Büyüme/Kişiselleştirilmiş ilk gün/Yapısal görevler

From MediaWiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Growth/Personalized first day/Structured tasks and the translation is 100% complete.
Other languages:
English • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎français • ‎italiano • ‎čeština • ‎українська • ‎العربية • ‎日本語 • ‎한국어

Büyüme
Projeler: İlk günü anlama (EditorJourney)Kişiselleştirilmiş ilk gün (Karşılama anketi, Yeni gelen anasayfa, Yeni gelen görevler, Yapısal görevler) • Yardım masasına odaklanTopluluk kaynakları (Araçları edinin , Topluluklar için kaynaklar )

Yardım içindekiler: Araçları kullanın: (Yardım paneli, Anasayfayı etkinleştir, Bir mentiye nasıl talep edilir, Önerilen düzenlemeler)

Son haberler: Büyüme ekibi güncellemeleri Bültenlerİletişim

Bu sayfada, Büyüme ekibinin "yeni gelen görevler" ve "yeni gelen anasayfa ile ilgili olan "yapılandırılmış görevler" projesi üzerindeki çalışmaları açıklanmaktadır. Bu sayfada önemli varlıklar, tasarımlar, açık sorular ve kararlar bulunmaktadır. İlerlemedeki en artımlı güncellemeler, genel olarak Büyüme ekibi güncellemeleri sayfasında yayınlanacak ve burada bazı büyük veya ayrıntılı güncellemeler yayınlanacaktır.

Mevcut durum

 • 2020-05-01: ilk notları planlama ve belgeleme

Özet

Büyüme ekibi, Kasım 2019'da "yeni gelen görevleri" projesini konuşlandırdı. Nisan 2020'den itibaren, önerilen maddeler sadece bakım şablonları deneyimli editörler tarafından uygulanan ve yeni gelenlere cümle, kelime veya bölümlerin özellikle dikkat etmesi gereken belirli bir yön vermeyen makalelerden kaynaklanmaktadır. Bu yön eksikliğine rağmen, yeni gelenlerin verimli önerilen düzenlemeler yaptıklarını görmekten mutluluk duyuyoruz.

Bakım şablonları, yeni gelenler için çeşitli düzenleme türleri sunsa da, yeni gelenlerin başarılı olması için çok geniş ve açık uçlu olabilir. Mobil cihazlarda, görsel veya vikimetin editörleri yeni ekranda yeni gelenleri bunaltabilir.

Bu nedenle, "yapılandırılmış görevler" adlı bir fikri denemek istiyoruz. Bu düzenleme iş akışlarını yeni gelenlerin kolayca başarabileceği bir dizi adıma ayırmakla ilgilidir. Android ve Dil ekibi çalışmalarından elde edilen başarılı örnekleri takiben, bu tür düzenlemelerin yeni gelenlerin mobil cihazlarda daha kolay ve daha kolay olacağını ve daha fazla yeni kullanıcının daha fazla düzenleme yapmasına yardımcı olacağını düşünüyoruz. Bu yapılandırılmış görevlere, yeni gelen görevler projesinin bir parçası olarak yeni gelenler erişebilir.

Arka plan

Düzenleme karmaşık

Büyüme ekibinin deneyimi sayesinde, yeni gelen bir kişinin vikideki ilk anlarının kalmak ya da ayrılmak isteyip istemediklerini hızlıca belirleyebileceğine inanmaya başladık. Yeni gelenlerin hızlı bir şekilde düzenleme yapabildikleri ve olumlu bir deneyim yaşadıklarında kalmak istediklerine inanıyoruz. Ancak hemen hemen her tür katkı için Wikipedia'ya katkıda bulunmak karmaşıktır ve bu onların hızlı bir şekilde başarılı olmalarını zorlaştırır. Örneğin, bir makaleye tek bir cümle eklemek kadar basit bir şey yapmak için yaklaşık bir düzine adım gereklidir:

 1. Doğru maddeyi arayın.
 2. Eklemek istediğiniz bilgilerin maddede olup olmadığını öğrenin.
 3. Cümlenin ekleneceği bir bölüm seçin.
 4. Düzenlemeye başlamak için tıklayın.
 5. Cümleyi doğru yere yazın.
 6. Alıntı düğmesine tıklayın.
 7. Bağlantı veya alıntı bilgisini almak için kaynağa dönün.
 8. Atıf formunu doldurun ve kaydedin.
 9. Düzenlemeyi yayınlamak için tıklayın.
 10. Bir değişiklik özeti doldurun.
 11. Yayınla.

Görsel veya vikimetin editörüne ilk kez bakan yeni başlayanlar, bu adımların ne olduğunu, hangi sırayla yapılacağını veya gerçekleşmesi için hangi düğmelerin tıklanacağını bilmiyorlar. Başka bir deyişle, deneyimleri yapılandırılmış değildir. Sadece bunalmış ve terk edilmiş olabilirler. Ya da deneme yanılma yöntemini kullanabilir, hata yapabilir ve deneyimli editörlerden olumsuz geri bildirim alabilirler. Bu proje bununla ilgili: yeni gelenlerin bu iş akışlarında doğru sırayla ilerlemelerine nasıl yardımcı olabiliriz?

Aşağıdaki bölümler önümüzdeki haftalarda önemli ölçüde değiştirilebilir, projenin anlaşılması için çok teknik veya daha az konuyla ilgilidir. Onları çevirmek isteğe bağlıdır.

Diğer ekiplerden gelen bilgilere dayanmak

Hotcat kategori ekleme sürecine bir yapı sağlar.

Düzenleme iş akışlarına yapı eklemek uzun zamandır Wikimedia projelerinin bir parçası olmuştur. Bazı örnekler:

 • HotCat: kullanıcıların vikimetine manüel olarak düzenlemek yerine birkaç tıklamayla maddelere eklenecek kategorileri seçmelerine olanak tanır.
 • Commons Yükleme Sihirbazı: Commons'a medya yükleme işlemini bir dizi basit adıma böler.
 • Citoid: Görsel Düzenleyici'de mevcutsa, bu, alıntı metnini ve şablonu otomatik olarak üretmek için algoritmalar içeren adımlara bir alıntı ekleme işlemini bozar.

En son olarak, "yapılandırılmış görevler" fikri Vikipedi Android uygulamasında ve İçerik Çevirisi aracında iyi çalışmaktadır. Çalışmalarından ilham alıyoruz.

"Önerilen düzenlemeler" projesiyle Android ekibi bozulması bir Vikipedi maddesine bir metin kutusuna yazmanın kolay bir adımına başlık açıklaması ekleme işlemidir. O zamandan beri aynı şeyi başlık açıklamalarını diller arasında çevirmekle yaptılar. Aynı görevleri yapılandırılmış bir iş akışı olmadan yapmak için, kullanıcılar Vikiveri'ye gitmeli ve aynı düzenlemeleri yapmak için birkaç adım atmalıdırlar. Ekip bu yöntemin işe yaradığını öğrendi: Birçok Android kullanıcısı bu küçük yüzlerce katkıyı yapıyor.

Dil ekibi, İçerik Çeviri aracını oluşturdu, bu da bir maddeyi tercüme etme sürecini yapılandırmak için birkaç şey yapar. Çeviriler için tasarlanmış yan yana arabirim sunar, çeviriyi bölümlere ayırır ve otomatik olarak makine çeviri algoritmaları uygular. Vikipedistler maddeleri aracın varlığından önce çevirebilse de, gerekli manüel adımların sayısı bunu çok zorlaştırdı. Bu araç, yüz binlerce çeviri tamamlandığında başarılı. Bir maddeyi çevirirken adımlara ayrılırken, ezber parçalarının (örn. makine çevirisi) otomatik olarak halledilmesiyle daha fazla maddenin çevrildiğini öğrendik.

Büyüme ekibi, bu ilkeleri bağlantı eklemek, resim eklemek, kaynak eklemek ve cümleler eklemek gibi makalelerdeki içerik düzenlemelerine de uygulamayı düşünüyor.

Yapılandırılmış bir görev çizimi

Yapısal görevler hakkında nasıl düşündüğümüzü açıklamanın en iyi yolu hızlı bir taslak göstermektir. Düşündüğümüz ilk yapılandırılmış görev "bir (viki)bağlantısı ekle"'dir. Ancak aynı fikirler, "resim eklemek", "kaynak eklemek" ve hatta "gerçek eklemek" için yapılandırılmış görevler için de geçerli olabilir.

Yeni gelenler görevinde, pek çok yeni gelen "(viki)bağlantısı ekle" görevlerini tamamlar, burada çok fazla olmayan makalelere dahili mavi bağlantılar eklerler. Bu başlamak için basit bir düzenleme görevi gibi görünüyor. Ancak, birçok yeni kişinin bir bağlantı ekleme adımlarından nasıl geçeceğini anlamayabileceğini ve bağlantılara hangi kelimelerin yapılacağını bilemeyebileceğini düşünüyoruz. Hangi kelimelerin veya kelime öbeklerinin en iyi bağlantıları yapabileceğini tahmin edebilen bir algoritmanın yardımıyla, adım adım ilerleyen bir iş akışı hayal ediyoruz.

Aşağıdaki çizimde, yeni gelen bir maddeye ulaşır ve iyi bir (viki)bağlantı oluşturabilecek bir kelime önerisi verilir. Bir bağlantı yapılması gerektiğine katılırlarsa, bağlantı kurma adımlarından geçerler. Bu, umarım gelecekte kendi başlarına bağlantılar eklemeyi öğretir ve belki de bu algoritmik bağlantı önerilerini almaya devam etmenin tadını çıkaracaklar. Algoritma ile ilgili olarak, WMF Araştırma ekibi böyle bir algoritmanın mümkün olduğundan emin olmamızı sağlayan bazı ön çalışmalar yaptı.

Yeni başlayanlara kendi başlarına nasıl bağlantı ekleyeceklerini öğretmeyi amaçlayan bir makaleye bağlantı eklemek için yapılandırılmış bir iş akışı fikrinin taslağı.

Bunun hakkında daha fazla düşünürken, ikinci bir fikir çizdik. Yeni gelen kişiye görsel düzenleyiciyi kullanarak bağlantı eklemeyi öğretmeyi amaçlamak yerine, bu bir sonraki iş akışı kullanıcının makaleyi doğrudan düzenleyerek algoritmadan gelen önerileri hızlı bir şekilde onaylamasını veya reddetmesini sağlar. Editör aracılığıyla nasıl bağlantı ekleneceğini öğretmese de, yeni gelen bir kişinin yüksek ses düzeyinde düzenlemesine yardımcı olabilir ve hareket halindeyken basit görevlerle üretken olmaya çalışan bir kullanıcı için daha uygun olabilir. Ya da, sadece çok basit düzenlemelerle ilgilenen kullanıcılar için iyi bir uyum olabilir, Android uygulamasının sadece başlık açıklamaları yazmak isteyen birçok editörleri olduğu gibi.

Yeni gelenlerin yüksek ses düzeyinde düzenlemelerine yardımcı olmayı amaçlayan bir makaleye bağlantı eklemek için yapılandırılmış bir iş akışı fikrinin taslağı.

Yapılandırılmış görevleri düşünürken, bu büyük bir soru olabilir: iş akışları yeni gelenlere geleneksel araçları kullanmalarını öğretmeyi mi, yoksa yeni gelenlerin daha yüksek ses düzeyinde kolay düzenlemeler yapabilmelerini mi hedeflemelidir?

Bu fikre neden öncelik tanınır

Hızlı bir şekilde verimli düzenlemeler yapmanın yeni başarıya yol açtığını düşünüyoruz. Bazı düzenlemeler yaptıktan sonra, viki deneyiminin geri kalanı hızla zenginleşir. Yeni gelenler daha sonra etkilerini görebilir, teşekkür edebilir, mentorları bilinçli sorular sorabilir, kullanıcı sayfalarını oluşturabilir, vb. Yeni gelen görevleri projesinden, birçok yeni gelenin yapmak için kolay görevler aradığını gördük. Ancak biz de bunları gözlemledik:

 • Bir öneriyi tıklayan yeni gelenlerin yalnızca %25'i gerçekten bir öneriyi düzenler.
 • Önerilen bir düzenlemeyi yapanların yalnızca %25'i başka bir düzenleme yapar.
 • Önerilen düzenlemelerde gerçekten başarılı olan ve her gün düzinelerce yapan bir kaç yeni kullanıcı var. Bu, yeni gelenlerin çok sayıda viki çalışması yapma potansiyelini göstermektedir.
 • Canlı kullanıcı testlerinde, yeni gelenlere bir maddeyi kopyalamaları veya bir maddeye bağlantılar eklemeleri söylendiğinde, sıklıkla hangi cümlenin veya kelimelerin dikkatini çekmesi gerektiğini tam olarak bilmek isterler. Başka bir deyişle, maddenin tamamını düzenlemeye çalışmak çok açık uçlu.

Bu noktaları, Android ve İçerik Çevirisi ekiplerinin yukarıda açıklanan deneyimleriyle birlikte alarak, Vikipedi'deki bazı içerik düzenleme iş akışlarını yapılandırarak düzenleme ve düzenlemeye devam eden yeni kullanıcıların sayısını artırabileceğimizi düşünüyoruz.

Yapılandırılmış görevlerle fırsatlar

İş akışlarını düzenleme adımlarına böldüğümüzde, onlara "yapılandırılmış görevler" diyoruz. Yapılandırılmış görevlerden gelebileceğini düşündüğümüz bazı olası faydalar şunlardır:

 • Yeni gelenlerin anlamlı katkılar yapmasını kolaylaştırın.
 • Mobil cihazlar için anlamlı olan düzenleme iş akışları geliştirin. Mobil tasarım ilkeleri, kullanıcıların karmaşık bir çalışma alanını değil, her seferinde bir adım görmesi gerektiğini söylüyor.
 • Yeni gelenlerin becerilerini aşamalı olarak artırmasına izin verin. Başarılı bir şekilde daha zorlu görevler üstlenebilirler.
 • Kişilerin kendilerine uyan bir düzenleme deneyimi bulmasına izin verin. Yeni gelenlere yapılandırılmış görevler akışı vererek, istedikleri görev türünü bulabilirler.
 • Belki de benzer iş akışları gelecekte deneyimli editörlere açılabilir.

Yapılandırılmış görevlerin endişeleri ve dezavantajları

İnsanların Vikipedi'yi düzenlemeleri için yeni yollar eklediğimizde, yanlış gidebilecek birçok şey vardır:

 • Düzenlemeyi çok hızlı ve kolay hale getirerek, vandalları veya düzenleme sırasında yeterli bakım yapmayan kullanıcıları çekebiliriz.
 • Yeni gelenlere basit iş akışları vermek, en etkili viki çalışmasını yapmak için gerekli olan geleneksel düzenleme araçlarını öğrenmelerini engelleyebilir.
 • Yapısal görevler, diller arasındaki farklılıkları, vikimetin ile yapılan özdilemeleri hesaba katmada iyi olmayabilir ve başka tür hatalara neden olabilir.
 • Yüzeysel yapılandırılmış görevleri yeterince doğru bulmayabilecek algoritmalar ve yeni gelenleri, yapmamaları gereken düzenlemeleri tamamlamaları için yanlış bir şekilde teşvik edebilirler.

Types of tasks

There are many different editing workflows that have the potential to become structured. We began to list workflows when we first designed the newcomer tasks workflow here, and we have since narrowed down to a shorter list of task types that seem best suited to being structured. The table below contains that short list, ranked in a potential priority order.

Potential priority Task type How it might work Advantages Concerns
1 Add a link For articles without enough wikilinks, an algorithm (existing) suggests words or phrases that should become wikilinks, and the newcomer accepts or rejects the suggestions. Linking is a quick and easy way to edit, and has low potential to damage articles. Understanding when to add a link takes judgment, and we don't want articles to be overlinked. It is also not the most valuable type of edit.
2 Add an image For articles without an illustration, an algorithm (potential) suggests an image from Commons. This might be a simple algorithm that just looks at what images are used on that article in other languages. The newcomer decides if the image belongs, and where in the article to add it. Good images make a big difference in an article, and newcomers are interested in adding images. Adding the wrong image to an article could damage the article in a very visible way.
3 Add a reference Some sentences or paragraphs clearly need citations. An algorithm (in development) would point out which sentences likely need suggestions, and the newcomer would seek sources to add as citations in a step-by-step workflow. References are of clear importance to the core of the encyclopedia. This task may not be exciting to newcomers. They may also struggle to find and use sources without guidance.
4 Copyedit Using open-source spellcheck dictionaries and code, or using Wiktionary, identify likely misspelled words, and point them out to newcomers, who can use the visual editor or wikitext editor to fix them one at a time. Clearly valuable and needed in any wiki, satisfying to newcomers. Helps them start editing the main text of articles, as opposed to peripherals parts of the article. Scaling to any language may be difficult, depending on the availability of good spellchecking algorithms.
5 Add a section An algorithm detects when an article could use additional sections, based on the kinds of section headers that similar articles have (e.g. all biographies of scientists tend to have "Publications" sections). The newcomer is walked through producing a well-referenced paragraph. Real content additions that could help close knowledge gaps. A much more challenging task than the others, requiring many wiki skills to be used together. May produce low-quality content.

Prioritizing "add a link"

The Growth team currently (May 2020) wants to prioritize the "add a link" workflow over the other ones listed in the table above. Although other workflows, such as "copyedit", seem to be more valuable, there are a set of reasons we would want to start first with "add a link":

 • In the near term, the most important thing we would want to do first is to prove the concept that "structured tasks" can work. Therefore, we would want to build the simplest one, so that we can deploy to users and gain learnings, without having to invest too much in the first version. If the first version goes well, then we would have the confidence to invest in types of tasks that are more difficult to build.
 • "Add a link" seems to be the simplest for us to build because there already exists an algorithm built by the WMF Research team that seems to do a good job of suggesting wikilinks (see the Algorithm section).
 • Adding a wikilink doesn't usually require the newcomer to type anything of their own, which we think will make it particularly simple for us to design and build -- and for the newcomer to accomplish.
 • Adding a wikilink seems to be a low-risk edit. In other words, the content of an article can't be as compromised through adding links incorrectly as it could through adding references or images incorrectly.

Notes on "copyedit"

In conversations with community members on this project's discussion page, many people brought up the question of how to make a structured task around copyediting. Correcting spelling, grammar, punctuation, and tone seemed to everyone to be a clearly useful task that should be prioritized. The Growth team initially shied away from this workflow because of scaling concerns: even if we were able to find or develop an algorithm that could reliably find copyedits in one language, would we be able to do that in dozens of other languages?

We began to learn more about this by talking with User:Beland, who developed the "moss" script for English Wikipedia's Typo Team. We wanted to understand how the process works, and what it might look like to do something similar in other languages. In short, it sounds like the most promising avenue is through existing open-source spellcheckers and dictionaries. Two examples are the aspell and hunspell libraries. Below are our notes from learning about "moss" with User:Beland.

 • Prospects for doing something similar in other languages
  • A process like this should theoretically work in other languages, given that other languages also have Wiktionaries and open-source spellcheckers.
  • But it would not be possible to deploy in a new language without native speakers validating it. There would likely need to be customization for many languages.
  • Likely more challenges for languages without word segmentation (e.g. Japanese).
  • Likely more challenges for agglutinative languages.
  • Different projects have differing manuals of style, which may cause issues.
  • If an algorithm is performing poorly, it should always be possible to change its thresholds so that it identifies fewer potential errors, but with higher confidence.
 • How does moss work?
  • Download the dump files of all of English Wikipedia every two weeks.
  • In order to cut down on false positives, remove templates and everything inside quotation marks, etc.  Only want to work on the main text in the article: the things written “in Wikipedia’s voice”.
  • Check that every word is in English Wiktionary.
  • Uses Python NLTK (natural language toolkit) for word segmentation.
  • Looks at edit distance to classify misspellings.  e.g. “T1” is one edit distance (95% precision).  Also classifies “TS” whitespace errors.
  • Also includes an English open-source spellchecker to narrow the search space so that the algorithm can run faster.
  • He has also started trying to add grammar rules (e.g. identifying passive voice), but that’s more experimental, and much more difficult than spelling.
  • At the end of the process, it produces a list of articles and likely typos.  The user opens the article and searches for the likely typo.

Design

While the "structured task sketch" section above contains some quick initial sketches to demonstrate the idea behind structured tasks, this section contains our current design thinking. To look into the full set of thinking around designs for the "add a link" structured task, see this slideshow, which contains background, user stories, and initial design concepts.

Comparative review

When we design a feature, we look into similar features in other software platforms outside of the Wikimedia world. These are some highlights from comparative reviews done in preparation for Android’s suggested edits feature, which remain relevant for our project.

 • Task types – are divided into five main types: Creating, Rating, Translating,  Verifying content created by others (human or machine), and Fixing content created by others.
 • Visual design & layout – incentivizing features (stats, leaderboards, etc) and onboarding is often very visually rich, compared to pared back, simple forms to complete short edits. Gratifying animations often compensate for lack of actual reward.
 • Incentives – Most products offered intangible incentives grouped into: Awards and ranking (badges) for achieving set milestones, Personal pride and gratification (stats), or Unlocking features (access rights)
 • Users motivations – those with more altruistic motivations (e.g., help others learn) are more likely to be incentivized by intangible incentives than those with self-interested motivations (e.g., career/financial benefits)
 • Personalization/Customization – was used in some way on most apps reviewed. The most common customization was via surveys during account creation or before a task; and geolocalization used for system-based personalization.
 • Guidance – Almost all products reviewed had at least basic guidance prior to task completion, most commonly introductory ‘tours’. In-context help was also provided in the form of instructional copy, tooltips, step-by-step flows,  as well as offering feedback mechanisms (ask questions, submit feedback)  

Initial wireframes

After organizing our thoughts and doing background research, the first visuals in the design process are "wireframes". These are simply meant to experiment and display some of the ideas we think could work well in a structured task workflow. For full context around these wireframes, see the design brief slideshow.