Wzrost/Podsumowanie funkcji

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Growth/Feature summary and the translation is 72% complete.
Outdated translations are marked like this.
Narzędzia Growth Korzystanie z narzędzi Nowości Projekty Zespół Growth
Przeglądaj całą zawartość
Poznaj dotychczasowe narzędzia Strony pomocy i zasoby o Narzędziach Nowości Bieżące inicjatywy i opracowania strategiczne dotyczące tworzenia narzędzi lub tworzenia zasobów. Kim jesteśmy

Ogólne zasoby pomocy

Zasoby pomocy dla wikiprzewodników Zasoby pomocy dla społeczności
Wideo pokazujące funkcje zespołu ds. wzrostu. Być może są dostępne napisy w Twoim języku.

Badania pokazują, że edytowanie i utrzymanie aktywności w Wikipedii nie przychodzi nowicjuszom łatwo. Jest tak z uwagi na trzy uwarunkowania: techniczne, koncepcyjne i kulturowe. Użytkownicy nie mają jeszcze zasobów, żeby przełamać te niedogodności. Chcąc udostępnić nowicjuszom niezbędne zasoby, Zespół ds. Wzrostu przy Wikimedia Foundation stworzył trzy wzajemnie połączone narzędzia, które szerzej opisane są poniżej. Te funkcje wykazały zwiększoną aktywizację, retencję i ilość wykonywanych edycji przez nowicjuszy.

 • Strona startowa dla nowicjuszy: specjalna strona zawierająca "zadania dla nowicjuszy" i będąca dla nich przydatnym miejscem na start. Strona startowa dla nowicjuszy daje dostęp do różnych zasobów, takich jak link do profilu wikiprzewodnika, który jest chętny odpowiadać na pytania nowicjuszy.
 • Zadania dla nowicjuszy: zbiór proponowanych zadań, które pomogą nowicjuszom w nauce edytowania. Dzięki temu nowicjusze będą wykonywać produktywne zmiany. Ten kanał jest dostępny na Stronie domowej nowicjusza, jako główna jej część.
 • Panel pomocy: system zapewniający wsparcie nowicjuszom w trakcie edytowania. Gdy nowicjusze wykonują zadania dla nowicjuszy, panel pomocy prowadzi ich przez wszystkie czynności, mówiąc, co po kolei mają robić.

Some features are also available for communities:

 • Community configuration : a special page where communities can change how Growth features work.
 • Mentorship features : a set of tools to match newcomers looking for advice with experienced editors ready to help.

Wszystkie te funkcje są dostępne w wersji stacjonarnej jak i mobilnej. Istnieje też możliwość włączenia i korzystania z nich przez zaawansowanych edytorów. Można wypróbować te funkcje na niektórych wiki. They are available by default for newcomers at a majority of Wikipedias.

Więcej informacji o zespole ds. wzrostu znajduje się na tej stronie mediawiki.org. To deploy the features on your wiki, please check on our deployment process page. Jeżeli masz pytanie, sprawdź na liście najczęściej zadawanych pytań lub skontaktuj się z nami.

Zadania dla nowicjuszy

Ta funkcja to główny komponent narzędzi Growth, który powoduje zwiększanie liczby nowych użytkowników wykonujących swoje pierwsze edycje, wracających celem wykonania kolejnych oraz liczby wykonywanych przez nich edycji. Zadania dla nowicjuszy to przepływ pracy, który sugeruje użytkownikom edytowanie określonych stron w module sugerowanych edycji znajdującym się na stronie startowej nowicjusza. Nowi użytkownicy mogą podjąć się różnych edycji, które sugerowane są na podstawie szablonów ostrzegawczych, mogą też filtrować tematykę sugerowanych artykułów na podstawie modeli ORES. Nowicjusze mogą wybrać artykuł do edycji z listy sugerowanych wpisów. Po przejściu do edycji artykułu, nadal będą widzieć porady w panelu pomocy, pomagające im w pracy. In 2021, the Growth team is building new editing workflows that aim to make it smaller and easier for newbies, especially from mobile devices. These are called "structured tasks". As of June 2021, we have implemented the first structured task for adding wikilinks to four Wikipedias (Arabic, Czech, Vietnamese and Bengali). In it, an algorithm suggests to newcomers words or phrases that could be good wikilinks.

Strona startowa dla nowicjuszy

Na tej stronie zawarty jest przepływ zadań dla nowicjuszy, jak też inne moduły, dające nowicjuszom dostęp do najważniejszych rzeczy w ich pierwszym dniu edytowania. Po utworzeniu konta, użytkownicy zobaczą wyskakujące okienko (i inne powiadomienia) sugerujące odwiedzenie strony startowej, dostępnej pod linkiem z ich nazwą użytkownika na górze ekranu. Nasz zespół nadal eksperymentuje z niektórymi modułami, ale na stronie startowej nowicjusza mogą pojawić się następujące elementy:

 • Moduł przewodników: przydziela nowicjuszom doświadczonych użytkowników i pozwala na łatwe zadawanie pytań na stronie dyskusji przewodnika. Przewodnicy mogą dopisać się do listy osób zgadzających się na udzielanie pomocy. This feature has to be configured by the community to become active.
 • Moduł sugerowanych edycji: zob. "Zadania dla nowicjuszy" powyżej.
 • Moduł pomocy: podaje linki do często odwiedzanych stron pomocy.
 • Moduł wpływu: pokazuje nowicjuszowi liczbę wyświetleń każdego edytowanego przez niego/nią artykułu.
 • Emails: The page also encourages users to add and confirm their email address.

Dotychczasowe wyniki

 • Znacząca większość nowicjuszy zagląda na swoją stronę startową i wielu z nich wraca do niej w kolejnych dniach.
 • Do listopada 2020 przewodnikom zadano 14228 pytania.
 • Strona startowa przyczynia się do zwiększenia liczby użytkowników, którzy podali swój adres e-mail.

Więcej informacji na temat strony startowej dla nowicjuszy znajduje się w serwisie mediawiki.org.

Panel pomocy

To sekcja, którą mogą otworzyć nowicjusze podczas edycji. Spełnia cztery funkcje:

 • Pomaga nowicjuszom podczas dokonywania sugerowanych edycji.
 • Podaje linki do często wykorzystywanych stron pomocy.
 • Pozwala nowicjuszom przeszukiwać strony pomocy i zasad.
 • Umożliwia zadanie pytanie bezpośrednio na stronie pytań dla nowicjuszy.

Panel pomocy pokazuje się zarówno podczas edycji z wykorzystaniem wikikodu jak i podczas korzystania z edytora wizualnego. Uruchamiając tę funkcję po raz pierwszy na danej wiki, upewniamy się, że będzie ona współdziałała z istniejącą stroną pytań od nowicjuszy i że doświadczeni edytorzy obserwujący taką stronę są gotowi odpowiadać na zadawane pytania.

Dotychczasowe wyniki

 • Około 20% nowicjuszy, którzy widzą panel pomocy, otwiera go, a połowa z nich korzysta z niego aktywnie.
 • Sam panel pomocy nie zwiększa liczby edycji wśród nowicjuszy, jednak zachowaliśmy tę funkcję, ponieważ używamy jej do dostarczania wskazówek w ramach zadań nowicjuszy opisanych powyżej.

Więcej informacji o panelu pomocy znajduje się na tej stronie mediawiki.org.

Community configuration

Communities can change how the Growth features work by editing Special:EditGrowthConfig.

We advise all communities to make configuration changes after a community discussion. Please inform us of your discussions when they happen, because we can help you on the issue you found, or assist you with the configuration. It is also very useful for us to know that you have that discussion, so that we can improve the features.

Mentorship

Mentorship features are a set of tools to match newcomers looking for advice, with experienced editors ready to help them.

Mentorship is activated using the Community configuration page.

Mentors can then sign up visiting Special:MentorDashboard. This page is where mentors can configure their mentorship preferences, and, if needed, put themselves on pause or quit.

It is up to each community to decide on criteria to become a mentor. We advise community members to keep the criteria simple and encouraging, so that more mentors would signup.

Please visit our FAQ for more information.

Wypróbuj te funkcje

 • Wyświetlaj stronę domową dla nowicjuszy — Włączenie strony dla nowicjuszy umożliwi również korzystanie z Zadań dla nowicjuszy.
 • Włącz panel pomocy podczas edycjiIf you don't turn the Help panel on, Newcomers tasks won't work properly.