Growth/Focus on help desk/Help panel/pl

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Growth/Focus on help desk/Help panel and the translation is 96% complete.
Growth Features Używanie narzędzi: Updates Projects Growth Team
Browse all contents
Discover the existing Features Help pages and resources around the Features Project's last news Current initiatives and strategic thinking about building the Features or creating resources. Who we are

General help and resources

Help resources for mentors Help resources for communities
Poniższa procedura dotyczy jedynie wiki, na których są włączone narzędzia dla nowicjuszy z projektu Growth :
Zrzut ekranu z zamkniętym panelem pomocy
Zrzut ekranu z otwartym panelem pomocy

Dziękujemy za używanie panelu pomocy i za to, że chcesz wiedzieć więcej!

To narzędzie jest częścią projektu zespołu Growth: Focus on help desk.

Przynajmniej na rok 2019, panel pomocy jest funkcją z ograniczonym zasięgiem. Przede wszystkim jest dostępny tylko na niektórych Wikipediach. Również jest włączany eksperymentalnie dla losowych użytkowników (co ma pozwolić na zbadanie czy funkcja jest przydatna). Funkcje działają w przeglądarkach na komputery biurkowe oraz na urządzeniach mobilnych. Nie jest jednak jeszcze dostępna w aplikacji sklepowej Wikipedii.

Cel panelu pomocy

Celem tego narzędzia jest:

 1. Ułatwiać nowym użytkownikom odnalezienie stron pomocy i samouczków.
 2. Pozwalać nowym użytkownikom w prosty sposób zadawać pytania swoim przewodnikom i przewodniczkom (o ile nie znaleźli czegoś na stronach pomocy).

Jak korzystać

Na każdej stronie edycji będziesz widzieć niebieski przycisk z etykietą Uzyskaj pomoc w edycji. Ten przycisk będzie otwierać panel pomocy.

Panel pomocy podaje linki do użytecznych stron pomocy. Na tych stronach znajdziesz głównie informacje dotyczące edycji artykułów. Linki są otwierane w nowych kartach przeglądarki.

Jeśli nie widzisz wśród tych linków rozwiązania swojego problemu, to spróbuj skorzystać z linku Zobacz więcej stron pomocy, pod którym znajdziesz dodatkowe materiały pomocowe.

Możesz również spróbować wyszukać odpowiedź w górnym pasku panelu pomocy, który szybko pokaże listę odpowiednich stron pomocowych.

Jeśli i to zawiedzie, to zawsze może poprosić o pomoc bardziej doświadczonej osoby. W tym celu użyj sekcji Zadaj pytanie na forum pomocy.

Dodając zapytanie, w praktyce dodajesz je na stronie forum pomocy. Ta strona jest przeglądana przez doświadczonych redaktorów i redaktorki, którzy zgłosili się, żeby pomagać nowicjuszom i nowicjuszkom.

Wskazówki jak dobrze zadać pytanie:

 • Wyjaśnij co próbujesz zrobić.
 • Opisz jak próbujesz to zrobić, najlepiej krok po kroku. Powiedz gdzie utknąłeś(-aś).
 • Napisz jakiego urządzenia używasz do edycji (czy komputera biurkowego, czy komórki itp).
 • Jeśli wiesz jakiego edytora używasz, to też o tym napisz. Czyli czy używasz VisualEditor (edytor graficzny) czy edytora wikitekstu (edytor tekstowy kodu źródłowego).
 • Jeśli masz pytanie do konkretnego artykułu lub strony to dodaj do niej linka.

Gdzie znaleźć odpowiedź

 • Możesz dostać powiadomienie o odpowiedzi mailem. Musisz jednak najpierw dodać adres mailowy do swojego konta i go potwierdzić. Dodanie i potwierdzenie maila możesz wykonać przez preferencje.
 • Powiadomienie o odpowiedzi powinno być również wyświetlone w przeglądarce (nieco inaczej wygląda na komórce i na komputerze):
Na komputerze biurkowym Na urządzeniu mobilnym
ikona twoich powiadomień ikona twoich powiadomień

Dostałeś odpowiedź na swoje pytanie? Możesz kontynuować dyskusję na stronie Panelu pomocy. Dodaj swój komentarz pod odpowiedź, którą otrzymałeś(-aś).

Jak wziąć udział

Gdy używasz narzędzi

Możesz nam powiedzieć co myślisz na stronie z informacją zwrotną. Pisz w języku, w którym czujesz się swobodnie (nie musi to być angielski).

Prosimy o zgłaszanie sugestii dotyczących rozwoju i poprawek narzędzi. A także o problemach w używaniu różnych narzędzi związanych z panelem pomocy.

Jeśli chcesz pomóc nowym osobom

Najlepiej nawiąż kontakt z innymi osobami zaangażowanymi w pomoc na Twojej wiki. Możesz również poczytać o naszych zaleceniach dotyczących odpowiedzi na pytania na forum pomocy.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

See also: the global FAQ about Growth features

Gdzie jest moje zapytanie?

Dodając zapytanie, w praktyce edytujesz stronę forum pomocy. Możesz ją znaleźć przeglądając swój wkład pod linkiem Edycje. Link znajdziesz w menu tam gdzie link do twojej strony domowej.

Co zrobić jeśli nikt mi nie odpisał?

Prosimy o cierpliwość! 🙂 Na pytania odpowiadają wolontariusze i wolontariuszki, którzy w danym momencie mogą nie być przy komputerze.

Możesz jednak też upewnić się, że twoje pytanie:

 • Wyjaśnia co próbujesz zrobić.
 • Opisuje jak próbujesz to zrobić (najlepiej krok po kroku) oraz podaje kluczowy punkt, w którym utknąłeś(-aś).

Czasami niektóre pytania są skomplikowane. Mogą dotyczyć tematów, z którymi nawet doświadczone osoby się jeszcze nie zetknęły. Stąd też może się zdarzyć, że odpowiedź pojawi się po paru dniach.

Jak wyłączyć panel pomocy?

Możesz to zrobić następująco:

 • Klikając na przycisk "Wyłącz panel pomocy".
 • Albo wchodząc w preferencje i tam na kartę Edycja i odznaczając opcję "Włącz panel pomocy podczas edycji".

Jak włączyć panel pomocy?

O ile panel pomocy jest dostępny na Twojej wiki, to możesz go włączyć w preferencjach, na karcie Edycja.

Jak wybrano linki do pomocy kontekstowej?

Zostały wybrane przez lokalną społeczność związaną z daną wiki. Mogą się one zmieniać w trakcie trwania tego eksperymentu. Będzie to zależeć m.in. od tego jakie pytania będą zadawać nowicjusze i co będzie dla nich najbardziej użyteczne.

Gdzie mogę dowiedzieć się więcej o panelu pomocy i całym projekcie?

Możesz zajrzeć na stronę opisującą projekt (po angielsku), albo możesz zadać pytanie na stronie z informacją zwrotną.