Help:Видалення та відновлення

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Deletion and undeletion and the translation is 95% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Зверніть увагу! Коли Ви редагуєте цю сторінку, то погоджуєтесь робити свій внесок під ліцензією CC0. Детальніше про умови ліцензії можна дізнатися на сторінці довідки. PD

Звичайні дописувачі не можуть назавжди видалити сторінку вікі. Це умисна особливість дизайну вікі, суттєва для його нормального функціонування. Кожну зміну сторінки може відмінити будь-який інший дописувач, так само як і відновити видалений вміст. Цей вміст несуттєво витрачає ресурси; лише мітка «видалено» інформує рушій MediaWiki про те, що цей вміст не слід відображувати - він видалений.

Видалення сторінки, з іншого боку, є простою операцією при наявності у користувача прав адміністратора. Це дозволяє напівпостійно вилучити сторінку із вікі, до того часу, поки (можливо, інший) адміністратор її чи відновить, чи остаточно знищить. Зазвичай адміністратор періодично проглядає перелік всіх сторінок з мітками «видалено», і після певного періоду часу видаляє сторінку остаточно. Якщо користувачу з тієї чи іншої причини необхідно прискорити цей процес, він має зв'язатися з кимось із адміністраторів.

Видалення ревізій дає можливість видалення окремих змін, якім притаманні певні проблемі.

Перед видаленням

Адміністратор має дотримуватись певних порад, що визначають, коли вилучення прийнятне. Так, є багато ситуацій, коли вилучення буде занадто різкою дією, у таких випадках, приміром, перенаправлення буде більш адекватним рішенням.

Перш ніж щось видалити, слід перевірити різні речі:

  • Застосувати інструмент «Посилання сюди». Він дає змогу оцінити, наскільки важливою є сторінка і які інші теми вона зачіпає. Можливо, на цю сторінку є багато посилань в різних місцях; її видалення зробить ці посилання червоними. Всі посилання на неї слід змінити або видалити, якщо не знаходиться причин для її існування. Цю роботу можна виконати до видалення, чи запросити спільноту після нього. Ви можете зробити це до вилучення або попросити про це інших учасників вікі-спільноти.
  • Переглянути історію змін сторінки та її сторінку обговорень. Хто запропонував видалення? Чи були незгодні? Чи був у дописувачів час, щоб сформулювати та викласти заперечення? Можливо, хтось вандалізував сторінку, що й призвело до пропозиції про видалення? Чи була пропозиція вилучення сторінки спричинена її попередньою вандалізацією?

Увага, що має бути приділена таким питанням, залежить від розміру команди, що працює над вікі-проектом, і того, наскільки вилучення є очевидною (обґрунтованою) дією. Пам'ятайте, що напівпостійно видалені сторінки може бачити й відновляти лише адміністратори, для всіх інших дописувачів все виглядає так, начебто сторінку видалено назавжди.

Використання дії "Delete"

Адміністратор має бачити вкладку «Delete this page» вгорі кожної сторінки. Для того щоб її знайти, шукаємо стрілочку вниз чи трикутник біля вкладки «Переглянути історію». При наведенні курсора на цей символ відкриються такі варіанти дій, як «Вилучити», «Перейменувати», «Захистити» та «Спостерігати за цією сторінкою». Оберіть тут вилучення. У веб-оглядачі, який підтримує сполучення клавіш, це можна зробити також комбінацією (Control-Alt-D). Вас запитають про причину вилучення (коротке текстове повідомлення) і запросять підтвердити дію. Це короткий текстовий опис причини, з якої сторінка вилучається. You can also delete the associated talk page along with the subject page. Ваша дія відобразиться в журналі нових редагувань і в журналі вилучень (Special:Log).

Пам'ятайте, що лише адміністратори можуть видаляти завантажені файли.

Відновлення

Сторінки можна відновлювати цілком, текст кожної версії кожної сторінки зберігається. Щоб відновити напівпостійно вилучену сторінку, слід перейти до точної її назви. Ви можете знайти це в журналі видалення (Special:Log), якщо не пам’ятаєте.

Потім слід переглянути посилання «Переглянути чи відновити n вилучених редагувань?». Поставте прапорець біля версії, яку ви хочете відновити.

Визначення причини видалення

Перелік стандартних причин видалення записано у MediaWiki:Deletereason-dropdown.

Для вилучення файлів: Перелік стандартних причин видалення записано у MediaWiki:Filedelete-reason-dropdown.

Коли не слід видаляти сторінку

Зазвичай ви вилучатимете сторінки, вміст яких або абсолютно неприйнятний, або не відповідає тематиці вікі-проекту. В інших ситуаціях слід детально розглянути м'якші варіанти дій:

  • Сторінка має по-іншому називатися. Див. Help:Переніс (перейменування) сторінки .
  • Вміст краще пасує до іншої сторінки -- додайте його до тієї сторінки, а потім створіть перенаправлення. Див. Довідка:Перенаправлення .
  • Такий вміст вже існує на іншій сторінці -- Вилучіть дублікатний вміст та залиште перенаправлення. В такий спосіб назва сторінки, що видалася прийнятною декому, допомагатиме знаходити інформацію. Див. Довідка:Перенаправлення .
  • Сторінка застаріла -- Перепишіть фрази у минулому часі, щоб зробити перетворити інформацію з актуальної на історичну. Інший спосіб: помітьте сторінку як застарілу із попередженням.

Вилучення обґрунтоване тільки якщо назва сторінки є неприйнятною/непридатною. В інших ситуаціях злиття та створення перенаправлення будуть кращим рішенням.

Пропозиція змін

Вибір назви сторінки є складним аспектом організації інформації на вікі-проекті і часто викликає дискусії. Якщо перейменування, яке ви замислили, є неоднозначним або спірним, то спочатку слід його обговорити з іншими дописувачами. Це можна зробити, залишивши повідомлення на сторінці обговорення сторінки, яку ви зібралися перейменувати. Також можна змінити саму сторінку, застосувавши шаблон пропозиції перейменування, щоб попередити всіх про ваш намір.

Вилучення посилань

Інструмент «What links here» (внизу на бічній панелі) дозволяє переглянути всі посилання з інших сторінок на поточну. Завжди використовуйте цю функцію перед видаленням. Посилання на цих пов'язаних сторінках після видалення доведеться редагувати.

Управління кодом

Див. також