Jump to content

Global templates/Taxonomy/he

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Global templates/Taxonomy and the translation is 100% complete.

זהו ניסיון לכתוב טקסונומיה פשוטה של תבניות המשמשות באתרי ויקי של ויקימדיה: למה משמשות תבניות ואיך ניתן לקבץ אותן.

יצירת רשימה מלאה של דברים שהתבניות משמשות בשבילם מאתגרת כי יש מאות אלפים מהן. הרשימה במסמך הזה רק תציג כמה משפחות נפוצות ובולטות של תבניות, אבל בגלל אופי הטכנולוגיה, היא לא יכולה להיות מקיפה באמת.

שיקול טכני מרכזי הוא שהמאגר המוצע של תבניות גלובליות יהיה שמיש עבור כל התבניות, לא משנה לאיזו "משפחה" הן שייכות (על בסיס הסכמה: לא תהיה כפייה לאחסן שום תבנית במאגר הגלובלי). התבניות הן למעשה הכלי היחיד שיש לעורכי ויקי להתאמה אישית יעילה של התוכן, ו"תוכן" כאן פירושו כל דבר שכתוב בדפי ויקי: ערכים אנציקלופדיים, דיונים, דפי מדיניות, דפי עזרה, מאמרי דעה, ספרים מתומללים, דפי משתמש, תרגומים וכל השאר. המאגר המוצע מיועד לכל התרחישים הללו.

עוד בעיה טכנית קטנה יחסית היא שבנוסף לתבניות, יש גם יחידות. הן דומות לתבניות, ומנקודת המבט של המשתמש, יש רק שני הבדלים משמעותיים ביניהן:

 1. התבניות כתובות בתחביר ויקי והיחידות כתובות בשפת התכנות לואה (Lua).
 2. התבניות מממושות כחלק מפלטפורמת הליבה של מדיה־ויקק, והיחידות ממומשות בהרחבה בשם Scribunto.

המסמך הזה מתייחס הן ליחידות והן לתבניות.

אלא אם צוין אחרת, הדוגמאות כאן מגיעות מוויקיפדיה האנגלית, אך חשוב לציין שזה לא אומר שהוויקיפדיה האנגלית היא ה"מקור" לכל התבניות או כל התוכן, או שהיא צריכה להפוך למקור כזה. זה נעשה פשוט מטעמי נוחות בהתחשב בשפה המקורית שבה כתוב הדף הזה. למעשה, יש חידושים טכניים רבים בפיתוח תבניות באתרי וויקי אחרים (ויקימילון, ויקישיתוך, ויקינתונים, ויקיחדשות וכו'), ובשפות רבות, במיוחד צרפתית, גרמנית, רוסית, ספרדית, קטלאנית, פולנית, עברית, פרסית, ערבית, סינית, וברבות אחרות. חלקם מוזכרים במיוחד במסמך הזה. {{🌎🌍🌏}}

מה תבניות אינן

אף שזה אפשרי טכנית, התבניות בדרך־כלל אינן משמשות לתוכן הטקסט של דפי ויקי. מדיניות הוויקיפדיה האנגלית לגבי תבניות אפילו אומרת למעלה: "בדרך־כלל אין להשתמש בתבניות לאחסון טקסט של ערך".

תבניות מוטבעות לעיתים קרובות בפסקאות של טקסט של דפי ויקי, אבל זה נעשה בדרך־כלל רק עבור עיצוב מיוחד ולא עבור טקסט רגיל. {{🌎🌍🌏}}

טבלה מסכמת

כל שורה בטבלה מתוארת ביתר פירוט בפסקאות נוספות.

סוג דוגמאות הערות
הערות שוליים {{Cite web}}, {{Cite book}}, {{Cite journal}}, {{Britannica}}, {{Cite Q}} נחוצות כמעט בכל ערכי ויקיפדיה, וגם בכמה מיזמים אחרים. מופיעות לעיתים קרובות מאוד בדיווחי באגים על תרגום תוכן.
מטא־נתונים של דף {{Featured article}}, {{Use dmy dates}}, {{Mbox}}, {{WikiProject Italy}}, {{Information}}, {{cc-by-sa-3.0}}, {{artwork}} הדרך העיקרית של הקהילות להוסיף מטא־נתונים לדפים.
תיבות מידע {{Infobox philosopher}} תכונה איקונית של ויקיפדיה, מבוקשת מאוד בכל השפות.
תחזוקת ערכים {{Unreferenced}}, {{Underlinked}}, {{Current}}, {{Disputed}}, {{citation needed}} משמשות לא רק כהתראות, אלא גם כזרימות עבודה לשיפור ערכים.
תיבות ניווט {{Neil Young}}, {{Nancy Pelosi}}, {{Islam}}, {{Psychology sidebar}} משלבות אצירת נושאים וניווט קל. לא ניתנות לשימוש במכשירים ניידים בגלל מורכבות־יתר, למרות שהן יכולות שימושיות שם.
ניווט בין ערכים {{Main}}, {{About}}, {{For}}, {{Sister project links}} נחוצות בכל מקום ושימושיות למבנה, קריאות מכונה וחלוקת ערכים לרכיבים.
עיצוב כללי {{Blockquote}}, {{ISBN}}, {{Center}}, {{Flex columns}}, {{Image array}} דבר שימושי בכל השפות ובכל סוגי התוכן. לא זמין כפעולות מן המניין בעורך החזותי, אלא רק כתבניות כלליות.
עיצוב מתקדם והצגת נתונים מיוחדים {{Route diagram template}}, {{IPA}}, {{coord}}, {{Pgnviewer}} (שחמט) לא בנות שימוש חוזר, למרות שהיו יכולות להיות שימושיות בכל השפות לנתונים מובנים עשירים ואינפורמטיביים.
ויקינתונים {{Q}}, {{Cite Q}}, {{Authority control}}, תיבות מידע אחדות הדרך היחידה להכניס נתונים מוויקינתונים לתוך ערכים.
דף משתמש תיבות משתמשים, {{Bot}} הדרך המעשית למיון משתמשים, חיפוש שותפים לעבודה וכו'.
דף שיחת משתמש אזהרות, הודעה חוזרת משמשות לתקשורת עשירה ויעילה.
דיונים קהילתיים {{Userlinks}}, תבניות מחיקה משמש לדיונים ולתהליכי עבודה יעילים.
ויקימילון {{t+}}, {{lb}}, {{ux}}, {{der}} נותנות לוויקמילון את העיצוב והמבנה הנחוצים לו, אך אינן קריאות למכונה, קשות להבנה לבני־אדם מתחילים, ושונות בכל מהדורת שפה.
תשתית פנימית {{Icon}}, {{Ambox}}, Module:Arguments לא משמשות בדרך־כלל ישירות את עורכי התוכן במרחב השם הראשי, אלא משמשות כתשתית לבניית תבניות ויחידות אחרות. בין הנפוצות ביותר, ומועתקות למיזמים מרובים.

הערות שוליים

הערות שוליים כלליות

הערות שוליים "בסיסיות" מוכנסות באמצעות הרחבה בשם Cite, וזה עובד באופן שווה בכל השפות באמצעות תג <ref> בתחביר ויקי. (אומנם האחידות הזאת בעיקר טובה, אבל היא גם בעייתית במובנים מסוימים. למשל, החובה להשתמש באותו תג <ref> באתרי ויקי בשפות שכתובות מימין לשמאל גורמת לקשיים מסוימים; ר' משימה T30980. הבעיה הזאת נפרדת, אם כי הפתרונות המאולתרים הקיימים כוללות גם תבניות.)

התוכן האמיתי של רוב הציטוטים, לעומת זאת, מעוצב באמצעות תבניות. סגנון ציטוט דורש עיצוב אחיד. התבניות הבולטות ביותר של ויקיפדיה האנגלית מסוג זה הן {{Cite web}}, {{Cite book}} ו־{{Cite journal}}. ישנן עשרות תבניות נוספות, והן משמשות כמעט בכל הערכים.

חלק מהן יובאו לשפות רבות אחרות, אך השמות והפרמטרים שלהם אינם בהכרח זהים, כך שלא ניתן לעשות בהם שימוש חוזר באתרי ויקי אחרים באופן אמין ויעיל, וזה מקשה על התרגום. דיווחי באגים רבים על תרגום תוכן, למשל, עוסקים בתבניות הערות שוליים.

הן גם לא קריאות למכונה, לפחות לא באופן פורטבילי: אפשר לפתח תוכנה לקריאת מטא־נתונים של ציטוטים מוויקיפדיה האנגלית, אבל יהיה צורך לשכתב אותם כמעט מאפס כדי לקרוא מטא־נתונים של ציטוטים מוויקיפדיה הצרפתית, ויקיפדיה הגרמנית, וכו'.

ציטוט מקורות מסוימים

התבניות האלו דומות לתבניות ציטוט כלליות, אך הן נעשות עבור מקורות מסוימים הדרושים בדפים רבים. דוגמאות באנגלית: {{Cite Catholic Encyclopedia}}, {{Britannica}} (לציטוט Encyclopædia Britannica).

ציטוט מבני: Cite Q

ההרצאה "The frontend of WikiCite" בכנס הווירטואלי WikiCite 2020. המצגת על Cite Q מתחילה ב־1:12:05.

דוגמה בולטת מסוימת לתבנית המציגה ציטוטים היא {{Cite Q}}. היא מנסה לשלב את הכוח של נתונים מובנים בוויקינתונים עם צורכי הציטוט של ויקיפדיה (בכמה שפות!), ומושכת את המידע על הציטוט מוויקינתונים. היא פותחה במיוחד לשימוש חוזר קל בשפות שונות, תוך מחשבה על העברה עתידית אפשרית למאגר תבניות גלובלי.

תשתיות של הערות שוליים

אלו הן תבניות ויחידות שאינן בשימוש ישיר על־ידי עורכי ערכים, אלא משמשות באופן פנימי בתבניות ציטוט אחרות כדי ליצור מראה מתוקנן. דוגמאות בולטות הן Module:Citation/CS1 ו־Module:Citation/CS1/COinS. היחידות האלו נידונות לעיתים קרובות כחלקי תשתית שאמורים להיות משותפים לכל אתרי הוויקי. {{🌎🌍🌏}}

מטא־נתונים של דף

תבניות רבות מיישמות מטא־נתונים של ערכים. חלק מהן מופיעות במרחבי הערכים, ואחרות – במרחב השיחה. חלק מהן מוכנסות לערך, אך אינן מוצגות בפועל לקוראים.

סמלי מצב ערך

אלה הם בעיקר סמלים כגון {{Featured article}}, {{Good article}} וכו'. הם מוכנסים לקוד המקור של הערך, אך מוצגים בסרגל בחלק העליון של הדף. אף שהפונקציונליות דומה, העיצוב המיוחד והיישום הפנימי של התבנית הזאת עשויים להיות שונים בכל ויקי. תהליך "הערך המומלץ" הוא סימן לקהילת עורכים פעילה ואכפתית; היעדר תבנית כזאת הועלה כמה פעמים על־ידי עורכים באתרי ויקי קטנים יותר, אך מתפתחים בתור חסם לחיזוק קהילת העריכה המקומית.

מידע פנימי לעורכים

יש תבניות שאינן מוצגות לקוראים, אלא אמורות לשלוח מסרים ששימושיים לעורכים. למשל, בוויקיפדיה האנגלית יש תבניות שמיידעות את העורכים באיזה ניב של אנגלית יש להשתמש ({{Use American English}}, {{Use British English}}, {{Use Indian English}}, {{Use Nigerian English}}, וכו'), או על שימוש בתקן תאריך (למשל {{Use dmy dates}}).

מטא־נתונים בדפי שיחה

מרחב השם שיחה נוצר במקור עבור דיונים על הערך. עם זאת, כבר באמצע שנות ה־2000, עורכים החלו להשתמש בו גם לאחסון מטא־נתונים ותבניות תחזוקה לפעילויות של קהילת העריכה. דוגמה בולטת היא תבניות WikiProject של ויקיפדיה האנגלית, הממיינות ערכים לפי נושאים שימושיים למומחים בקהילת העריכה. לדוגמה, דף השיחה של הערך שנחאי מציג כמה תבניות כאלה: WikiProject China‏, WikiProject Cities‏, WikiProject East Asia‏, WikiProject Politics‏, WikiProject Geography ו ־Wikipedia Version 1.0 Editorial Team.

המיון הזה נעשה על־ידי קהילת ויקיפדיה האנגלית למטרות הפנימיות שלה. עם זאת, הוא כה נפוץ שצוות המחקר של קרן ויקימדיה השתמש בו כדי למיין ערכים לפי נושאים, ולאחר מכן הוא הוחל על שפות אחרות והשתמשו בו להצגת הצעות בהרחבות צמיחה. אומנם הייתה לזה תוצאה שימושית, אבל זה גם בעייתי למדי מכיוון שזה כופה את הטקסונומיה של קהילת ויקיפדיה האנגלית על כל השפות, מבלי לתת לקהילות אחרות הזדמנות להשפיע עליה ישירות.

תבניות דומות של WikiProject קיימות בפולנית, רוסית, טורקית ושפות אחרות. אנשים שערכו אתרי ויקי בכמה שפות הביעו עניין בשימוש חוזר במערכת הזאת, אך היבוא שלה היה מסובך מדי עבורם.

דוגמה בולטת נוספת היא יידוע עורכים על החלטות חשובות בקהילה בנושאים שנויים במחלוקת. למשל, ההודעות על סנקציות ועדת הבוררות של ויקיפדיה האנגלית על דף השיחה של קוסובו מוכנסות באמצעות התבנית הגנרית {{Mbox}}.

מטא־נתונים של מדיה ורישיונות

טאפה של חתונה מפיג'י. יש ללחוץ על התמונה כדי לראות דוגמאות לשימוש בתבניות תיאור ורישיון

ויקישיתוף וכל שאר אתרי הוויקי של ויקימדיה מקפידים על שימוש ברישיונות זכויות יוצרים נכונים, בדיקת מקורות קובצי מדיה וכתיבת תיאורים שימושיים להקבצים. זה תמיד נעשה על־ידי הוספת תבניות כגון {{Information}}, {{cc-by-sa-3.0}}, {{artwork}} ועוד רבות אחרות לדף המידע של הקובץ. חלק מהמידע הזה מועבר בהדרגה לתשתית Structured Data on Commons, אך התהליך רחוק מלהסתיים. {{🌎🌍🌏}}

תיבות מידע

זוהי אחת הדוגמאות הבולטות ביותר לתכונות המיושמות באמצעות תבניות.

ישנן מאות תבניות של תיבת מידע באתרי ויקי שונים. בקירוב, ישנם שני סוגים של כאלו:

 1. תיבות מידע ידניות, הדורשות הוספת כל פרמטר בקוד הוויקי של הערך עצמו.
 2. תיבות מידע אוטומטיות, המספקות את העיצוב, אך מושכות את המידע בפועל מוויקינתונים.

יש גם קשת רחבה של תבניות בין שני הקצוות: הן יכולות למשוך מידע כברירת מחדל, או בנסיבות מסוימות (למשל, רק אם לקביעה בוויקינתונים יש מקור אמין), אבל גם לאפשר הוספת מידע באמצעות פרמטרים.

התבניות הידניות נפוצות יותר בוויקיפדיה האנגלית, אם כי השימוש בתבניות שמבוססות על ויקינתונים הולך וגדל בהדרגה. התבניות אוטומטיות נפוצות ברוסית, ספרדית, צרפתית, עברית ועוד הרבה שפות.

יש ביקוש עצום לשני סוגי תיבות המידע בשפות קטנות יותר. בפרט, זה הועלה על־ידי עורכים רבים בשפות של אפריקה והפיליפינים, אבל למעשה מכל העולם. {{🌎🌍🌏}}

תבניות תחזוקה

תבניות רבות משמשות כדי למשוך את תשומת הלב של הקוראים והעורכים לנושאים של סגנון הערך, ניטרליות, מהימנות, שלמות וכו'. הן יכולות לחול על כל הדף או על חלק ממנו. בוויקיפדיה האנגלית, הן ידועות לפעמים בתור "tags" או "hatnotes".

לעיתים קרובות תבניות כאלה מוסיפות את הערך לקטגוריה, למשל, Articles needing additional references. קטגוריות כאלה ידועות בשם רשימות מטלות (Backlog): העורכים יכולים לעבור עליהם ולשפר ללא הרף את הוויקי. בוויקיפדיות הגדולות יותר, עשויות להיות עשרות ואף מאות קטגוריות כאלה.

ההשפעה של תבניות כאלה הייתה נושא למחקר. לדוגמה אחת, ר' Templates and Trust-o-meters: Towards a widely deployable indicator of trust in Wikipedia מאת אנדרו קוזנצוב, מארגיי נובוטני, ג'סיקה קליין, דייגו סאז־טראמפר ואניקט קיטור.

ערך שלם

דוגמאות לתבניות תחזוקה החלות על המאמר כולו:

 • {{Unreferenced}}: "הערך הזה אינו מצטט מקורות כלשהם."
 • {{Current}}: "הערך הזה מתעד אירוע נוכחי. המידע עשוי להשתנות במהירות ככל שהאירוע מתקדם, ודיווחי חדשות ראשוניים עשויים להיות לא אמינים".
 • {{Underlinked}}: "הערך הזה זקוק לקישורים נוספים לערכים אחרים כדי לסייע בשילובו באנציקלופדיה."
 • {{Disputed}}: "הדיוק העובדתי של הערך הזה שנוי במחלוקת. ניתן למצוא דיון רלוונטי בדף השיחה".

חלק מהן נמצאות כעת בשימוש בהרחבות ה־Growth, למשל {{Underlinked}}. זוהי אינטגרציה נחמדה עם תהליכי עבודה קהילתיים, אבל זה גם אומר שאם אתר ויקי רוצה להשתמש בתכונת ה־Growth המתאימה, התבנית חייבת להתקיים ולעבוד בצורה שתואמת את ההרחבה, וזה חייב להיעשות בכל ויקי באופן ידני. אילו התבנית הייתה גלובלית, היה אפשר לעשות את זה ללא מאמץ בכל אתרי הוויקי.

חלקים של ערך

אולי התבנית המוכרת והסמלית ביותר של ויקיפדיה היא {{citation needed}} (לדוגמה, היא מופיעה בקומיקס האינטרנט XKCD: https://xkcd.com/285/). היא משמשת כאשר כמה מילים בערך עשויות להיות נכונות, אך ייתכן שיש ספק לגביהן ויש להוסיף מקור. זה נפוץ מאוד בויקיפדיה האנגלית, ובשפות רבות אחרות. בשפות מסוימות, מקובל גם לסמן לאילו מילים בדיוק התבנית הזאת מתייחסת; זה אפשרי גם באנגלית, אבל זה פחות נפוץ.

בעורך החזותי יש תמיכה מיוחדת מסוימת לתבנית הזאת: הוא יכול להראות חלונית נוספת שמציגה את הסיבה לספק, וכפתור להוספה מהירה של הפניה. אבל התמיכה הזאת אינה אוניברסלית: גם אם התבנית קיימת, יש להגדיר את החלון הזה באופן ידני בכל ויקי על־ידי כתיבת קובץ JSON. לכן ויקי שרוצה להשתמש בזה חייב ליצור את התבנית ואת קובץ ה־JSON. זוהי הדגמה לאופן שבו היעדר מאגר תבניות גלובלי הופך את הפיתוח של מוצרי קרן ויקימדיה ללא יעיל.

התבנית הזאת היא לא רק סימן של ספק - היא גם חלק מתהליך עבודה של עריכה. כמו כמה תבניות תחזוקה אחרות, היא מוסיף את הערך לקטגוריית Backlog שמסווגת לפי תאריך. עורכים רבים עוברים על הקטגוריות האלו ומשפרים את הערכים האלה.

בנוסף ל"דרוש מקור", יש עוד תבניות מהסוג הזה, כמו {{clarify}} ו־{{who}}. למשל, הערך בוויקיפדיה האנגלית Park Güell אומר (נכון לינואר 2023):

On the other hand, many experts[who?] have tried to link the park to various symbols because of the complex iconography that Gaudí applied to the urban project.

התיוג "[who?]" מתריע בפני הקוראים שייתכן שמדובר ב"חמקמילה" (באנגלית: weasel word) ומזמין את העורכים להוסיף ציטוט ספציפי. {{🌎🌍🌏}}

תיבות ניווט

תבניות ניווט, הידועות באנגלית גם בשם "navboxes", מופיעות במיליוני ערכים בוויקיפדיה. הן כוללות בדרך־כלל קישורים לערכים בנושא קשור, והם נאצרים באופן ידני על ידי העורכים. מכיוון שאנציקלופדיה מסקרת אלפי נושאים ובכל תיבת ניווט יש עד כמה עשרות קישורים, יש אלפי תבניות ניווט.

תיבות ניווט משמשות לנושאים מגוונים. למשל, תבנית ניווט על מוזיקאי, כגון {{Neil Young}}, עשויה להציג רשימה של האלבומים שלו, אנשים ששיתפו איתו פעולה, פרויקטים צדדיים ונושאים קשורים אחרים.

כמה תבניות ניווט יכולות להופיע באותו ערך. למשל, בערך Nancy Pelosi נמצאת {{Nancy Pelosi}}, תיבת ניווט לנושאים הקשורים ישירות לפלוזי עצמה, כמו גם כמה אחרים, מקובצים תחת "קישורים למאמרים קשורים" (Links to related articles): {{Democratic Party}} , {{US House Speakers}}, {{US House Leaders}}, {{US Order of Precedence}} ועוד.

תבניות ניווט יכולות להופיע במיקומים שונים בערך, אבל בדרך־כלל משתמשים בהן באחד משלושת המיקומים הבאים:

 1. בתחתית הערך: נפוץ בערכים על אנשים או קבוצות.
 2. בהתחלה: נפוץ בנושאים מופשטים יותר, כמו {{Psychology sidebar}} (למשל, ב־Cognitive bias) או {{Islam}} (למשל, ב־Hajj).
 3. באמצע: כאשר פרק בערך קשור לנושא אחר.

עם זאת, שיטות העבודה עשויות להשתנות בנושאים ובשפות שונות.

תבניות כאלה עשויות לכלול קישורים אדומים, המסמנים שהיעד של הקישור האדום קשור לנושא ואמור להתקיים ערך על זה, אך הערך עדיין לא נכתב.

הן מופיעות לא רק בוויקיפדיה האנגלית, אלא בשפות רבות אחרות. תיבת הניווט {{Neil Young}}, שהוזכרה קודם, מופיעה בתשע שפות אחרות עם תוכן דומה.

תיבות הניווט שימושיות הן לעורכים והן לקוראים, לארגון נושאים ולקבלת מידע על נושאים קשורים. עם זאת, נכון לינואר 2023, הן מוסתרות לחלוטין ממשתמשי המכשירים הניידים בגלל הקושי להתאים את הסגנון שלהן למסכים ניידים. עם הטכנולוגיה הנוכחית, ההתאמה הדאת אפשרית, אך היא תצטרך להיעשות בכל ויקי בנפרד. אם, לפחות, היה אותו מימוש בסיסי משותף בין אתרי הוויקי, זה היה צריך להיעשות רק פעם אחת. משתמשים רבים ביקשו להציג אותם במסכים ניידים, אך זה עדיין לא נעשה. {{🌎🌍🌏}}

ניווט בערכים

אלו תבניות שעוזרות לאנשים למצוא מידע. כמה דוגמאות:

 • {{Main}}: משמשת מייד אחרי כותרת פרק ומציגה קישור מעוצב לערך אחר שמכיל מידע מורחב על הנושא של אותו פרק.
 • {{About}} ו־{{For}}: מציגות הערה בראש הדף ועוזרת לאנשים למצוא ערכים עם שמות דומים. לדוגמה, ר' את הערך Georgia (country): בחלק העליון, הוא מציג את הטקסט הערך הזה עוסק במדינה עצמאית בשם גאורגיה. למדינה של ארה"ב, ר' Georgia (U.S. state). לשימושים אחרים, ר' Georgia (disambiguation).
 • {{Sister project links}}: מופיעה בדרך־כלל לקראת סוף הערך ומציגה קישורים לדפים שקשורים לאותו נושא בוויקישיתוף, ויקיספר, ויקימסע, וכו'.
 • תבניות ניווט לדפים בוויקיטקסט (Wikisource). לדוגמה, ר' Chapter 6 of Alice’s Adventures in Wonderland: הסרגל הירוק הבהיר בחלק העליון מציג קישורים לפרק הקודם ולפרק הבא, לתוכן העניינים, ולמחבר.

כמו בפרקים אחרים, יש מאות תבניות בעלות פונקציונליות דומה. אלו בעצם פונקציות ניווט וחיפוש שיהיו שימושיות בכל השפות מכיוון שבכל השפות יש ערכים עם כותרות נכתבות באופן זהה וקישורים לערכים קשורים ומורחבים, אך עם הטכנולוגיה הנוכחית, יש ליצור אותם בכל ויקי בנפרד. {{🌎🌍🌏}}

עיצוב כללי

תבניות משמשות למטרות שונות של עיצוב טקסט ותמונה, למשל:

 • {{Blockquote}}: מציגה ציטוטים מתוך ספרים, שירים וכו'.
 • {{ISBN}}: מציגה מסת"ב מעוצב עם קישור למידע על ספר.
 • {{Center}}: מציגה טקסט ממורכז.
 • {{Flex columns}}: מציגה טקסט מעוצב כעמודות.
 • {{Image array}}: מציגה גלריית תמונות. דומה לתג <gallery>, המובנה לליבת מדיה־ויקי, אך עם תכונות נוספות.

יש עוד מאות תבניות מהסוג הזה.

הערות חשובות שמתאימות לכולן:

 • רבות מהן זמינות באתרי ויקי אחרים ולא רק באנגלית, אבל יש כמה הבדלים ביישום.
 • שלא כמו עם כלֵי עיצוב מובנים כגון גופן בולט (''') של כותרת הפרק (==), אי אפשר לבחור טקסט כלשהו ולסמן אותו כממורכז או כציטוט מתוך ספר. המשתמש צריך לגזור את הטקסט, להכניס את התבנית ואז להדביק את הטקסט כפרמטר.
 • הן דומות לסגנונות הזמינים במעבדי תמלילים נפוצים כגון מיקרוסופט ווֹרד וגוגל דוקס, אבל אף אחד מהם לא ניתן להוספה באמצעות כפתור ייעודיים בסרגל הכלים של העורך החזותי. המשתמש תמיד צריך לדעת איך כתוב שם התבנית ולאחר מכן להשתמש בכפתור הוספה {{#ifeq|rtl|rtl|←|→}} תבנית ולהקליד את התבנית באופן ידני. בתיאוריה, יהיה ניתן להוסיף חלק מהם לסרגל הכלים, אך יהיה צורך לעשות את זה עבור כל ויקי בנפרד. {{🌎🌍🌏}}

עיצוב מתקדם והצגת נתונים מיוחדים

התבניות האלו דומות לעיצוב טקסט, אך לרוב מציגות משהו מתקדם יותר.

דוגמאות אחדות:

 • מפות גאוגרפיות: יש המון תבניות מפות שונות בשפות שונות, חלקן משתמשות ב־OpenStreetMap, וחלקן משתמשות בתבניות המותאמות אישית על־ידי ויקיפדים.
 • מפות רכבת: תבנית {{Routemap}} מציעה שפה מיוחדת, מורכבת ומותאמת לעיצוב מפות רכבת. הן משמשות באלפי ערכים על מסילות ברזל במספר שפות.
 • נקודות ציון: אלה משמשות בשפות רבות כדי להציג את נקודות הציון של המקומות המתוארים בערכים. הן משמשות לא רק להצגת המספרים, אלא גם להצגת ערכים "בסביבה" ביישומים לנייד של ויקיפדיה, אבל זה יכול לעבוד רק באתרי ויקי שבהם התבניות האלו פועלות באופן שהיישומים מזהים, אז מישהו צריך לתחזק באופן ידני את התאימות בכל ויקי.
 • {{IPA}}, {{Respell}} ו־{{Lang}}: אלו הן תבניות שמציגות איות והגייה של שמות, במיוחד זרים, לרוב בסוגריים במשפט הראשון.
 • שחמט: משחקי שחמט מתוארים בשפה מדויקת בשם Portable Game Notation (PGN). בוויקיפדיות מסוימות יש תבניות שיכולות לקבל סימון בשפה הזאת ולהציג משחק. מעניין שזה לא זמין בויקיפדיה האנגלית, אבל ניתן למצוא אותו, למשל, בערך בוויקיפדיה העברית על אלכסנדר Alekhine. מאז סוף 2019, נעשה מאמץ של כמה מתנדבים לשכתב את התבנית הזאת כהרחבה (Extension:ChessBrowser ) כך שהיא תהיה שמישה בכל מקום, אך לא ברור אם היא תותקן.
 • המרת יחידות, כגון {{Convert}}: תבניות שעוזרות להראות בקלות ערכים של מרחק, מסה, טמפרטורה וכו', במיילים/ק"מ, ק"ג/פאונד, מעלות צלזיוס/פרנהייט וכן הלאה. למרות שזה אולי נראה כאילו זה שימושי בעיקר עבור אמריקאים, הן נמצאות בשימוש באתרי ויקי רבים.

כמה סוגי עיצוב ותוכן מתקדמים מיושמים כהרחבות מדיה־ויקי, למשל נוסחאות מתמטיקה וכימיה, תווים מוזיקליים, היירוגליפים מצריים וצירי זמן. זה מאפשר לעשות בהם שימוש חוזר זהה בכל אתרי הוויקי ובכל השפות, ולהוסיף ולערוך אותם באמצעות סרגל הכלים של העורך החזותי. אין שום דבר שונה מטבעו בין היירוגליפים מצריים ליפא, למשל - ניתן ליישם את שני סוגי התוכן כתבניות או כהרחבות, והם יושמו כפי שהיו מסיבות היסטוריות שרירותיות: האדם שרצה להוסיף תמיכה בהיירוגליפים מצריים ידע PHP והחליט לעשות את זה ככה, והאדם הראשון שרצה להוסיף IPA עשה זאת באמצעות תבנית כי זה נראה פשוט. {{🌎🌍🌏}}

ויקינתונים

תבניות ויחידות עטופות בתבניות הן בעצם הדרך היחידה להטביע נתונים מובנים מוויקינתונים בערכי ויקיפדיה. הטכנולוגיה הבסיסית להכנסת נתונים כאלה לוויקי זהה בכל מקום, אבל יכולות הטבעת הנתונים "ישר מהקופסה" הן כה בסיסיות שכל אתרי הוויקי שעושים את זה בפועל פיתחו דרכים משלהם.

בנוסף לתיבות מידע ו־{{Cite Q}}, שכבר הוזכרו לעיל, ויקינתונים משמשים גם להרבה דברים אחרים, כמו הצגת מפות סמנטיות, {{Authority control}} לשותפים ולנתונים מקושרים וכו'.

דוגמה נוספת היא הצגת נתונים על תחרויות ספורט. בערכים על טור דה פראנס 2018 בצרפתית, בלטבית, וביפנית, הטבלאות הוכנסו באמצעות אותו קוד קצר, למשל, {{Cycling race/listofteams|Q28859163}}. זה התאפשר הודות למאמצים של מתנדבים בשפות האלו לסנכרן ידנית את קוד התבניות בכל ויקי. אילו היה מאגר תבניות גלובלי, לא היה צורך בתיאום ידני, וזה היה צריך להיעשות רק פעם אחת וניתן לשימוש בכל השפות. {{🌎🌍🌏}}

דף משתמש

תבניות מגוונות משמשות לעיתים קרובות בדפי משתמש. תיבות המשתמש הקטנות, שיש אלפים מהן, הן הדוגמה הבולטת ביותר, ויש גם הודעות על פעילות (פעיל, פרש, לוקח חופשה וכו'), עיצוב אישי מסוגנן וכו'.

אחת התבניות הנפוצות ביותר בכל מיזמי ויקימדיה היא תבנית המציינת שדף משתמש מסוים שייך לחשבון בוט. דוגמה: User:DatBot. {{🌎🌍🌏}}

דף שיחת משתמש

תבניות משמשות לעיתים קרובות בדפי שיחת משתמש. כמה דוגמאות:

 • תיבות ארכיון, שמצביעות על דיונים ישנים.
 • אזהרות, שנשלחות על־ידי מפעילים ומשתמשים אחרים, כאשר משתמש מבצע עריכה לא מועילה (השחתה, מידע ללא מקור, הפרת זכויות יוצרים וכו').
 • הודעות על חסימות.
 • הודעות על אירועים, כגון מרתוני עריכה, תחרויות, מפגשים וכו'. {{🌎🌍🌏}}

דיונים קהילתיים

חלק מהדיונים הקהילתיים משתמשים במבנים. במיוחד:

 • לדיונים על מחיקת דפים יש עיצוב מיוחד שמושג באמצעות תבניות.
 • לדיונים על מינוי משתמשים לתפקיד מפעיל או קבלת הרשאות אחרות יש תבניות שעוזרות למשתמשים אחרים לבחון את התרומות שלהם, מחיקות, חסימות וכו'.
 • באתרי ויקי גדולים לדיונים בוועדות הבוררות יש מבנה קפדני, שחלקו נאכף באמצעות תבניות. לדוגמה, ר' Wikipedia:Arbitration/Requests/Case/Iranian politics. {{🌎🌍🌏}}

ויקימילון

אתרי ויקימילון מסתמכים במידה רבה על תבניות כדי להציג מידע דקדוקי, טבלאות נטיית פעלים, ציטוטים, נטיית שם לפי מין דקדוקי ויחסה וכן הלאה. זה יוצר תצוגה יפה לקוראים, ואכן ויקימילון הוא המיזם הנקרא ביותר של ויקימדיה אחרי ויקיפדיה. עם זאת, זה די מקשה על עורכים לעסוק בוויקימילון מכיוון שכדי לעשות תרומה כלשהי, יש ללמוד כיצד להשתמש לפחות בכמה תבניות, אשר נוטות לקבל שמות קשים להבנה כגון {{t+}} (תרגום עם קישור בטקסט עילי), {{lb}} (תווית של משמעות), {{ux}} (דוגמאות שימוש), {{der}} (אטימולוגיה נגזרת) וכו'.

וזה רק בוויקימילון האנגלי; למהדורות אחרות, כמו צרפתית, הולנדית, רוסית וכו', שכולן מצליחות למדי בקרב הקוראים, יש תבניות משלהן, למרות שהפונקציונליות שלהן זהה לרוב.

בנוסף לכך שהוויקימילון קשה לעריכה עבור עורכים מתחילים, הוא גם מקשה מאוד על כתיבת תוכנות שמעבדות אותו. גם אם מישהו כותב תוכנה שהופכת את נתוני הוויקימילון האנגלי לקריאים במכונה, זה יצטרך להיכתב מחדש לחלוטין עבור הוויקימלון הצרפתי, הוויקימילון הרוסי וכו'. {{🌎🌍🌏}}

תשתית פנימית

תבניות ויחידות רבות אינן משמשות בדרך־כלל ישירות בערכים או בדפי שיחה, אלא רק בתבניות וביחידות אחרות. הן מספקות פונקציות תשתית פנימיות לעיצוב, לוגיקה, אחזור נתונים וכו'. הן ידועות לפעמים גם בשם "מטה־תבניות". חלק מהן הן מהתבניות הנפוצות ביותר באתרי ויקי רבים.

בגלל חשיבותן לשימוש בתבניות אחרות, רבות מהן מועתקות למאות אתרי ויקי עם מעט מאוד שינויים או בלי שינוי בכלל, והן מוצעות לעיתים קרובות לגלובליזציה כלשהי.

דוגמאות אחדות:

 • {{Icon}}: מספקת עיצוב אחיד של סמלים (icons) בתבניות שונות אחרות.
 • מספקת עיצוב אחיד של הודעות בראש הדף (ר' "תבניות תחזוקת ערך" לעיל).
 • Module:Arguments :היחידה המוכללת ביותר בוויקיפדיה האנגלית. מספקת עיבוד קל של ארגומנטים בקוד לואה. {{🌎🌍🌏}}

סיכום

הדף הזה הוא רק "קצה הקרחון" של הדגמה למה משמשות תבניות. עולם התבניות של ויקימדיה עצום, וכאן ניתנו רק הדוגמאות הבולטות ביותר.

המטרה הסופית של הצעת התבניות הגלובליות היא להנגיש בנוחות כל תבנית שימושית לאתרי ויקי מרובים. זה יספק שוויון ביכולות טכניות, ועל־ידי זה – שוויון ידע, לדוברי כל השפות ולמשתתפים בכל מיזמי ויקימדיה. {{🌎🌍🌏}}