Extension:Page Forms/İndirme ve kurulum

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Extension:Page Forms/Download and installation and the translation is 100% complete.

İndir

Page Forms kodunu .zip biçiminde indirebilirsiniz: https://github.com/wikimedia/mediawiki-extensions-PageForms/archive/5.4.zip

Kodu, MediaWiki kaynak kodu deposundan doğrudan Git aracılığıyla da indirebilirsiniz (mevcut etiketlerine bakın). Uzantılar dizinindeki bir komut satırından aşağıdakileri çalıştırın:

git clone https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/extensions/PageForms.git

Her dosyanın sürüm geçmişi dahil olmak üzere kodu çevrimiçi olarak görüntülemek için PageForms sayfasına bakın.

Önerilmeyen

Page Forms indirmenin tavsiye edilmeyen bazı ek yolları vardır:

  • Page Forms, MediaWiki'nin herhangi bir sürümü için herhangi bir uzantıyı indirmenize izin veren MediaWiki Uzantı Dağıtıcı üzerinden indirilebilir. Bu tavsiye edilmez çünkü indirilen kod, daha sonra düzeltilen hataları içerebilecek rastgele bir anlık görüntüyü temsil eder, veya "geliştirme/ana hat" sürümü kullanılırsa, tersine çok yeni ve kodu henüz tam olarak test edilmedi.
  • Page Forms, Debian gibi bazı Linux dağıtımlarında mevcuttur. Yazılım sürümleri önemli ölçüde eski olma eğiliminde olduğundan, bunlar muhtemelen kullanılmamalıdır.

Kurulum

Kodu extensions klasörünüze PageForms adlı bir dizin olarak indirdikten sonra, aşağıdaki satırı LocalSettings.php dosyanıza eklemeniz yeterlidir:

wfLoadExtension( 'PageForms' );

Page Forms için tanımlanmış dört Kullanıcı hakları vardır:

  • 'createclass', yeni sınıflar oluşturma iznidir (Extension:Page Forms/Special pages sayfasına bakın). Varsayılan olarak, 'user' grubunun tüm üyelerine verilir.
  • 'editrestrictedfields', kısıtlanmış alanları düzenleme "iznidir". Varsayılan olarak, 'sysop' grubunun tüm üyelerine verilir.
  • 'multipageedit', MultiPageEdit özel sayfasını kullanma "iznidir" ve birden çok sayfayı tek bir tablo benzeri arayüz üzerinden düzenlemeye izin verir. Varsayılan olarak, 'user' grubunun tüm üyelerine verilir.
  • 'viewedittab', "formla düzenle" sekmesini görme "iznidir". Varsayılan olarak herkese verilir (yani, '*').

Bu izinlerden herhangi birine sahip olan kullanıcı kümesini değiştirebilirsiniz. Örneğin, "formla düzenle" sekmesinin yalnızca hizmetliler için görünmesini sağlamak için, Page Forms dahil edilmesinin altına aşağıdakileri ekleyebilirsiniz:

$wgGroupPermissions['*']['viewedittab'] = false;
$wgGroupPermissions['sysop']['viewedittab'] = true;

Composer

Page Forms, Composer kullanılarak da indirilip kurulabilir.

Composer ile kurmak için aşağıdakileri composer.local.json dosyanıza ekleyin:

{
  "require": {
    "mediawiki/page-forms": "^5.4"
  }
}

Paket hakkında daha fazla bilgi Packagist'te bulunabilir: mediawiki/page-forms