Jump to content

Extension:ExternalGuidance

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Extension:ExternalGuidance and the translation is 100% complete.
MediaWiki manüel uzantıları
ExternalGuidance
Sürüm durumu: kararlı
Uygulama Sayfa işlemi
Açıklama Vikipedi içeriği harici olarak farklı şekillerde açığa çıkar ve bu proje, insanların kökene dönüp katkıda bulunmalarını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.
Yazar(lar) Santhosh Thottingal, Pau Giner, Jan Drewniak and others
En son sürüm 1.0.0 (2018-12-18)
MediaWiki 1.32+
Veritabanı değişiklikleri Hayır
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı 2.0 veya üstü
İndir
README.md
 • $wgExternalGuidanceKnownServices
 • $wgExternalGuidanceSiteTemplates
 • $wgExternalGuidanceEnableContextDetection
 • $wgExternalGuidanceMTReferrers
 • $wgExternalGuidanceDomainCodeMapping
Quarterly downloads 3 (Ranked 135th)
Translatewiki.net adresinde mevcutsa, ExternalGuidance uzantısını çevirin
Sorunlar Açık görevler · Hata bildir

Vikipedi içeriği harici olarak farklı şekillerde ortaya çıkıyor ve bu proje, insanların kökene dönmesini ve buna katkıda bulunmasını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Harici üçüncü taraf araçlar, içeriğimizi otomatik olarak çevrilmiş bir sürüm sağlama, sesli bir sürüm sağlama ve diğerleri gibi farklı amaçlarla dönüştürür ve sunar.

Bu, daha fazla insana bilgiye erişim sağlamaya katkıda bulunur, ancak bu tür içeriğin tüketicilerinin bilgilerine katkıda bulunmasını genellikle zorlaştırır.

Harici Kılavuz, bu harici araçlara gönderilen içeriği, kullanıcıların katkıda bulunma yollarını içerecek şekilde ayarlar.

Hedefler ve kapsam

Harici Rehberin aşağıdaki hedefleri desteklemesi amaçlanmıştır:

 • Sunulan içeriğin doğasını anlatın. Bir Wikimedia projesinden kaynaklanan içeriğe erişen kullanıcılar, içeriğin kaynağının ve orijinal içerikten ne kadar farklı olduğunun farkında olmalıdır.
 • Katkıda bulunmanın mümkün olduğu yüzey. İçeriğimizin işbirlikçi olduğu ve kullanıcılar harici olarak sunulsa bile yine de katılabilecekleri yönündeki kullanıcı beklentilerini korumak istiyoruz.
 • Kullanıcılara nasıl katkıda bulunabilecekleri konusunda rehberlik edin. Bu bağlamda katılım, bazı ek adımlar ve bağlam bilgileri gerektirebilir ve kullanıcılara süreç boyunca rehberlik etmek istiyoruz.

Bu hedefleri desteklemenin belirli yolları, içeriğin belirli harici kullanımına bağlı olacak ve her bir kullanım türünü desteklemek için özel girişimler oluşturulacaktır. Desteklenecek ilk girişim, makine tarafından çevrilen sayfaların dışarıdan sağlanmasıdır.

Makine tarafından çeviren sayfalar için harici rehberlik

Workflow diagrams showing External Guidance integration with Google Translate search results. You can check the interactive version.

Çeşitli makine çevirisi hizmetleri, web sayfalarını çevirmek için seçenekler sunar. Örnekler Google Çeviri, Bing Çeviri, Yandex Çeviri, diğerleri arasında dahildir. Çoğu durumda, katkı deneyimi, çeviri hizmeti sunucularından teslim edildiğinde veya karışıklığa neden olan seçeneklerin çalışmaması nedeniyle ideal değildir. Örneğin, "düzenleme"nin orijinali (kullanıcının bilmediği bir dilde) veya hedef dil sürümünü (var olmayabilecek veya varsa çeviriden farklı olmayabilecek) düzenlemeye götürüp götürmeyeceği açık değildir.

Çevrilen sayfalar daha fazla kullanıcıya gösterildikçe (ör. arama sonuçlarının bir parçası olarak gösterilmek) harici bir hizmetin çevirisi için içerik teslim edildiğinde aşağıdaki ayarlamaları uygulamak için istiyoruz:

 • 'İçeriğin otomatik bir çeviri olduğunu' ve topluluk tarafından oluşturulmuş normal bir maddeden ve bu tür içeriğin yerel bir versiyonunun mevcut olup olmadığını belirtin.
 • Kullanıcının erişmekte olduğu içeriğe odaklanmak için çalışmayan öğeleri kaldırın.
 • Katkı için farklı olasılıkların kullanıcının karar vermesi için yeterli bağlamla açıklandığı bir sayfaya erişim sağlayan katkı için bir giriş noktası ortaya çıkarın.

Etkiyi etiketleme ve ölçme mekanizmaları, toplulukların çevrilmiş sayfalardan oluşturulan düzenleme etkinliğini daha iyi anlamasına ve kontrol etmesine olanak tanır.

Detayları hakkında daha fazla bilgi alabilir ve projenin Phabricator'da ilerlemesini takip edebilirsiniz.

Kurulum

 • Dosyaları indirin ve extensions/ klasörünüzdeki ExternalGuidance adlı dizine yerleştirin.
  Developers and code contributors should install the extension from Git instead, using:cd extensions/
  git clone https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/extensions/ExternalGuidance
 • LocalSettings.php dosyanızın altına aşağıdaki kodu ekleyin:
  wfLoadExtension( 'ExternalGuidance' );
  
 • Yes Yapıldı – Uzantının başarıyla yüklendiğini doğrulamak için vikinizde Special:Version seçeneğine gidin.

Geri bildirim

Bu uzantıyla ilgili geri bildirim arıyoruz. Güvenlik, performans vb...

Lütfen tartışma sayfasına geri bildirim gönderin.