Growth/Personalizovaný první den/Strukturované editace

From MediaWiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Growth/Personalized first day/Structured tasks and the translation is 58% complete.

Growth
Projekty: Porozumění prvnímu dni (EditorJourney) Personalizovaný první den (Uvítací dotazník , Domovská stránka nováčků , Editační tipy , Strukturovaná editace ) • Stránka Potřebuji pomoc komunitní zdroje (Získejte nástroje , Zdroje pro komunitu )

Nápověda: Použití nástrojů: (Panel Potřebuji pomoc , Aktivace Domovské stránky , Jak se stát mentorem nováčka? , Editační tipy )

Novinky: Aktuality týmu Growth Newsletter Kontakt
Other languages:
English • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎français • ‎čeština • ‎українська • ‎العربية • ‎日本語 • ‎한국어

Tato stránka popisuje práci týmu Growth na projektu strukturovaná editace. Tento projekt souvisí s dalšími projekty týmu Growth: Editačními tipy a Domovskou stránkou. Tato stránka obsahuje nejdůležitější informace, otevřené otázky a rozhodnutí. Více novinek týkající se práce týmu Growth najdete na všeobecné stránce s aktualizacemi. Závažné a větší aktuality budou pak vloženy i sem.

Současný stav

 • 2020-05-01: plánování a sepisování postřehů

Shrnutí

Tým Growth nasadil Editační tipy v listopadu 2019, což nováčkům ukázalo články, které by mohli editovat, na jejich Domovské stránce. V dubnu 2020 byly tyto články generovány pouze na základě údržbových šablon vložených zkušenými editory, což nováčkům neumožňuje přesně určit, jaké sekce, slova či sekce potřebují jejich pozornost. I přes to ale nadšeně pozorujeme, že nováčci produktivně editují.

Ačkoliv údržbové šablony poskytují nováčkům velké množství různých tipů, kterým by se mohli věnovat, jsou velmi obsáhlé, aby s nimi nováčci snadno uspěli. Na mobilních zařízeních je navíc velmi těžké používat jakýkoli editor - ať už vizuální, nebo wikitextový.

Z tohoto důvodu jsme se rozhodli experimentovat s nápadem strukturované editace. To znamená, že rozebereme každý editory používaný postup na jednotlivé kroky, které jsou pro nováčky snadno uchopitelné. Podle výsledků jazykového týmu a týmu pro Androidovou aplikaci soudíme, že to pomůže nováčkům snadno udělat více editací, a to i na mobilu. Tato strukturovaná editace bude dostupná nováčkům jako součást editačních tipů.

Pozadí

Editování je komplikované

Podle naší předchozí práce soudíme, že první okamžiky nováčka rozhodují o tom, zda na projektu zůstane, či nikoliv. Věříme, že nováčci zůstávají, pokud dokážou rychle něco změnit, a mít tak pozitivní zážitek. Bohužel, editování Wikipedie – téměř jakýkoliv typ příspěvku – je obtížný, což znesnadňuje uspět. Například, pokud chcete přidat do článku jedinou větu, musíte provést zhruba tucet kroků.

 1. Nalézt správný článek
 2. Zjistit, zda náhodou tato informace již v článku není
 3. Vybrat sekci, do které větu přidáte
 4. Kliknout na tlačítko Editovat
 5. Vložit větu na správné místo
 6. Klikněte na tlačítko Citace
 7. Vraťte se do zdroje informace, a zkopírujte si odkaz či získejte citační informace
 8. Vyplňte a uložte citační formulář
 9. Klikněte na tlačítko Zveřejnit změny
 10. Vyplnit shrnutí editace
 11. Zveřejnit

Nováčci, kteří vidí editor poprvé v životě, neví, jaké tyto kroky jsou, v jakém pořadí by je měli dělat, a jaké tlačítka mají přesně stisknout, aby se to stalo. Jinými slovy, jejich zážitek není strukturován. Nováček se může cítit přetížen, a odejít. Nebo může využít metody pokus-omyl, což často má za následek negativní zpětnou vazbu od dalších, zkušenějších, wikipedistů, což nováčka rovněž může odradit. To je to, o čem je tento projekt: "jak pomoci nováčkům dělat kroky ve správném pořadí?"

Sekce níže se mohou během několika týdnů výrazně změnit, jsou příliš technické anebo nejsou relevantní pro porozumění tomuto projektu. Rozhodli jsme se proto je nepřeložit. Jejich překlad je dobrovolný

Založeno na znalosti dalších týmů

Hotcat provides structure to the process of adding categories.

Adding structure to editing workflows has been part of the Wikimedia projects for a long time. Some examples include:

 • HotCat: lets users choose categories to add to articles with a few clicks, instead of manually editing the wikitext.
 • Commons Upload Wizard: breaks the process of uploading media to Commons into a series of a simple steps.
 • Citoid: available in the Visual Editor, this breaks down the process of adding a citation into steps that include algorithms to automatically produce the citation text and template.

Most recently, the idea of "structured tasks" has been working well on the Wikipedia Android app and in the Content Translation tool. We're inspired by their work.

With their "suggested edits" project, the Android team broke down the process of adding a title description to a Wikipedia article into one easy step of typing into a text box. They have since done the same with translating title descriptions across languages. In order to do the same tasks without a structured workflow, users would have to go to Wikidata and go through several steps to make those same edits. The team learned that this method works: many Android users make hundreds of these small contributions.

The Language team built the Content Translation tool, which does several things to structure the process of translating an article. It offers a side-by-side interface built for translations, it breaks the translation down into sections, and it automatically applies machine translation algorithms. Though Wikipedians could translate articles before the existence of the tool, the number of manual steps required made it very difficult. This tool is successful, with hundreds of thousands of translations completed. We learned that when translating an article is broken down into steps, with rote parts (e.g. running machine translation) taken care of automatically, more articles get translated.

The Growth team is thinking about applying these same principles to content edits in articles, like adding links, adding images, adding references, and adding sentences.

Návrh, jak by strukturované editace mohly vypadat

Nejlepším způsobem, jak ukázat, co tímto projektem máme na mysli, je ukázáním rychlého grafického návrhu. První ze strukturovaných editací, o které jsme přemýšleli. Tatáž myšlenka se ale dá aplikovat i na "přidání obrázku", "přidání reference" nebo dokonce i "přidání informace".

V editačních tipech je k dispozici úkol "přidání odkazu" – v rámci něj mají do článku přidat modrý vnitřní odkaz. To by mělo být jednoduché. Myslíme si, že nováčci nerozumí tomu, v jakém pořadí mají provést jednotlivé kroky vedoucí k přidání odkazu, nebo nemusí vědět, jaké slovy by měly být odkazem. Představujeme si rozhraní, které nováčky krok za krokem provede přidáním odkazu, za pomoc algoritmu, který doporučí slova či fráze, které by měly být odkazem.

Ve návrhu níže uvidíte nováčka, který si otevře článek k editaci, a systém mu nabídne slovo, které by mohlo být dobrým odkazem. Pokud si myslí, že by slovo odkazem být mělo, systém nováčka provede přidáváním odkazů – a možná v této aktivitě budou pokračovat. Na algoritmu momentálně pracuje výzkumný tým nadace Wikimedia, jehož předběžné výsledky nám ukazují, že by vybudování takového algoritmu mělo být možné.

Sketch of an idea for a structured workflow for adding links to an article, aimed toward teaching newcomers how to add links on their own.

Jak jsme o tomto nápadu dále přemýšleli, napadlo nás to vzít za jiný konec. Namísto toho nováčky naučit, jak se ve vizuálním editoru přidávají odkazy, můžeme nováčkům předložit snadný nástroj, kterým pouze potvrdí či zamítnoudoporučení algoritmu, a systém uloží editaci za ně. Ačkoliv toto nováčky nikdy nenaučí, jak editovat po vlastní ose, může to pomoci nováčkům, kteří pouze chtějí rychle pomoci. Může to také být dobré pro uživatele, kteří chtějí udělat pouze pár rychlých editací, podobně, jako má Androidová aplikace velké množství uživatelů, kteří chtějí pouze opravovat popisky článků.

Sketch of an idea for a structured workflow for adding links to an article, aimed toward helping newcomers edit at high volume.

Jak jsme o strukturovaných editacích dále přemýšleli, uvědomili jsme si, že stojíme před velkou otázkou: Měl by se náš produkt zaměřit na použití tradičních nástrojů, nebo by měl umožnit nováčkům rychle uložit větší množství editací?

Why this idea is prioritized

Myslíme si, že možnost rychle uložit produktivní editaci pomáhá nováčkům uspět. Jakmile mají za sebou pár editací, zbytek z wiki-dovedností přichází snáz. Nováčci mohou snadno vidět dopad jejich editací, dostat poděkování, zeptat se informovaně na otázky, vytvořit si uživatelskou stránku apod. Proto chceme, aby většina nováčků rychle uložila nějakou editaci. Z projektu Editačních tipů je zřejmé, že nováčci hledají jednoduché úkoly, na kterých by mohli pracovat. Zároveň jsme ale pozorovali následující:

 • Pouze 25 % nováčků skutečně edituje článek, co si vybrali
 • Pouze 25 % z těch, kdo editují, jdou i na další článek
 • Je zde i pár nováčků, kteří jsou pro Editační tipy nadšeny - a každý den splní několik z nich. To umožňuje nováčkům udělat hodně wiki-práce.
 • Během testování s uživateli jsme si všimli, že nováčky často zajímá, co konkrétně by měli v článku změnit. Jinými slovy, editování celého článku je příliš otevřeným úkolem.

Taking these points along with the experiences described above of the Android and Content Translation teams, we think we could increase the number of newcomers editing and continuing to edit by structuring some of the content editing workflows in Wikipedia.

Příležitosti pro strukturované editace

When we break down editing workflows into steps, we call them "structured tasks". Here are some of the possible benefits we think could come from structured tasks:

 • Make it easy for newcomers to make meaningful contributions.
 • Develop editing workflows that make sense for mobile. Mobile design principles tell us that users should see one step at a time, not a complicated workspace.
 • Let newcomers increase their skills incrementally. They could take on successfully more challenging types of tasks.
 • Let people find an editing experience that fits them. By giving newcomers a feed of structured tasks, they could find the type of tasks that they prefer.
 • Perhaps similar workflows could be opened to experienced editors in the future.

Concerns and downsides to structured tasks

Whenever we add new ways for people to edit Wikipedia, there are many things that can go wrong:

 • By making editing too quick and easy, we may attract vandals, or users who don't apply enough care when editing.
 • Giving newcomers simple workflows may keep them from learning the traditional editing tools, which are essential for doing the most impactful wiki work.
 • Structured tasks may not be good at accounting for differences across languages, idiosyncrasies with wikitext, and could cause other kinds of bugs.
 • Algorithms that surface structured tasks may not be accurate enough, and falsely encourage newcomers to complete edits they shouldn't.