Growth/Personalizovaný první den/Strukturované editace

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Growth/Personalized first day/Structured tasks and the translation is 42% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
English • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎français • ‎italiano • ‎čeština • ‎українська • ‎العربية • ‎日本語 • ‎한국어

Growth

Nápověda: Použití nástrojů: (Panel Potřebuji pomoc, Aktivace Domovské stránky, Jak se stát mentorem nováčka?, Editační tipy)

Tato stránka popisuje práci týmu Growth na projektu strukturovaná editace. Tento projekt souvisí s dalšími projekty týmu Growth: Editačními tipy a Domovskou stránkou. Tato stránka obsahuje nejdůležitější informace, otevřené otázky a rozhodnutí. Více novinek týkající se práce týmu Growth najdete na všeobecné stránce s aktualizacemi. Závažné a větší aktuality budou pak vloženy i sem.

Současný stav

 • 2020-05-01: plánování a sepisování postřehů
 • 2020-05-17: begin community discussion
 • 2020-05-29: initial wireframes
 • 2020-08-24: week of planning meetings
 • 2020-09-08: call for community discussion on latest designs
 • 2020-10-21: user testing of desktop designs

Shrnutí

Tým Growth nasadil Editační tipy v listopadu 2019, což nováčkům ukázalo články, které by mohli editovat, na jejich Domovské stránce. V dubnu 2020 byly tyto články generovány pouze na základě údržbových šablon vložených zkušenými editory, což nováčkům neumožňuje přesně určit, jaké sekce, slova či sekce potřebují jejich pozornost. I přes to ale nadšeně pozorujeme, že nováčci produktivně editují. As of April 2020, the suggested articles are sourced only from articles that have maintenance templates applied by experienced editors, which do not give newcomers particular direction on which sentences, words, or sections specifically need attention. Despite this lack of direction, we are happy to see that newcomers have been making productive suggested edits.

Ačkoliv údržbové šablony poskytují nováčkům velké množství různých tipů, kterým by se mohli věnovat, jsou velmi obsáhlé, aby s nimi nováčci snadno uspěli. Na mobilních zařízeních je navíc velmi těžké používat jakýkoli editor - ať už vizuální, nebo wikitextový.

Z tohoto důvodu jsme se rozhodli experimentovat s nápadem strukturované editace. To znamená, že rozebereme každý editory používaný postup na jednotlivé kroky, které jsou pro nováčky snadno uchopitelné. Podle výsledků jazykového týmu a týmu pro Androidovou aplikaci soudíme, že to pomůže nováčkům snadno udělat více editací, a to i na mobilu. Tato strukturovaná editace bude dostupná nováčkům jako součást editačních tipů.

Pozadí

Editování je komplikované

Podle naší předchozí práce soudíme, že první okamžiky nováčka rozhodují o tom, zda na projektu zůstane, či nikoliv. Věříme, že nováčci zůstávají, pokud dokážou rychle něco změnit, a mít tak pozitivní zážitek. Bohužel, editování Wikipedie – téměř jakýkoliv typ příspěvku – je obtížný, což znesnadňuje uspět. Například, pokud chcete přidat do článku jedinou větu, musíte provést zhruba tucet kroků.

 1. Nalézt správný článek
 2. Zjistit, zda náhodou tato informace již v článku není
 3. Vybrat sekci, do které větu přidáte
 4. Kliknout na tlačítko Editovat
 5. Vložit větu na správné místo
 6. Klikněte na tlačítko Citace
 7. Vraťte se do zdroje informace, a zkopírujte si odkaz či získejte citační informace
 8. Vyplňte a uložte citační formulář
 9. Klikněte na tlačítko Zveřejnit změny
 10. Vyplnit shrnutí editace
 11. Zveřejnit

Nováčci, kteří vidí editor poprvé v životě, neví, jaké tyto kroky jsou, v jakém pořadí by je měli dělat, a jaké tlačítka mají přesně stisknout, aby se to stalo. Jinými slovy, jejich zážitek není strukturován. Nováček se může cítit přetížen, a odejít. Nebo může využít metody pokus-omyl, což často má za následek negativní zpětnou vazbu od dalších, zkušenějších, wikipedistů, což nováčka rovněž může odradit. To je to, o čem je tento projekt: "jak pomoci nováčkům dělat kroky ve správném pořadí?"

Sekce níže se mohou během několika týdnů výrazně změnit, jsou příliš technické anebo nejsou relevantní pro porozumění tomuto projektu. Rozhodli jsme se proto je nepřeložit. Jejich překlad je dobrovolný

Založeno na znalosti dalších týmů

Hotcat strukturuje proces přidávání kategorií.

Přidávání struktury do editačních postupů je již dlouhou dobu tradiční součástí kultury Wikimedia. Některé příklady:

 • HotCat: umožňuje uživatelům vybrat, které kategorie přidat na pár kliknutí, namísto manuální editace wikitextu.
 • Commons Upload Wizard: breaks the process of uploading media to Commons into a series of a simple steps.
 • Citoid: available in the Visual Editor, this breaks down the process of adding a citation into steps that include algorithms to automatically produce the citation text and template.

Most recently, the idea of "structured tasks" has been working well on the Wikipedia Android app and in the Content Translation tool. We're inspired by their work.

With their "suggested edits" project, the Android team broke down the process of adding a title description to a Wikipedia article into one easy step of typing into a text box. They have since done the same with translating title descriptions across languages. In order to do the same tasks without a structured workflow, users would have to go to Wikidata and go through several steps to make those same edits. The team learned that this method works: many Android users make hundreds of these small contributions.

The Language team built the Content Translation tool, which does several things to structure the process of translating an article. It offers a side-by-side interface built for translations, it breaks the translation down into sections, and it automatically applies machine translation algorithms. Though Wikipedians could translate articles before the existence of the tool, the number of manual steps required made it very difficult. This tool is successful, with hundreds of thousands of translations completed. We learned that when translating an article is broken down into steps, with rote parts (e.g. running machine translation) taken care of automatically, more articles get translated.

The Growth team is thinking about applying these same principles to content edits in articles, like adding links, adding images, adding references, and adding sentences.

Návrh, jak by strukturované editace mohly vypadat

Nejlepším způsobem, jak ukázat, co tímto projektem máme na mysli, je ukázáním rychlého grafického návrhu. První ze strukturovaných editací, o které jsme přemýšleli. Tatáž myšlenka se ale dá aplikovat i na "přidání obrázku", "přidání reference" nebo dokonce i "přidání informace".

V editačních tipech je k dispozici úkol "přidání odkazu" – v rámci něj mají do článku přidat modrý vnitřní odkaz. To by mělo být jednoduché. Myslíme si, že nováčci nerozumí tomu, v jakém pořadí mají provést jednotlivé kroky vedoucí k přidání odkazu, nebo nemusí vědět, jaké slovy by měly být odkazem. Představujeme si rozhraní, které nováčky krok za krokem provede přidáním odkazu, za pomoc algoritmu, který doporučí slova či fráze, které by měly být odkazem.

Ve návrhu níže uvidíte nováčka, který si otevře článek k editaci, a systém mu nabídne slovo, které by mohlo být dobrým odkazem. Pokud si myslí, že by slovo odkazem být mělo, systém nováčka provede přidáváním odkazů – a možná v této aktivitě budou pokračovat. Na algoritmu momentálně pracuje výzkumný tým nadace Wikimedia, jehož předběžné výsledky nám ukazují, že by vybudování takového algoritmu mělo být možné.

Sketch of an idea for a structured workflow for adding links to an article, aimed toward teaching newcomers how to add links on their own.

Jak jsme o tomto nápadu dále přemýšleli, napadlo nás to vzít za jiný konec. Namísto toho nováčky naučit, jak se ve vizuálním editoru přidávají odkazy, můžeme nováčkům předložit snadný nástroj, kterým pouze potvrdí či zamítnoudoporučení algoritmu, a systém uloží editaci za ně. Ačkoliv toto nováčky nikdy nenaučí, jak editovat po vlastní ose, může to pomoci nováčkům, kteří pouze chtějí rychle pomoci. Může to také být dobré pro uživatele, kteří chtějí udělat pouze pár rychlých editací, podobně, jako má Androidová aplikace velké množství uživatelů, kteří chtějí pouze opravovat popisky článků.

Sketch of an idea for a structured workflow for adding links to an article, aimed toward helping newcomers edit at high volume.

Jak jsme o strukturovaných editacích dále přemýšleli, uvědomili jsme si, že stojíme před velkou otázkou: Měl by se náš produkt zaměřit na použití tradičních nástrojů, nebo by měl umožnit nováčkům rychle uložit větší množství editací?

Why this idea is prioritized

Myslíme si, že možnost rychle uložit produktivní editaci pomáhá nováčkům uspět. Jakmile mají za sebou pár editací, zbytek z wiki-dovedností přichází snáz. Nováčci mohou snadno vidět dopad jejich editací, dostat poděkování, zeptat se informovaně na otázky, vytvořit si uživatelskou stránku apod. Proto chceme, aby většina nováčků rychle uložila nějakou editaci. Z projektu Editačních tipů je zřejmé, že nováčci hledají jednoduché úkoly, na kterých by mohli pracovat. Zároveň jsme ale pozorovali následující:

 • Pouze 25 % nováčků skutečně edituje článek, co si vybrali
 • Pouze 25 % z těch, kdo editují, jdou i na další článek
 • Je zde i pár nováčků, kteří jsou pro Editační tipy nadšeny - a každý den splní několik z nich. To umožňuje nováčkům udělat hodně wiki-práce.
 • Během testování s uživateli jsme si všimli, že nováčky často zajímá, co konkrétně by měli v článku změnit. Jinými slovy, editování celého článku je příliš otevřeným úkolem.

Taking these points along with the experiences described above of the Android and Content Translation teams, we think we could increase the number of newcomers editing and continuing to edit by structuring some of the content editing workflows in Wikipedia.

Příležitosti pro strukturované editace

When we break down editing workflows into steps, we call them "structured tasks". Here are some of the possible benefits we think could come from structured tasks:

 • Make it easy for newcomers to make meaningful contributions.
 • Develop editing workflows that make sense for mobile. Mobile design principles tell us that users should see one step at a time, not a complicated workspace.
 • Let newcomers increase their skills incrementally. They could take on successfully more challenging types of tasks.
 • Let people find an editing experience that fits them. By giving newcomers a feed of structured tasks, they could find the type of tasks that they prefer.
 • Perhaps similar workflows could be opened to experienced editors in the future.

Concerns and downsides to structured tasks

Whenever we add new ways for people to edit Wikipedia, there are many things that can go wrong:

 • By making editing too quick and easy, we may attract vandals, or users who don't apply enough care when editing.
 • Giving newcomers simple workflows may keep them from learning the traditional editing tools, which are essential for doing the most impactful wiki work.
 • Structured tasks may not be good at accounting for differences across languages, idiosyncrasies with wikitext, and could cause other kinds of bugs.
 • Algorithms that surface structured tasks may not be accurate enough, and falsely encourage newcomers to complete edits they shouldn't.

Community discussion

In May 2020, we conducted discussions with community members in six languages (English, French, Korean, Arabic, Vietnamese, Czech) about the above ideas for structured tasks. The English discussion mostly took place on the discussion page here, with other conversations on English Wikipedia, and local language conversations on the other five Wikipedias. We heard from 35 community members, and this section summarizes some of the most popular and interesting thoughts. These discussions heavily influenced our next set of designs.

 • Community members were generally positive about the potential for structured tasks to help newcomers start editing. But it was also a widely expressed view that it's important for newcomers to be introduced to the conventional source and visual editors during the process. Community members want to make sure that newcomers are not siloed in a separate editing experience, and that they can find their way to more valuable edits.
 • The Czech community talked about ideas for how the structured tasks can place inside the visual editor, so that newcomers can start getting used to being in the editor. Perhaps the editing tools that are not needed for the structured task can be grayed-out.
 • Community members asked why we are choosing "add a link" as our first structured task, as opposed to higher-value types of edits. We talked about how this task is one of the easiest for us to build, which will help us prototype and learn from structured tasks sooner, and how it is a comparatively low-risk task, with fewer opportunities for newcomers to damage articles.
 • Several communities mentioned that spelling corrections would be a particularly valuable task, and we talked about technical options for how to generate lists of potential spelling mistakes. See these notes for more details.
 • We also talked about whether reverting vandalism is a good fit for newcomers. It doesn't seem like the answer is clear, and this will have to be discussed more in the future.
 • An idea that was mentioned multiple times is how to "step newcomers up" to progressively more challenging tasks, perhaps while giving them rewards for successfully completing easier ones.

Types of tasks

There are many different editing workflows that have the potential to become structured. We began to list workflows when we first designed the newcomer tasks workflow here, and we have since narrowed down to a shorter list of task types that seem best suited to being structured. The table below contains that short list, ranked in a potential priority order.

Potential priority Task type How it might work Advantages Concerns
1 Add a link For articles without enough wikilinks, an algorithm (existing) suggests words or phrases that should become wikilinks, and the newcomer accepts or rejects the suggestions. Linking is a quick and easy way to edit, and has low potential to damage articles. Understanding when to add a link takes judgment, and we don't want articles to be overlinked. It is also not the most valuable type of edit.
2 Add an image For articles without an illustration, an algorithm (potential) suggests an image from Commons. This might be a simple algorithm that just looks at what images are used on that article in other languages. The newcomer decides if the image belongs, and where in the article to add it. Good images make a big difference in an article, and newcomers are interested in adding images. Adding the wrong image to an article could damage the article in a very visible way.
3 Add a reference Some sentences or paragraphs clearly need citations. An algorithm (in development) would point out which sentences likely need suggestions, and the newcomer would seek sources to add as citations in a step-by-step workflow. References are of clear importance to the core of the encyclopedia. This task may not be exciting to newcomers. They may also struggle to find and use sources without guidance.
4 Copyedit Using open-source spellcheck dictionaries and code, or using Wiktionary, identify likely misspelled words, and point them out to newcomers, who can use the visual editor or wikitext editor to fix them one at a time. Clearly valuable and needed in any wiki, satisfying to newcomers. Helps them start editing the main text of articles, as opposed to peripherals parts of the article. Scaling to any language may be difficult, depending on the availability of good spellchecking algorithms.
5 Add a section An algorithm detects when an article could use additional sections, based on the kinds of section headers that similar articles have (e.g. all biographies of scientists tend to have "Publications" sections). The newcomer is walked through producing a well-referenced paragraph. Real content additions that could help close knowledge gaps. A much more challenging task than the others, requiring many wiki skills to be used together. May produce low-quality content.

Prioritizing "add a link"

The Growth team currently (May 2020) wants to prioritize the "add a link" workflow over the other ones listed in the table above. Although other workflows, such as "copyedit", seem to be more valuable, there are a set of reasons we would want to start first with "add a link":

 • In the near term, the most important thing we would want to do first is to prove the concept that "structured tasks" can work. Therefore, we would want to build the simplest one, so that we can deploy to users and gain learnings, without having to invest too much in the first version. If the first version goes well, then we would have the confidence to invest in types of tasks that are more difficult to build.
 • "Add a link" seems to be the simplest for us to build because there already exists an algorithm built by the WMF Research team that seems to do a good job of suggesting wikilinks (see the Algorithm section).
 • Adding a wikilink doesn't usually require the newcomer to type anything of their own, which we think will make it particularly simple for us to design and build -- and for the newcomer to accomplish.
 • Adding a wikilink seems to be a low-risk edit. In other words, the content of an article can't be as compromised through adding links incorrectly as it could through adding references or images incorrectly.

Notes on "copyedit"

In conversations with community members on this project's discussion page, many people brought up the question of how to make a structured task around copyediting. Correcting spelling, grammar, punctuation, and tone seemed to everyone to be a clearly useful task that should be prioritized. The Growth team initially shied away from this workflow because of scaling concerns: even if we were able to find or develop an algorithm that could reliably find copyedits in one language, would we be able to do that in dozens of other languages?

We began to learn more about this by talking with User:Beland, who developed the "moss" script for English Wikipedia's Typo Team. We wanted to understand how the process works, and what it might look like to do something similar in other languages. In short, it sounds like the most promising avenue is through existing open-source spellcheckers and dictionaries. Two examples are the aspell and hunspell libraries. Below are our notes from learning about "moss" with User:Beland.

 • Prospects for doing something similar in other languages
  • A process like this should theoretically work in other languages, given that other languages also have Wiktionaries and open-source spellcheckers.
  • But it would not be possible to deploy in a new language without native speakers validating it. There would likely need to be customization for many languages.
  • Likely more challenges for languages without word segmentation (e.g. Japanese).
  • Likely more challenges for agglutinative languages.
  • Different projects have differing manuals of style, which may cause issues.
  • If an algorithm is performing poorly, it should always be possible to change its thresholds so that it identifies fewer potential errors, but with higher confidence.
 • How does moss work?
  • Download the dump files of all of English Wikipedia every two weeks.
  • In order to cut down on false positives, remove templates and everything inside quotation marks, etc.  Only want to work on the main text in the article: the things written “in Wikipedia’s voice”.
  • Check that every word is in English Wiktionary.
  • Uses Python NLTK (natural language toolkit) for word segmentation.
  • Looks at edit distance to classify misspellings.  e.g. “T1” is one edit distance (95% precision).  Also classifies “TS” whitespace errors.
  • Also includes an English open-source spellchecker to narrow the search space so that the algorithm can run faster.
  • He has also started trying to add grammar rules (e.g. identifying passive voice), but that’s more experimental, and much more difficult than spelling.
  • At the end of the process, it produces a list of articles and likely typos.  The user opens the article and searches for the likely typo.

Many copyedit requests are also editors whose native language is not English, asking for English polishing. See WikiProject Guild of Copy Editors.

Design

While the "structured task sketch" section above contains some quick initial sketches to demonstrate the idea behind structured tasks, this section contains our current design thinking. To look into the full set of thinking around designs for the "add a link" structured task, see this slideshow, which contains background, user stories, and initial design concepts.

Comparative review

When we design a feature, we look into similar features in other software platforms outside of the Wikimedia world. These are some highlights from comparative reviews done in preparation for Android’s suggested edits feature, which remain relevant for our project.

 • Task types – are divided into five main types: Creating, Rating, Translating,  Verifying content created by others (human or machine), and Fixing content created by others.
 • Visual design & layout – incentivizing features (stats, leaderboards, etc) and onboarding is often very visually rich, compared to pared back, simple forms to complete short edits. Gratifying animations often compensate for lack of actual reward.
 • Incentives – Most products offered intangible incentives grouped into: Awards and ranking (badges) for achieving set milestones, Personal pride and gratification (stats), or Unlocking features (access rights)
 • Users motivations – those with more altruistic motivations (e.g., help others learn) are more likely to be incentivized by intangible incentives than those with self-interested motivations (e.g., career/financial benefits)
 • Personalization/Customization – was used in some way on most apps reviewed. The most common customization was via surveys during account creation or before a task; and geolocalization used for system-based personalization.
 • Guidance – Almost all products reviewed had at least basic guidance prior to task completion, most commonly introductory ‘tours’. In-context help was also provided in the form of instructional copy, tooltips, step-by-step flows,  as well as offering feedback mechanisms (ask questions, submit feedback)  

Initial wireframes

After organizing our thoughts and doing background research, the first visuals in the design process are "wireframes". These are simply meant to experiment and display some of the ideas we think could work well in a structured task workflow. For full context around these wireframes, see the design brief slideshow.

Návrhy z srpna 2020

Translate this section

Our team discussed the wireframes from the previous section. We considered what would be best for the newcomers, taking into account the preferences expressed by community members, and thinking about engineering constraints. In August 2020, we took the next step of creating mockups, meant to show in more detail what the feature might look like. These mockups (or similar versions) will be used in team discussions, community discussions, and user tests. One of the most important things we thought about with these mockups is the concern we heard consistently from community members during the discussion: structured tasks may be a good way to introduce newcomers to editing, but we also want to make sure they can find and use the traditional editing interfaces if they are interested.

Screen from Concept A mockups

We have mockups for two different design concepts. We're not necessarily aiming to choose one design concept or the other. Rather, the two concepts are meant to demonstrate different approaches. Our final designs may contain the best elements from both concepts:

 • Concept A: the structured task edit takes place in the Visual Editor. The user can see the whole article, and switch out of "recommendation mode" into source or visual editor mode. Less focused on adding the links, but easier access to the visual and source editors.
 • Concept B: the structured task edit takes place in its own new area. The user is shown only the paragraph of the article that needs their attention, and can go edit the article if they choose. Fewer distractions from adding links, but more distant access to the visual and source editors.

Please note that the focus in this set of mockups is on the user flow and experience, not on the words and language. Our team will go through a process to determine the best way to write the words in the feature and to explain to the user whether a link should be added.

Screen from Concept B mockup

Static mockups

To view these design concepts, we recommend viewing the full set of slides below.

Slides showing the full set of Concept A and B mockups (in English)

Interactive prototypes

You can also try out the "interactive prototypes" that we're using for live user tests. These prototypes, for Concept A and for Concept B, show what it might feel like to use "add a link" on mobile. They work on desktop browsers and Android devices, but not iPhones. Note that not everything is clickable -- only the parts of the design that are important for the workflow.

Essential questions

In discussing these designs, our team is hoping for input on a set of essential questions:

 1. Should the edit happen at the article (more context)?  Or in a dedicated experience for this type of edit (more focus, but bigger jump to go use the editor)?
 2. What if someone wants to edit the link target or text?  Should we prevent it or let them go to a standard editor? Is this the opportunity to teach them about the visual editor?
 3. We know it’s essential for us to support newcomers discovering traditional editing tools. But when do we do that? Do we do it during the structured task experience with reminders that the user can go to the editor? Or periodically at completion milestones, like after they finish a certain number of structured tasks?
 4. Is "bot" the right term here? What are some other options? "Algorithm", "Computer", "Auto-", "Machine", etc.?"
  What might better help convey that machine recommendations are fallible and the importance of human input?

Mobile user testing: September 2020

Background

During the week of September 7, 2020, we used usertesting.com to conduct 10 tests of the mobile interactive prototypes, 5 tests each of Concepts A and B, all in English. By comparing how users interact with the two different approaches at this early stage, we wanted to better understand whether one or the other is better at providing users with good understanding and ability to successfully complete structured tasks, and to set them up for other kinds of editing afterward. Specific questions we wanted to answer were:

 • Do users understand how they are improving an article by adding wikilinks?
 • Do users seem like they will want to cruise through a feed of link edits?
 • Do users understand that they're being given algorithmic suggestions?
 • Do users make better considerations on machine-suggested links when they have the full context of the article (like in Concept A)?
 • Do users complete tasks more confidently and quickly in a focused UI (like in Concept B)?
 • Do users feel like they can progress to other, non-structured tasks?

Key findings

 • The users generally were able to exhibit good judgment for adding links. They understood that AI is fallible and that they have to think critically about the suggestions.
 • While general understanding of what the task would be ("adding links") was low at first, they understood it well once they actually started doing the task. Understanding in Concept B was marginally lower.
 • Concept B was not better at providing focus. The isolation of excerpts in many cases was mistaken for the whole article. There were also many misunderstandings in Concept B about whether the user would be seeing more suggestions for the same term, for the same article, or for different articles.
 • Concept A better conveyed expectations on task length than Concept B. But the additional context of a whole article did not appear to be the primary factor of why.
 • As participants proceed through several tasks, they become more focused on the specific link text and destination, and less on the article context. This seemed like it could lead to users making weak decisions, and this is a design challenge. This was true for both Concepts A and B.
 • Almost every user intuitively knew they could exit from the suggestions and edit the article themselves by tapping the edit pencil.
 • All users liked the option to view their edits once they finished, either to verify or admire them.
 • “AI” was well understood as a concept and term. People knew the link suggestions came from AI, and generally preferred that term over other suggestions. This does not mean that the term will translate well to other languages.
 • Copy and onboarding needs to be succinct and accessible in multiple points. Reading our instructions is important, but users tended not to read closely. This is a design challenge.

Outcome

 • We want to build Concept A for mobile, but absorbing some of the best parts of Concept B's design. These are the reasons why:
  • User tests did not show advantages to Concept B.
  • Concept A gives more exposure to rest of editing experience.
  • Concept A will be more easily adapted to an “entry point in reading experience”: in addition to users being able to find tasks in a feed on their homepage, perhaps we could let them check to see if suggestions are available on articles as they read them.
  • Concept A was generally preferred by community members who commented on the designs, with the reason being that it seemed like it would help users understand how editing works in a broader sense.
 • We still need to design and test for desktop.

Ideas

The team had these ideas from watching the user tests:

 • Should we consider a “sandbox” version of the feature that lets users do a dry run through an article for which we know the “right” and “wrong” answers, and can then teach them along the way?
 • Where and when should we put the clear door toward other kinds of editing?  Should we have an explicit moment at the end of the flow that actively invites them copyedit or do another level task?
 • It’s hard to explain the rules of adding a link before they try the task, because they don't have context. How might we show them the task a little bit, before they read the rules?
 • Perhaps we could onboard the users in stages?  First they learn a few of the rules, then they do some links, then we teach them a few more pointers, then they do more links?
 • Should users have a cooling-off period after doing lots of suggestions really fast, where we wait for patrollers to catch up, so we can see if the user has been reverted?

Desktop mockups: October 2020

After designing, testing, and deciding on Concept A for mobile users, we moved on to thinking about desktop users. We again have the same question around Concepts A and B. The links below open interactive prototypes of each, which we are using for user testing.

 • Concept A: the structured task takes place at the article, in the editor, using some of the existing visual editor components. This gives users greater exposure to the editing context and may make it more likely that they explore other kinds of editing tasks.
 • Concept B: the structured task takes place on the newcomer homepage, essentially embedding the compact mobile experience into the page. Because the user doesn't have to leave the page, this may encourage them to complete more edits. They could also see their impact statistics increase as they edit.

We are user testing these designs during the week of October 23. See below for mockups showing the main interaction in each concept.

Engineering

To follow along with engineering progress on the backend "add link" service, please see this page on Wikitech.