Growth

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Growth and the translation is 100% complete.
Funkce Growth Nástroje k použití Aktualizace Projekty Growth tým
Zobrazit celý obsah
Objevte stávající funkce Stránky nápovědy a zdroje týkající se funkcí Nejnovější informace Aktuální iniciativy a strategické úvahy o budování funkcí nebo vytváření zdrojů. Kdo jsme

Obecná pomoc a zdroje

Zdroje nápovědy pro mentory Zdroje nápovědy pro komunity

Vítejte na stránkách Growth týmu.


Tým Growth nadace Wikimedia Foundation je součástí skupiny Core Experiences a pracuje na sadě funkcí s cílem povzbudit nováčky k úpravám. Ukázalo se, že tyto funkce zvyšují zapojení nováčků.


Zpravodaj | Tým | Kontakt | ⚙️ Dokumentace pro vývojáře | Sledované oblasti

Objevte Growth funkce

Nová sada nástrojů, které pomohou nováčkům v jejich prvních krocích na wiki.

Funkce Growth ve vaší komunitě

Komunity mohou změnit způsob fungování funkcí. Poskytujeme také určité zdroje pro komunity, aby mohly komunikovat s nově příchozími.

Rady

Propojte zkušené uživatele s nováčky, abyste zlepšili udržení nováčků na své wiki.

Současné iniciativy

Pokud se chcete dozvědět nové informace o těchto inciativách a projektech, podívejte se na stránku s aktualizacemi nebo se přihlašte k odběru našeho zpravodaje.

Většina z nich se děje prostřednictvím rozšíření GrowthExperiments . Malá část analytické práce se odehrála v rámci rozšíření WikimediaEvents .

Tabulka uvedení

Tabulka vám pomůže rychle rozpoznat, které iniciativy týmu Growth jsou nasazeny na kterých projektech. Pro detaily prosím navštivte konkrétní projektové stránky.


V níže uvedené tabulce jsou zvýrazněny tučně (Arabská Wikipedie, Bengálská Wikipedie, Česká Wikipedie, Španělská Wikipedie) naše pilotní wikiny s vyhrazenými zdroji.[1] Wikiny v kurzívě jsou uchovávány v kontrolní skupině, abychom získali nějaké údaje o dopadu našich funkcí.

Wiki v režimu A/B testing jsou s následující konfigurací: 80 % nových účtů získává funkce růstu, 20 % má výchozí prostředí. Tato čísla se někdy liší. Pokud ano, jsou podrobně popsána v tabulce níže. Wikiny s méně než 500 novými účty za týden nejsou tímto A/B testing em dotčeny.

Všechny verze Wikipedie nyní mají Growth funkce. Níže uvedený seznam podrobně popisuje ty, kde konfigurace není výchozí.

Další informace o získání funkcí.

Wiki EditorJourney Uvítací dotazník Panel Potřebuji pomoc Domovská stránka nováčků Editační tipy Doporučení odkazu Doporučení obrázku Nástěnka pro mentory
Všechny Wikipedie neuvedené níže Není potřeba Yes Dokončené Yes Dokončené Yes Dokončené Yes Dokončené Liší se podle wiki. Viz T304110. Yes Dostupné na všech wiki, aktivováno kde byl vytvořen seznam mentorů
Arabská Wikipedie Yes Dokončené Yes Dokončené A/B testování A/B testování A/B testování Yes Dokončené A/B testování (50%)
Bengálská Wikipedie Není potřeba Yes Dokončené A/B testování A/B testování A/B testování Yes Dokončené A/B testování (50%)
Česká Wikipedie Yes Dokončené Yes Dokončené A/B testování A/B testování A/B testování Yes Dokončené A/B testování (50%)
Německá Wikipedie Není potřeba A/B testování A/B testování A/B testování Yes Dokončené
Anglická Wikipedie Není potřeba Yes Dokončené Yes Dokončené Yes Dokončené Yes Dokončené
Španělská Wikipedie Není potřeba Yes Dokončené A/B testování A/B testování A/B testování Yes Dokončené A/B testování (50%)
Řecká Wikipedie Yes Dokončené Yes Dokončené Yes Dokončené Yes Dokončené Yes Dokončené -
Perská Wikipedie Není potřeba Yes Dokončené A/B testování A/B testování A/B testování Yes Dokončené A/B testování (50%)
Francouzská Wikipedie Není potřeba Yes Dokončené A/B testování A/B testování A/B testování Yes Dokončené A/B testování (50%)
Francouzský Wikislovník Yes Dokončené Yes Dokončené A/B testování A/B testování N Nezpracované
Maďarská Wikipedie Yes Dokončené Yes Dokončené A/B testování A/B testování A/B testování Yes Dokončené
Arménská Wikipedie Yes Dokončené Yes Dokončené Yes Dokončené Yes Dokončené Yes Dokončené
Korejská Wikipedie Yes Dokončené Yes Dokončené A/B testování A/B testování A/B testování Yes Dokončené
Indonéská Wikipedie Yes Dokončené Yes Dokončené Yes Dokončené Yes Dokončené Yes Dokončené A/B testování (50%)
Dutch Wikipedia Není potřeba A/B testování A/B testování A/B testování A/B testování Yes Dokončené
Polish Wikipedia Není potřeba Yes Dokončené A/B testování A/B testování A/B testování Yes Dokončené A/B testování (50%)
Portuguese Wikipedia Není potřeba Yes Dokončené A/B testování A/B testování A/B testování Yes Dokončené A/B testování (50%)
Romanian Wikipedia Není potřeba Yes Dokončené A/B testování A/B testování A/B testování Yes Dokončené A/B testování (50%)
Russian Wikipedia Není potřeba Yes Dokončené A/B testování A/B testování A/B testování Yes Dokončené
Serbian Wikipedia Yes Dokončené Yes Dokončené Yes Dokončené Yes Dokončené Yes Dokončené
Test Wikipedia Není potřeba Yes Dokončené Yes Dokončené Yes Dokončené Yes Dokončené Yes Dokončené Yes Dokončené
Turkish Wikipedia Není potřeba Yes Dokončené A/B testování A/B testování A/B testování A/B testování (50%)
Vietnamská Wikipedie Yes Dokončené Vypnuto (viz úkol T218920) A/B testování A/B testování A/B testování Yes Dokončené A/B testování (50%)
Chinese Wikipedia Yes Dokončené Yes Dokončené Yes Dokončené Yes Dokončené Yes Dokončené A/B testování (50%)


Cíl

Tým Growth byl vytvořen v červenci 2018. Tým podporuje snahu oddělení Audiences „Nový obsah“ a tím podporuje dlouhodobý cíl nadace Wikimedie „zvyšování rozsahu znalostí“. Tyto iniciativy mají za cíl pomáhat budování silné komunity, která přináší velké množství vědomostí lidem po celém světě. Jednou z cest je vyzývání lidí, aby se stali wikipedisty. Naneštěstí jen velmi málo z lidí, kteří začnou přispívat, pokračuje v přispívání i v nejbližších dnech a týdnech po registraci. Je to proto, že přispívání vyžaduje mnoho kulturních případně i technických dovedností, které je obtížné se naučit. Cílem týmu Growth je napomoci řešení tohoto problému pomocí změn software Wikipedie, které pomohou udržet si přispěvatele na středně velkých Wikipediích.

Naši práci začínáme se středně velkými Wikipediemi z několika důvodů. Tyto projekty mají velký potenciál pro růst, což se pojí s různými výzvami, k jejichž překonání může napomoci software. Velkou část motivace pro práci týmu tvoří podklady z průzkumu Zkušenosti nových wikipedistů, který byl proveden v roce 2017. V tomto výzkumu Nadace Wikimedia pracovala s komunitami české a korejské Wikipedie, aby lépe porozuměla výzvám, které stojí před nováčky. Pokud bude pokračovat spolupráce s těmito komunitami, budeme před nasazením do jiných středně velkých Wikipedií testovat softwarové změny na několika pilotních Wikipediích (viz tabulka). Vytvořený software bude většinou patřit do jedné z těchto kategorií:

 • Kontextová nápověda: změny v editačním rozhraní Wikipedie, které nováčkům pomohou získat důležitou pomoc související s překonáváním technických či koncepčních výzev.
 • Lidská nápověda: fóra a programy, které propojují nováčky s dalšími wikipedisty, aby zkušenější wikipedisté mohli pomoci nováčkům uspět.
 • Doporučování úkolů: navrhování editací, které nováčkům pomohou naučit se pracovat ve wiki.

Lidé

Sekce níže se mohou během několika týdnů výrazně změnit, jsou příliš technické anebo nejsou důležité pro porozumění tomuto projektu. Proto jsme se rozhodli je nepřekládat.

Past projects

For information about the Growth team that existed from 2013–2015, see Growth/Growth 2014.
For information about the predecessor to this team, see Collaboration.

Past projects by various iterations of the team and volunteer developers:

Goals and metrics

As stated in the Audiences department’s 2018-2019 annual plan, the Growth team’s goal is:

Increase retention of new contributors in the target wikis, Czech and Korean Wikipedias.

To determine whether we’re meeting our goal, we have specified metrics and set targets for them:

Sledovaná oblast Cíl
New contributor retention in target wikis 10% increase
Mentor retention in target wikis Sustainable rate

The first metric, “new contributor retention”, is the main metric we use to measure our impact.  The second metric, “mentor retention”, will be relevant for interventions that involve mentorship. As we focus our work, we will consider whether that second metric is the right fit for the team at this time.

We need to create a more specific definition of “new contributor retention” in order for it to be useful.  See the section below on “What does it mean to ‘retain new contributors’?” for our team’s thinking.

In the future, this section will contain links to the Growth team's reports that track our metrics.

What does it mean to "retain new contributors"?

For the purposes of this team, “new contributors” are people who have registered accounts on a wiki project, even if they have not made an edit. To “retain” them means that they make edits and continue to make edits over time. Though we hope that contributors are retained for months and years, we know that they will first have to make it through their first days and weeks. Those first days and weeks are more likely to be the Growth team’s focus.

There are different periods of time over which we can measure retention. One definition might be “second month retention”, meaning a contributor is "retained" if they edit during their first month and also edit during their second month. But another definition might be “second week retention”, meaning a contributor is "retained" if they edit during their first week and also edit during their second week.

As we work, the Growth team will determine which types of retention are most important to track and to increase.  See this page for a formal definition of retention.

Background

Wikimedia projects need to have a constant stream of new contributors in order to become hubs for broad and deep content. New contributors replace experienced contributors who stop editing. They also increase the diversity of the editing community. This stream of new editors allows projects to grow their content while increasing the diversity of their content. But in many Wikimedia projects, the number of active contributors is decreasing or staying the same, and the retention rate of new contributors is also decreasing or staying the same. This issue was studied in the 2013 paper The Rise and Decline of an Open Collaboration System: How Wikipedia's reaction to popularity is causing its decline. The authors showed that active contributors in English Wikipedia began to shrink in 2007, with the major cause being increasing technical and cultural barriers for contributors. Since then, similar patterns have been seen in other Wikimedia projects.

Data showing the state of active contributors and contributor retention in Wikimedia projects is forthcoming.

Beyond the high-level numbers themselves, additional research suggests that many new contributors do not reach their full potential because contributing is both technically and culturally complicated. For instance, it is common for excited new contributors to have their first edits reverted or their first pages deleted without an informative explanation. This causes them to be confused and disappointed, and ultimately not to continue editing.

Together, the numbers, research, and stories, mean that we can do better to engage and retain new contributors. In particular, the Wikimedia Foundation decided to focus on mid-size Wikipedias because those projects need to grow their content, have challenges with contributor retention, and there is potential for software to help.

To better understand what causes new contributors to stay and to leave, the Wikimedia Foundation completed the New Editor Experiences research project in 2017.  The project identified the main challenges experienced by new contributors to Wikipedia, and a set of potential solutions.  See the “Challenges” and “Solutions” sections below for the details.

The Growth team formed to take action on the challenges and solutions identified by the research project. We will continue our relationship with the Czech and Korean communities by testing changes in those wikis first. When we discover changes that increase contributor retention, we will engage other communities to consider deploying those changes in more wikis.

Although much valuable research has already been done to help our team understand new editors, important open questions remain. The team records and prioritizes our open questions on this page. We will be deliberate about using research, data, surveys, and feature instrumentation to answer them.

Principles

The following is a list of healthy characteristics that we think wikis should exhibit with respect to new contributors.  They are guiding principles for our team, and we hope to help make them a reality in the wikis we work with.

 • Diverse contributors lead to wikis with broad and deep content.
 • Contributors who want to make useful improvements to a wiki should all be able to find a place in the community where they fit in.
 • Contributors should be able to learn to edit on their own.
 • Contributors of any skill level should be able to ask for and receive help from other community members.
 • Contributors should be able to learn and edit in a supportive and non-confrontational environment.

Challenges

There are challenges that stand in the way of the principles above.  The main challenges were identified by the New Editor Experiences research project that was completed in 2017.  With the help of Czech and Korean community members, researchers interviewed 64 contributors to Czech and Korean Wikipedias to learn about why they started editing, what they found easy or difficult, and if they've stopped editing, why they stopped. The project surfaced a set of technical, conceptual, and cultural challenges, summarized below.  Our team’s work will help wikis overcome these challenges so that the principles can become reality.

 • Technical: new contributors struggle with specific skills needed to contribute.
  • Editing: though Visual Editor is helpful for new contributors, it is hard for them to learn the process of building, citing, and publishing.
  • Communication: new contributors have trouble finding and using Talk pages. This is because Talk pages do not use Visual Editor, and because they work differently than other internet discussion systems.
  • Finding help: many wikis have scattered and inconsistent help materials that are difficult for new contributors to find and use.
 • Conceptual: new contributors have trouble learning core wiki policies and best practices.  The following are the concepts that are most challenging.
  • Community: many new contributors do not realize there is an active community behind each wiki project.
  • Verifiability and citations: all content must be attributed to reliable sources.
  • Notability: all content must have garnered enough broad attention to deserve an article.
  • Encyclopedic style and neutral point of view: articles should present content without bias toward one side of an argument.
  • Copyright: content should not violate the licensing of its sources.
 • Cultural: the wiki environment can be discouraging to new contributors who are trying to find where they fit in.
  • Personas: new contributors have different objectives for why they are editing, but it is hard to figure out how to accomplish them.
  • Framing: the way that contributors communicate impacts whether new contributors stay. Negative feedback can discourage further contribution.

Solutions

The Growth team will attempt multiple solutions to the above challenges, and we will learn and expand as we go along.  These are the findings from the New Editor Experiences project that will guide the solutions we attempt:

 • Intermediaries: many new contributors have succeeded because a partner or mentor helped them learn to edit.  These partners are frequently found in off-wiki places like schools, libraries, or meetups.
 • Iterative learning: new contributors have more success when they learn editing skills over time in safe environments.
 • Outside help: new contributors frequently search for help outside of Wikipedia, either in off-wiki communications, or through other internet resources.

Those trends lead to two main categories of solutions to the challenges described above.  The work of our team will usually fit into one of these categories:

 • Human-to-human help: forums and programs that connect contributors to each other so that experienced contributors can help newer contributors succeed.  This can include help desk forums, mentorship opportunities, or even off-wiki connections.
 • In-context help: changes to the Wikipedia editing experience to surface helpful guidance around technical and conceptual challenges.  This is guidance surfaced at the time it is needed, in the place where it is needed -- as opposed to on a separate page that may be difficult to find.

This page contains the list of ideas that the team has considered and discussed with communities.

How we work

The Growth Team follows several principles as we work toward our objective.

 • We keep in close communication with the communities our team affects, so that our work remains grounded in reality.
 • We start with small interventions, learn quickly, and adjust our approach.
 • We make decisions based on evidence from experiments, data, and user research.
 • We take the time to equip ourselves with the tools we need to be flexible and work quickly.
 • The software we build gives flexibility to the communities who use it, so they can modify and improve it on their own.
 • When we know something doesn’t work, we remove it cleanly and learn for the future.
 • We follow the Wikimedia Product Guidance for working with communities.

How to work with us

Please review this guide describing how to engage with the Growth team.

References

These are links and research that underpin the background, principles, challenges, and solutions above, and that continue to shape our team’s thinking.

 1. Bengálská Wikipedie nahradila korejskou Wikipedii v únoru 2021. Vietnamská Wikipedie byla pilotní do října 2021, v prosinci 2021 byla nahrazena španělskou Wikipedií.