Rozszerzenie:WikiForum

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Extension:WikiForum and the translation is 100% complete.
Podręcznik rozszerzeń MediaWiki
OOjs UI icon advanced.svg
WikiForum
Status wydania: beta
WikiForum Overview.png
Realizacja Bazy danych , Strona specjalna
Opis Forum extension
Autor(zy)
Ostatnia wersja 2.5.1 (2019-03-22)
MediaWiki 1.35+
Zmiany w bazie danych Tak
Licencja GNU General Public License 3.0 or later
Pobieranie
 • $wgWikiForumAllowAnonymous
 • $wgWikiForumLogInRC
 • ‎<WikiForumList>
 • ‎<WikiForumThread>
 • wikiforum-admin
 • wikiforum-moderator
Przetłumacz rozszerzenie WikiForum jeżeli jest dostępne na translatewiki.net

Sprawdź wykorzystywanie i matrycę wersji.

Problemy Otwarte zadania · Zgłoś błąd

Rozszerzenie WikiForum daje wiki dodatkową funkcjonalność w postaci forum dyskusyjnego dostępnego przez nową stronę specjalną: Specjalna:WikiForum. Forum jest indeksowane przez większość wyszukiwarek (np. Google), możliwe jest też przeszukiwanie forum za pomocą jego własnej wewnętrznej wyszukiwarki.

WikiForum obecnie nie ma funkcji obsługi awatarów. Jeśli jednak zainstalowano także rozszerzenie SocialProfile extension , to WikiForum będzie używało awatary dostarczane przez to rozszerzenie.

Bardziej szczegółowe informacje na temat WikiForum można znaleźć na poświęconych mu stronach pomocy na ShoutWiki.

Instalacja

 • Pobierz i umieść plik(i) w katalogu o nazwie WikiForum w folderze extensions/.
 • Dodaj poniższy kod na dole swojego pliku LocalSettings.php:
  wfLoadExtension( 'WikiForum' );
  
 • Uruchom skrypt aktualizujący, który automatycznie stworzy potrzebne tabele dla tego rozszerzenia.
 • Yes Zrobione – Przejdź do Special:Version na swojej wiki, aby sprawdzić czy rozszerzenie zostało pomyślnie zainstalowane.

Konfiguracja

Pierwotnie konfiguracja WikiForum odbywała się z użyciem licznych zmiennych konfiguracyjnych. Obecnie konfiguracji forum dokonuje się głównie przez strony w przestrzeni nazw MediaWiki. W tabeli poniżej opisane są te opcje, które nadal konfiguruje się za pomocą zmiennych.

Parametr Domyślna wartość Opis
$wgWikiForumAllowAnonymous true Czy zezwolić użytkownikom anonimowym (niezarejestrowanym) na zakładanie nowych wątków i publikowanie odpowiedzi?
$wgWikiForumLogsInRC true Czy pokazywać edycje dokonywane na WikiForum w OZ-ach (na stronie specjalnej Specjalna:Ostatnie zmiany)?

WikiForum samodzielnie nie zapewnia żadnych zabezpieczeń antyspamowych (CAPTCHA). Forum może jednak używać zabezpieczeń dostarczanych przez rozszerzenie ConfirmEdit (oczywiście pod warunkiem, że jest ono zainstalowane). Aby aktywować zabezpieczenia antyspamowe (CAPTCHA) na forum należy na końcu pliku LocalSettings.php umieścić następujący kod: $wgCaptchaTriggers['wikiforum'] = true;. W tym wypadku każda edycja dokonana na forum przez użytkownika nieposiadającego uprawnień skipcaptcha będzie aktywowała zabezpieczenie antyspamowe. Aby całkowicie wyłączyć zabezpieczenia antyspamowe na forum należy na końcu pliku LocalSettings.php umieścić kod: $wgCaptchaTriggers['wikiforum'] = false;.

Uprawnienia użytkowników

Rozszerzenie WikiForum dodaje dwa nowe rodzaje uprawnień: wikiforum-admin oraz wikiforum-moderator. Pierwsze z nich pozwala na tworzenie, edytowanie oraz usuwanie kategorii i podforów, drugie z nich na edytowanie i usuwanie wątków oraz poszczególnych odpowiedzi.

Domyślnie wszyscy administratorzy wiki (członkowie grupy sysop) mają oba te uprawnienia. Dodatkowo WikiForum tworzy też nową grupę użytkowników: forumadmin. Członkowie tej grupy mają oba wyżej opisane uprawnienia (wikiforum-admin i wikiforum-moderator). Możliwość dodawania i usuwania członków tej grupy mają biurokraci.

Zobacz też