Help:Deletion and undeletion/sk

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Deletion and undeletion and the translation is 28% complete.
PD Poznámka: Úpravou tejto stránky súhlasíte s uvolnením vášho príspevku pod licenciou CC0. Viac informacií sa dozviete na stránke Public Domain Help Pages.
PD

Normal and sysop users cannot permanently delete a wiki page, but sysops can delete a page such that it could still be restored. This is a deliberate design feature, and is an important part of why wikis work. Every kind of editing operation can be reverted by any other user, and that includes resurrecting deleted content. It doesn't cause significant wasted space; and with nothing but a 'delete' label, the page is effectively deleted anyway.

Deleting a page is, on the other hand, a straightforward operation for anyone with sysop permissions: it allows to semi-permanently remove a page from the wiki, until a sysop undeletes (restores) it with the same ease. Typically sysops might look for delete labels, and do a proper delete on these pages, after a period of time. If for some reason you need a page to be deleted more quickly than that, you will need to contact a sysop to request this.

Revision deletion offers a more granular feature of deletion for edits with particular problems.

Before deleting

Sysops should also be aware of the general advice given on When not to delete a page: in particular, there are many situations where a deletion is too drastic. For example, a redirect is often more appropriate.

Before deleting you could perform various checks:

  • Use the "Odkazy na túto stránku" tool.

This gives an indication as to how important a page is, and what subjects it relates to. Perhaps the page is still linked to prominently from many places. All incoming links will become red links if you proceed with the deletion. Ideally all incoming links should be changed/removed, if there is genuinely no need for this page to exist. You could do this work prior to deleting, or ask others in the wiki community to do it.

  • Check the page history and the associated talk page.

Who was proposing the deletion? Does anyone disagree? Has it been properly discussed? Did people have adequate time to raise objections? Did somebody vandalize a page, which then led to a deletion proposal?

The care taken over these things might depend on the size of the wiki community, and how clear-cut the case for deletion is. Remember that only sysop users can undo a delete action, so to a normal user the information appears to be lost forever.

Use the 'delete' action

Sysops should see a 'delete' tab or action menu option at the top of every page. To find the action menu, look for a down arrow or triangle next to the "View History" tab. If you mouse over the triangle you should see "delete", "move", "protect" and "watch". Click the delete action to delete the page. When using browsers which support keyboard shortcuts, you can also use (Control-Alt-D). You will be asked to confirm, and to supply a "Reason for deletion". This is a short textual description of why the page is being deleted. You can also delete the associated talk page along with the subject page. Your action will appear on the recent changes display, and in the deletion log (Special:Log).

Remember that only administrators can delete uploaded files.

Undeleting

Pages can be completely undeleted, all revisions and page contents are stored. To undelete a page you must navigate to the exact page name of the page. You can find this in the deletion log (Special:Log) if you don't remember it.

You should then see a link to "Zobraziť alebo obnoviť n zmazaných úprav?". Tick the box next to the revision you wish to restore.

Configuring deletion reasons

The list of reasons in the dropdown box is maintained at MediaWiki:Deletereason-dropdown.

For deletion of Files: The list of reasons in the dropdown box is maintained at MediaWiki:Filedelete-reason-dropdown.

When not to delete a page

Vymazať stránku budete chcieť najčastejšie vtedy, ak bude jej obsah nevhodný, alebo nebude vôbec zapadať do zamerania wiki. V ostatných prípadoch by ste mali použiť menej extrémne opatrenia, napr.:

  • Stránka má mať iný názov -- viď. Pozrite si Presun stránky .
  • Obsah má byť uložený na inej stránke -- doplňte obsah na inú stránku a nastavte presmerovanie. Pozrite si Pomoc:Presmerovania .
  • Obsah už je na inej stránke -- vymažte duplicitný obsah a nechajte tam len presmerovanie. Môže sa stať, že názov stránky má pre niekoho zmysel a pomôže ho presmerovať na hľadanú informáciu. Viď. Help:Redirects/sk That way, the page title, which made sense to somebody, will helpfully redirect to the information. Pozrite si Pomoc:Presmerovania .
  • Stránka je neaktuálna -- prepíšte vety do minulého času a urobte tak zo stránky záznam o histórii. Prípadne doplňte upozornenie o neaktuálnosti.

Vymazanie stránky je v skutočnosti potrebné len v prípade, ak je jej názov nevhodný. V ostatných prípadoch je vhodnejšie informácie zlúčiť a nastaviť presmerovanie.

Návrh zmeny

Rozhodovanie o vhodnosti obsahu, alebo názvu stránky, môže byť náročným aspektom organizácie wiki a často môže rozprúdiť diskusie. Ak zlúčenie, či výmaz, nad ktorým uvažujete je z tých, ktoré môžu spôsobiť pozdvihnutie, mali by ste zmeny najprv navrhnúť. Svoje dôvody uveďte v poznámke na diskusii pridruženej k stránke. Môžete tiež zaviesť systém na označovanie stránok pomocou šablóny s návrhom na výmaz/zlúčenie, aby si každý Váš zámer mohol všimnúť.

Zrušenie odkazov

Funkcia nástrojov 'Odkazy na túto stránku' (na spodku v ľavom paneli) Vám povie, ktoré stránky odkazujú na aktuálnu stránku. Pred výmazom pomocou nej vždy skontrolujte odkazujúce stánky a patrične ich odkazy upravte. These related pages will need to be edited for their links to reflect the change.

Code stewardship

Pozri tiež