Help:Silme ve silmeyi geri alma

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Deletion and undeletion and the translation is 96% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

Normal ve hizmetli kullanıcıları bir viki sayfasını kalıcı olarak silemez, ancak hizmetliler bir sayfayı yine de geri yüklenebilecek şekilde silebilir. Bu bilinçli bir tasarım özelliğidir ve vikilerin neden işe yaradığının önemli bir parçasıdır. Her türlü düzenleme işlemi başka herhangi bir kullanıcı tarafından geri alınabilir ve buna silinen içeriğin yeniden canlandırılması da dahildir. Önemli israfa neden olmaz; ve 'sil' etiketinden başka bir şey olmadığında, sayfa yine de etkili bir şekilde silinir.

Öte yandan, bir sayfayı silme hizmetli izinleri olan herkes için basit bir işlemdir: bir hizmetliye kadar bir sayfanın vikiden yarı kalıcı olarak kaldırılmasına izin verir ve aynı kolaylıkla silmeyi geri alır (geri yükler). Genellikle hizmetliler, silme etiketlerini arayabilir ve bir süre sonra bu sayfalarda düzgün bir silme işlemi gerçekleştirebilir. Herhangi bir nedenle bir sayfanın bundan daha hızlı silinmesine ihtiyacınız varsa, bunu talep etmek için bir hizmetli ile iletişime geçmeniz gerekecektir.

Revizyon silme, kendine özgü sorunları olan düzenlemeler için daha ayrıntılı bir silme özelliği sunar.

Silmeden önce

Hizmetliler ayrıca Ne zaman bir sayfa silinmemeli konusunda verilen genel tavsiyenin farkında olmalıdır: özellikle, bir silme işleminin çok şiddetli olduğu birçok durum vardır. Örneğin, yönlendirme genellikle daha uygundur.

Silmeden önce çeşitli kontroller yapabilirsiniz:

  • "Sayfaya bağlantılar" aracını kullanın. Bu, bir sayfanın ne kadar önemli olduğuna ve hangi konularla ilgili olduğuna dair bir fikir verir. Belki de sayfanın birçok yerden göze çarpan bir şekilde bağlantısı vardır. Silme işlemine devam ederseniz, gelen tüm bağlantılar kırmızı bağlantılara dönüşür. İdeal olarak, bu sayfanın var olmasına gerçekten gerek yoksa, tüm gelen bağlantılar değiştirilmeli/kaldırılmalıdır. Bu işi silmeden önce yapabilir veya viki topluluğundaki diğerlerinden yapmasını isteyebilirsiniz.
  • Sayfa geçmişini ve ilgili konuşma sayfasını kontrol edin. Silme işlemini kim öneriyordu? Katılmayan var mı? Doğru bir şekilde tartışıldı mı? İnsanların itirazda bulunmak için yeterli zamanı oldu mu? Biri bir sayfayı tahrip etti ve bu da daha sonra silme teklifine yol açtı mı?

Bu şeylere gösterilen özen, viki topluluğunun büyüklüğüne ve silme vakasının ne kadar net olduğuna bağlı olabilir. Yalnızca hizmetli kullanıcılarının bir silme eylemini geri alabileceğini, dolayısıyla normal bir kullanıcıya bilgilerin sonsuza dek kaybolmuş gibi göründüğünü unutmayın.

'Sil' eylemini kullanın

Hizmetliler, her sayfanın üstünde bir 'sil' sekmesi veya işlem menüsü seçeneği görmelidir. Eylem menüsünü bulmak için, "Geçmişi Gör" sekmesinin yanındaki aşağı ok veya üçgeni arayın. Üçgenin üzerine fareyi getirirseniz, "sil", "taşı", "koru" ve "izle" ifadelerini görmelisiniz. Sayfayı silmek için sil eylemini tıklayın. Klavye kısayollarını destekleyen tarayıcıları kullanırken de (Ctrl-Alt-D) kullanabilirsiniz. Onaylamanız ve bir "Silme nedeni" belirtmeniz istenecektir. Bu, sayfanın neden silindiğinin kısa bir metinsel açıklamasıdır. You can also delete the associated talk page along with the subject page. Eyleminiz son değişiklikler ekranında ve silme günlüğünde (Special:Log) görünecektir.

Yüklenen dosyaları yalnızca hizmetlilerin silebileceğini unutmayın.

Geri götürme

Sayfalar tamamen geri alınabilir, tüm revizyonlar ve sayfa içerikleri saklanır. Bir sayfanın silinmesini geri almak için sayfanın tam sayfa adına gitmelisiniz. Bunu hatırlamıyorsanız silme günlüğünde (Special:Log) bulabilirsiniz.

Daha sonra "n silinmiş değişikliği görmek veya geri getirmek ister misiniz?" bağlantısını görmelisiniz. Geri yüklemek istediğiniz revizyonun yanındaki kutuyu işaretleyin.

Silme nedenlerini yapılandırma

Açılır kutudaki nedenlerin listesi MediaWiki:Deletereason-dropdown altında tutulur.

Dosyaların silinmesi için: Açılır kutudaki nedenlerin listesi MediaWiki:Filedelete-reason-dropdown altında tutulur.

Bir sayfa ne zaman silinmemeli

Tipik olarak, içeriği tamamen uygunsuzsa ve vikinin amaçlarına uymuyorsa bir sayfayı silersiniz. Diğer durumlarda, daha az aşırı bir eylemde bulunursunuz, örneğin:

  • Sayfanın farklı bir başlığı olmalıdır. Help:Sayfa taşıma sayfasına bakın.
  • İçeriğin farklı bir sayfaya yerleştirilmiş olması gerekir. İçeriği diğer sayfaya ekleyin ve ardından bir yönlendirme sağlayın. Help:Redirects sayfasına bakın.
  • İçerik zaten farklı bir sayfada. Yinelenen içeriği silin ve bir yönlendirme bırakın. Bu şekilde, birisine anlamlı gelen sayfa başlığı, yararlı bir şekilde bilgiye yönlendirecektir. Help:Redirects sayfasına bakın.
  • Sayfa güncel değil. Sayfayı tarihsel bir kayıt yapmak için cümleleri geçmiş zamanda olacak şekilde yeniden yazın. Alternatif olarak, bilgileri bir uyarı notuyla güncelliğini yitirmiş olarak etiketleyin.

Gerçek bir silme genellikle yalnızca sayfanın başlığı uygun değilse gereklidir. Diğer durumlarda, bir birleştirme ve yeniden yönlendirme daha uygundur.

Değişiklik önerme

Uygun içerik/sayfa başlıklarına karar vermek, viki organizasyonunun zor bir yönü olabilir ve çoğu zaman tartışmalara neden olabilir. Aklınızdaki birleştirme veya silme işlemi, üzülmenize neden olabilecek bir şeyse, önce değişikliği önermelisiniz. Bunu tartışma sayfasında nedenlerinizi belirtmek için bir not bırakarak yapın. Ayrıca, herkesin niyetlerinizden haberdar olması için sayfayı bir silme/birleştirme teklif şablonuyla etiketlemek için bir sistem kurabilirsiniz.

Bir sayfanın bağlantısını kaldırma

"Sayfaya bağlantılar" araç kutusu özelliği (sol kenar çubuğunun alt kısmı) size hangi diğer viki sayfalarının mevcut sayfaya bağlantı verdiğini söyleyecektir. Silmeye devam etmeden önce kontrol etmek için her zaman bu özelliği kullanın. Bağlantılarının değişikliği yansıtması için bu ilgili sayfaların düzenlenmesi gerekecektir.

Kod yönetimi

Ayrıca bakınız