Extension:GlobalBlocking/tr

From mediawiki.org
MediaWiki manüel uzantıları
OOjs UI icon advanced.svg
GlobalBlocking
Sürüm durumu: beta
Global block interface (2008-04-03).png
Uygulama Özel sayfa , Kullanıcı kimliği , API
Açıklama IP adreslerinin birden fazla vikide engellenmesine izin verir
Yazar(lar) Andrew Garrett (Werdnamesaj)
MediaWiki 1.13-alpha and later
Veritabanı değişiklikleri Evet
Tablolar globalblocks
global_block_whitelist
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı 2.0 veya üstü
İndir
 • $wgGlobalBlockingDatabase
 • $wgGlobalBlockingBlockXFF
 • $wgGlobalBlockingAllowedRanges
 • $wgGlobalBlockRemoteReasonUrl
 • $wgApplyGlobalBlocks
 • $wgGlobalBlockingCIDRLimit
Translatewiki.net adresinde mevcutsa, GlobalBlocking uzantısını çevirin
Vagrant rolü globalblocking

GlobalBlocking uzantısı, uygun izinlere sahip bir kullanıcının aynı globalblocking veritabanına paylaşan bir gruptaki tüm vikilerde bir IP adresini veya IP adresi aralığını (ancak hesabı değil) engellemesine izin verir. Ciddi çapraz viki vandalizm ve spam ile mücadele için kullanılması amaçlanmıştır. revizyon 6899 öncesinde, IPv6 adresleri engel formu tarafından kabul ediliyordu, ancak engeller etkili değildi ve küresel engelleme veritabanının varsayılan şeması değiştirilmediği sürece küresel engeller listesinde görünmüyordu (aşağıya bakınız).

Kurulum talimatları[edit]

 • Download and place the file(s) in a directory called GlobalBlocking in your extensions/ folder.
 • Add the following code at the bottom of your LocalSettings.php :
  wfLoadExtension( 'GlobalBlocking' );
  
 • Bu uzantının çalışması için ayrıca özel bir veritabanı oluşturmanız gerekecektir. En azından (tüm vikiler aynı ana bilgisayarda çalışır), 'globalblocking' adlı yerel bir veritabanı oluşturmanız (veya $wgGlobalBlockingDatabase içinde farklı bir ad belirtmeniz) ve tüm veritabanı kullanıcılarına, vikilerinizin o veritabanı üzerinde tam izinler olarak çalıştığını verin (en azına, SELECT, UPDATE, INSERT, DELETE).
 • Veritabanını oluşturduktan sonra, SQL'yi globalblocks.sql üzerinden küresel engelleme veritabanına aktarmalısınız.
 • Ayrıca yerel veritabanlarınızın her birinde update.php çalıştırmanız veya başka şekilde SQL şemasını localdb_patches/setup-global_block_whitelist.sql içinde onlara aktarmanız gerekir.
 • Yes Done – Navigate to Special:Version on your wiki to verify that the extension is successfully installed.

To users running MediaWiki 1.24 or earlier:

The instructions above describe the new way of installing this extension using wfLoadExtension(). If you need to install this extension on these earlier versions (MediaWiki 1.24 and earlier), instead of wfLoadExtension( 'GlobalBlocking' );, you need to use:

require_once "$IP/extensions/GlobalBlocking/GlobalBlocking.php";
aa93ee537 daha önce bir revizyon kullanıyorsanız: IPv6 desteği için globalblocking.sql içindeki her 32'yi elle 35 veya daha büyüğü olarak değiştirin. Hâlihazırda mevcut IPv6 genel engellemelerine sahipseniz, değişikliğin etkili olması için bu adresleri yeniden kilitleyin. Uzantıyı aa93ee537 revizyonundan sonra yükseltmek bunu sizin için yapacaktır.

Yapılandırma[edit]

$wgApplyGlobalBlocks
Bu vikideki küresel engellere saygı gösterilip verilmeyeceği. Bu, küresel engellerin bir vikide ayarlanabilmesi, ancak gerçekte orada uygulanmaması için kullanılır (yani, kişiler bu vikide bunlara itiraz edebilir).
$wgGlobalBlockingBlockXFF
Varsayılan olarak true olarak ayarlanan $wgGlobalBlockingBlockXFF işareti, engellerin X-Forwarded-For (XFF) başlığındaki tüm IP adreslerine uygulanmasına neden olur. Bu özelliği devre dışı bırakmak için bu işareti false olarak ayarlayın. Daha fazla ayrıntı için task T23343 sayfasına bakın.

API[edit]

Biri kullanıcıları engellemek (kaldırmak) için ve diğeri mevcut küresel engelleri görüntülemek için olmak üzere iki API modülü sağlanmıştır. Extension:GlobalBlocking/API adresinde belgelenmiştir.

Kullanım[edit]

Aşağıdakiler, varsayılan olarak kâhyalar atanan ve varsayılan olarak bürokratlar tarafından eklenebilen veya kaldırılabilen uygun izinler gerektirir. Küresel bir engel yapmak için:

 1. Special:GlobalBlock sayfasına gidin.
 2. Engellemek istediğiniz IPv4 adresini veya aralığını (/16'ya kadar) (veya bu sayfanın kurulum talimatları bölümünde belirtilen şema değişikliklerini yaptıysanız veya en son revizyona sahipseniz, /4'e kadar olan herhangi bir IPv6 adresini veya aralığı) girin ve yalnızca anonim kullanıcıları engellemek isteyip istemediğinize karar verin. Yalnızca anonim kullanıcıları engellemek için onay kutusunu işaretleyin.
 3. Formu gönderin. IP adresi veya aralığı artık küresel engellemeyi tercih eden vikilerinizde küresel olarak engellenmiştir. Hesap oluşturma engellenir ("yalnızca anonim kullanıcılar" seçmiş olsanız bile: task T42190) ve engellenen IP veya aralık, etkilenen ve küresel olarak dahil edilen herhangi bir vikideki herhangi bir ilişkili kullanıcı mesaj sayfasını düzenleyemez. Extension:AbuseFilter yüklü ise, genel olarak engellenen IP adreslerinin, belirli bir viki engele dahil olması durumunda kötüye kullanım günlüğünü görüntülemesi yasaktır.

Küresel bir engeli kaldırmak için:

 1. Special:GlobalUnblock sayfasına gidin ve "Küresel bloğu kaldır" seçeneğine tıklayın.
 2. Engellemenin kaldırılacağı IP adresini veya aralığı ve nedenini girin ve formu gönderin. IP adresi veya aralığı artık küresel olarak engellenmeyecektir.

Ayrıca bakınız[edit]