vikinize özel daha fazla ipucu ve politikaya sahip olacaktır. İngilizce Vikipedi'de bu sayfa w:en:Wikipedia:Translation sayfasıdır (diğer dillerde karşılık gelen sayfaları bulmak için o sayfadaki diller arası bağlantılara bakın).

Çeviriyi yaptığınız dilde yazabiliyorsanız, ancak onu mükemmel yazmadığınızı düşünüyorsanız, bu dili bilen arkadaşlarınızdan veya bu vikide yazan diğer editörlerden yardım isteyin. Doğru seçimi yapmak veya dilbilginizi geliştirmek hakkında arkadaşlarınızla konuşmak eğlencelidir!

Çeviriye başlamadan önce maddenin tamamını kaynak dilde okuyun. Bu, birkaç nedenden dolayı önemlidir. Birincisi, mükemmel olmaması oldukça olası! Tüm maddelerde ve tüm dillerde hatalar olabilir. Ayrıca, bir kişinin biyografisi, bir şehrin tarihi, doğal bir fenomenin tanımı veya başka herhangi bir şey olsun, maddenin konusunun tüm hikayesini bilmek ve anlamak, çevirinin her cümlesini yazmanıza yardımcı olacaktır.

Kaynak maddede bazı sorunlar olduğunu görürseniz ve kaynak dillerde yazabiliyorsanız, cesur ve çeviriye başlamadan önce kaynak maddeyi düzenleyin. Çeviri başladıktan sonra kaynak maddenin değiştirilmesi çeviri sürecini engelleyebilir.

Kaynak maddedeki kaynakçanın doğru ve ilgili olup olmadığını kontrol etmek için elinizden gelenin en iyisini yapın (kaynakça aynı zamanda kaynaklar veya dipnotlar olarak da bilinir). Kitabı okuyun, bağlantılı web sitesini kontrol edin, vb. kaynakçanın doğru ve alakalı olduğundan emin değilseniz, maddeyi kaynağın kullanıldığı kısmını atlamayı düşünün çünkü yanlış olabilir.

Özellikle hedef dilde okuyacak kişiler için çok ilgi çekici değillerse, kaynak maddenin bazı kısımlarını atlamakta sakınca yoktur. Örneğin:

 • İngilizce bazı ansiklopedik maddelerde, maddenin başlığında İngilizce kelimenin etimolojisini açıklayan bir bölüm bulunabilir, örneğin Chef maddesi. Bu kelime sizin dilinizde tamamen farklıysa, İngilizce "chef" kelimesinin etimolojisinin sizin dilinizdeki okuyucular için ilginç olduğunu düşünmüyorsanız, muhtemelen bu bölümün çevirisi gereksiz olacaktır.
 • Müzisyenlerle ilgili bazı Vikipedi maddeleri, bu dilin konuşulduğu ülkedeki konserleriyle ilgili bir bölüm içermektedir. Bunu diğer ülkelerde konuşulan dillere çevirirken, bu bölüm muhtemelen atlanabilir.

Makine çevirisi

İçerik Çevirisi'nde, otomatik çeviri, birkaç makine çevirisi hizmeti aracılığıyla sınırlı sayıda dil için kullanılabilir. Şu anda, maddenin çevrildiği dile bağlı olarak, kullanıcılar Apertium, Matxin, Google, Yandex ve Youdao çeviri motorları kullanabilecekler.

Ancak otomatik çeviri, kullanıcının kullanmayı seçebileceği bir özelliktir. Açılır listeden kullanılacak hizmeti seçebilirler ve tercihleri ​​hatırlanacaktır. Kullanıcılar, "Boş bir paragrafla başlayın" seçeneğini kullanarak makine çevirisini kullanmamayı da seçebilirler.

Makine tarafından çevrilmiş maddeleri yayımlamak, İçerik Çevirisi'nin amacı değildir ve maddeleri değiştirmeden ve gözden geçirmeden yayımlamak aktif olarak önerilmez. Kullanıcılara, değiştirilmemiş içerik yayımlamaya çalışırlarsa uyarılar gösterilir.

İçerik Çevirisi'ni etkinleştirme

Şu anda İçerik Çevirisi bir beta özelliktir. Kullanmak için beta tercihlerinizde özelliği etkinleştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için, hesabınıza oturum açın, sayfanın üst kısmındaki Beta seçeneğini tıklayın, İçerik Çevirmeni kutuya işaretleyin ve sayfanın altındaki Kaydet'e tıklayın.

İçerik Çevirisi beta özelliği.

Gösterge paneli

Gösterge paneli, çeviri arayüzünün ana giriş noktasıdır.

Gösterge paneline gitme

Kontrol paneline ulaşmanın dört yolu vardır:

İlk yol: Farenizin imlecini ekranın üst kısmındaki kişisel menünüzde bulunan "Katkılar" öğesinin üzerine getirin. Görünen menüde "Çeviriler" seçeneğini tıklayın.

Fare işaretçinizi Katkılar bağlantısının üzerine getirdiğinizde görünen menü

İkinci yol: "Katkılar" seçeneğini tıklayın ve ardından sayfanın üst kısmındaki "Çeviri" düğmesine tıklayın.

İçerik Çevirisi'nin Katkılar sayfasının üstüne eklediği düğmeler

Üçüncü yol: vikide çevirmek istediğiniz sayfayı kaynak dilde bulun ve kenar çubuğundaki diller arası bağlantılar listesinde hedef dil adına tıklayın. (Bu, yalnızca araç vikide kaynak dilde kuruluysa ve orada beta özelliğini etkinleştirdiyseniz çalışır.)

Praia de Jericoacoara maddesi Portekizce ve İngilizce Vikipedi'de bulunur, ancak İspanyolca'da bulunmaz, bu nedenle sistem, kullanıcının İspanyolca'ya çeviri yapabileceğini belirlerse, diller arası bağlantılar alanında İspanyolca diline gri bir bağlantı görünür.

Dördüncü yol: vikinizin arama kutusuna "Special:CX" veya "Special:ContentTranslation" yazabilirsiniz.

İçerik Çevirisi kontrol paneli

Çeviriye başlama

Kaynak ve hedef dillerin seçicisi ve kaynak maddesi
 1. "Yeni çeviri" düğmesini tıklayın.
 2. Kaynak dili seçin, ardından çevirmek istediğiniz sayfanın adını yazın.
 3. Hedef dili seçin, ardından oluşturduğunuz çevrilmiş sayfanın adını yazın. Ad her iki dilde de aynı olacaksa bu alanı boş bırakabilirsiniz.
 4. Başlamak için "Çeviriye başla"ya tıklayın!

Çeviri arayüzü

Genel

 • Mümkün olduğunda, kategoriler otomatik olarak uyarlanacaktır. Ara dil bağlantısına göre hedef dilde doğrudan karşılık gelen bir kategori olduğunda uyarlanırlar.
 • Seçtiğiniz dil çifti için makine çevirisi varsa, tıkladığınızda paragraf otomatik olarak çevrilir. Makine çevirisi mükemmel olmayacak; yayımlamadan önce her zaman düzeltmelisiniz.
 • Makine çevirisi mevcut değilse, kaynak metin eklenecek ve bağlantılar otomatik olarak uyarlanacaktır.
 • Resimler basitçe üzerlerine tıklayarak uyarlanabilir. Resim altyazıları için çeviriyi yazmanız gerekecektir (makine çevirisi varsa altyazılar makine tarafından çevrilecektir).
 • Kaynakça otomatik olarak uyarlanacaktır, ancak yayınladıktan sonra bunları vikinizin stiline göre ayarlamanız gerekebilir.
 • Matematik formülleri olduğu gibi aktarılır.

Çeviri yazma ve yayımlama

İçerik Çevirisi arayüzü. Antônio Houaiss maddenin Portekizce'den İspanyolca'ya çevrilmesi.
 1. Her paragrafın çevirisini çeviri sütununa yazın. Tüm paragrafları çevirmek zorunda değilsiniz. Kendi dilinizdeki viki için gerektiği kadar çevirin.
 2. Siz yayımlayana kadar çeviri otomatik olarak otomatik olarak kaydedilir, böylece onu kaybedeceğiniz konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Çevirmeye başladığınız bir sayfaya geri dönmek için kontrol paneline geri dönün ve listeden göreceğiniz sayfayı seçin.
 3. Yeni çevrilen sayfanın ilk versiyonu için istediğiniz her şeyi yazdıktan sonra "Yayımla" düğmesine tıklayın.

Çeviriye devam etme

Herhangi bir dile çeviriye başladıysanız, bunlar kontrol panelinde görünecektir. Listedeki öğeye tıklayarak çeviriye devam edebilirsiniz.

Ayrıca kontrol paneline gidip "Devam eden çeviriler" yerine "Yayımlanan çeviriler" seçeneğini seçerek yayımladığınız çevirilerin bir listesini de görebilirsiniz.

Çeviriyi silme

Başladığınız bir çeviriye devam etmek istemiyorsanız veya bir çeviri yayımladıysanız ve hâlâ kontrol panelinde görüyorsanız, silebilirsiniz. Satırın köşesindeki çöp kutusu düğmesini tıklayın:

Maddenin adının bulunduğu pano satırı ve sağ köşedeki çöp kutusu düğmesi

Şablonları çevirme

Madeede şablonlar olduğunda, bunları atlayabilir, viki sözdizimini olduğu gibi hedef maddeye aktarabilir veya ayrıntılı olarak parametre bazında çevirebilirsiniz. Şablonları çevirmeye ve onları daha kolay çevrilebilir hâle getirmeye yönelik ayrıntılı bir kılavuz için İçerik çevirisi/Şablonlar sayfasına bakın.