Extension:Approved Revs/tr

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
MediaWiki manüel uzantıları
OOjs UI icon advanced.svg
Approved Revs
Sürüm durumu: kararlı
Uygulama Kanca
Açıklama Hizmetlilerin bir sayfanın belirli bir düzeltmesini "onaylandı" olarak işaretlemesine izin verir.
Yazar(lar) Yaron Koren <yaron57@gmail.com> ve diğerleri
En son sürüm 1.2.2 (Mart 2020)
Uyumluluk politikası usta
MediaWiki 1.28+
Veritabanı değişiklikleri Evet
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı 2.0 veya üstü
İndir
 • $egApprovedRevsEnabledNamespaces
 • $egApprovedRevsShowNotApprovedMessage
 • $egApprovedRevsShowApproveLatest
 • $egApprovedRevsBlankIfUnapproved
 • $egApprovedRevsSelfOwnedNamespaces
 • $egApprovedRevsAutomaticApprovals
viewlinktolatest, approverevisions, viewapprover
Translatewiki.net adresinde mevcutsa, Approved Revs uzantısını çevirin
Kullanım ve sürüm matrisini kontrol edin.
Sorunlar Açık görevler · Hata bildir

Approved Revs, hizmetlilerinbir sayfanın belirli bir düzeltmesini "onaylandı" olarak işaretlemesini sağlayan bir uzantıdır. Onaylanan düzeltme, kullanıcılar sayfayı ana URL'sinde görüntülediğinde görüntülenen düzeltmedir.

Approved Revs, FlaggedRevs uzantısına basit ve daha hafif bir alternatif olacak şekilde tasarlanmıştır. FlaggedRevs, yalnızca revizyon onayı değil aynı zamanda gözden geçirme ve ilgili özellikleri de sağlayan çok zengin özelliklere sahip, ağır hizmet tipi bir uzantıdır; 4 kullanıcı hakkı, 3 kullanıcı grubu, 15 global değişken, 3 günlük türü, 11 özel sayfa ve 9 veritabanı tablosu tanımlar (aksine, Approved Revs 3 kullanıcı hakkı tanımlar, kullanıcı grubu yok, 6 global değişken, 1 günlük türü, 1 özel sayfa ve 2 veritabanı tablosu). Vikipedi gibi büyük ölçekli bir viki çalıştırıyorsanız, hangi revizyonun "resmi" olarak gösterilmesi kararının birçok kişi tarafından yapılması veya en azından kabul edilmesi gerektiği büyük olasılıkla, FlaggedRevs kullanmak için doğru araç. Bununla birlikte, yalnızca birkaç yöneticiyle küçük veya orta ölçekli bir wiki çalıştırıyorsanız, Onaylanmış Devirler daha uygun çözüm olabilir.

Bir düzeltme onaylanmış olsa bile, sayfaların içeriğini alan uzantıların çoğu, onaylanmış olanı değil, son düzeltmeyi almaya devam eder (ikisi farklıysa). Ancak, Cargo, Semantic MediaWiki ve DynamicPageList, neyse ki, doğru (yani onaylanmış) verileri görüntüler.

İndir[edit]

Approved Revs kodunu .zip biçiminde buradan indirebilirsiniz.

Kodu, doğrudan Git üzerinden MediaWiki kaynak kodu deposundan da indirebilirsiniz. Bir komut satırından aşağıdakileri arayabilirsiniz:

git clone https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/extensions/ApprovedRevs.git

Her dosya için sürüm geçmişi de dahil olmak üzere kodu çevrimiçi görüntülemek buraya gidin.

Kurulum[edit]

Bu uzantıyı yüklemek için bir 'ApprovedRevs' dizini oluşturun (sıkıştırılmış bir dosyayı ayıklayarak veya Git üzerinden indirerek) ve bu dizini ana MediaWiki 'extensions' dizinine yerleştirin. Ardından, 'LocalSettings.php' dosyasına aşağıdaki satırı ekleyin:

wfLoadExtension( 'ApprovedRevs' );

Bu uzantı için iki veritabanı tablosu da yüklemeniz gerekir: "approved_revs" ve "approved_revs_files". Bunu iki yoldan biriyle yapabilirsiniz: MediaWiki'nin /maintenance dizininde "update.php" betiğini çalıştırın veya SQL'i doğrudan veritabanınızda çağırabilirsiniz. Her ikisi de uzantının /sql dizininde bulunan ApprovedRevs.sql ve ApprovedFiles.sql dosyalarında bulun.

1.0'dan daha eski bir Approved Revs sürümünü çalıştırıyorsanız ve 1.0 veya daha yeni bir sürüme yükseltme yapıyorsanız, en son DB tablosu yapısına sahip olmak için update.php dosyasını tekrar aramanız gerekir.

Son olarak, Approved Revs için üç tane kullanıcı hakları tanımlanmıştır: 'approverevisions' ve 'viewlinktolatest':

 • 'approverevisions' sayfa düzeltmelerini onaylama ve onaylamama iznidir. Varsayılan olarak 'sysop' grubunun tüm üyelerine verilir.
 • 'viewlinktolatest' onaylanmış bir revizyona sahip sayfaların üst kısmında, kullanıcının gördüklerinin mutlaka en son revizyon olmadığını açıklayan bir not görme "izni"'dir. Varsayılan olarak herkese verilir (yani '*').
 • 'viewapprover' en son kimin onayladığını belirten, onaylanmış bir düzeltmeye sahip sayfaların üst kısmında başka bir not görme "izni"'dir. Varsayılan olarak 'sysop' grubunun tüm üyelerine verilir.

Bu izinlerden herhangi birine sahip olan kullanıcı kümesini değiştirebilirsiniz. Örneğin, "en son revizyonu görüntüle" bağlantısının yalnızca hizmetliler için görünmesini sağlamak için Onaylanmış Devirlerin dahil edilmesinin altına aşağıdakileri ekleyebilirsiniz:

$wgGroupPermissions['*']['viewlinktolatest'] = false;
$wgGroupPermissions['sysop']['viewlinktolatest'] = true;

Yazarlar[edit]

Approved Revs Yaron Koren tarafından yazılmıştır. Önemli kod katkıları Raimond Spekking, Siebrand Mazeland, Jeroen De Dauw, Eli Handel, Andrew Engelbrecht, hashar, Anomie, Mark Hershberger, Flo, Addshore, James Montalvo, Fodagus, Kris Field ve diğerleri tarafından yapılmıştır.

Kullanım[edit]

"onayla" bağlantılarına sahip bir geçmiş sayfası, onaylanmış düzeltme için bir yıldız ve "onaylama" bağlantısı

Uzantı yüklendikten sonra, 'approverevisions' iznine sahip olan herkes, sayfa geçmişi sayfasının her satırında "(onayla)" yazan bir bağlantı görür. Bu bağlantıyı tıkladığınızda bu düzeltme onaylanmış olarak ayarlanır. Daha sonra geçmiş sayfasına geri dönerseniz, onaylanan revizyon için bir "onaylama" bağlantısıyla birlikte diğer tüm revizyonların yanında bir "onayla" bağlantısı görürsünüz; onaylanmış revizyon satırının yanında bir yıldız da olacaktır. Diğer herhangi bir revizyon için "onayla" düğmesine tıklanması, onayı o revizyona yeniden ayarlayacaktır; "onaylama"'yı tıklamak artık bu sayfa için onaylanmış bir düzeltme olmayacağı anlamına gelecektir.

'approverevisions' izni olmayan kullanıcılar, geçmiş sayfasında onaylanan revizyon satırındaki yıldız simgesi dışında özel bir şey görmez.

Varsayılan olarak, 'approverevisions' iznine sahip bir kullanıcı, zaten onaylanmış bir düzeltmesi olan bir sayfada düzenleme yaparsa, bu düzenleme, yani sayfanın en son sürümü otomatik olarak onaylandı olarak işaretlenir. Aksine, bir sayfanın onaylanmış bir düzeltmesi yoksa (bu elbette yeni sayfalar içerir), otomatik onaylar uygulanmaz.

Otomatik onayları ortadan kaldırarak, her onayın manuel olarak yapılmasını zorunlu kılarak, Onaylanan Devirlerin dahil edilmesinin altındaki LocalSettings.php öğesine aşağıdakileri ekleyerek gerekli işlemleri yapabilirsiniz:

$egApprovedRevsAutomaticApprovals = false;

Tersine, LocalSettings.php (aşağıya bakın) bölümünde "$egApprovedRevsBlankIfUnapproved" öğesini true olarak ayarlarsanız, 'approverevisions olan bir kullanıcı tarafından yapılan her düzenleme 'izni onaylanır - onaylanmış bir düzeltmesi olmayan sayfalarda yapılan düzenlemeler bile.

Manüel revizyon onayları ve onaylanmamaları 'onaylama' günlüğüne kaydedilir; ancak otomatik olarak gerçekleşen onaylar, bir sayfayı onaylama yetkisine sahip birinin sonucu olarak bunu yapmaz.

Special:ApprovedRevs sayfası[edit]

Approved Revs, dört ayrı liste gösteren özel bir sayfa "Special:ApprovedRevs" tanımlar:

 • onaylanmış revizyonu en son sürümleri olmayan sayfalar
 • onaylanmış revizyonu olan tüm sayfalar
 • "onaylanmamış sayfalar" (onaylanmış revizyonu olmayan tüm sayfalar)
 • geçersiz onaylara sahip sayfalar (bir ad alanındaki önceden onaylanmış ancak artık kullanılmayan sayfalar gibi).

Üçüncü liste için, onaylanmış revizyonu olmayan sayfalarda, isteğe bağlı olarak her sayfanın o sayfanın en son revizyonunu onaylanmış olarak işaretlemek için bir bağlantı ekleyebilirsiniz. Bu bağlantıları eklemek için LocalSettings.php öğesine aşağıdakileri ekleyin:

$egApprovedRevsShowApproveLatest = true;

Onay bilgilerinin saklanması[edit]

Onayları kimin yaptığını ve ne zaman yapıldığını ilgili bilgiler Özel: Günlük sayfasında görüntülenebilen "Revizyon onayı" günlüğünde saklanır. Son onaylar ayrıca Özel: Son Değişiklikler bölümünde de gösterilir.

Onaylanmamış sayfaları boş olarak görüntüleme[edit]

İsterseniz, onaylanmış revizyonu olmayan sayfaların boş olarak görünmesini sağlayabilirsiniz, kullanıcılar "geçmiş" sekmesini tıkladığında tüm düzeltmeleri görmeye devam edebilir, ancak ana ekran boş bir sayfa olacaktır. Bunu yapmak için, Onaylanmış Devirlerin eklenmesinden sonra herhangi bir yerde LocalSettings.php'ye aşağıdaki satırı eklemeniz yeterlidir:

$egApprovedRevsBlankIfUnapproved = true;

Onaylanmamış sayfaları belirtme[edit]

Varsayılan olarak, onaylanmış revizyonu olmayan sayfalar, durumlarını göstermeden normal şekilde görünür. Bu tür sayfaların en üstte "Bu sayfanın en son revizyonu; onaylanmış bir revizyonu yok" yazan bir mesaj görüntüleyebilirsiniz. Bunu yapmak için LocalSettings.php öğesine aşağıdaki satırı ekleyin:

$egApprovedRevsShowNotApprovedMessage = true;

Sayfaları onaylanabilir olarak ayarlama[edit]

Bazı viki sayfalarında düzeltmeler onaylanırken, diğerleri kullanılamaz; bu üç yoldan biriyle belirlenir.

Bir ad alanındaki tüm sayfaları onaylanabilir olarak ayarlama[edit]

Uzantı tarafından hangi ad alanlarının işleneceğini belirleyen genel bir değişken olan $egApprovedRevsEnabledNamespaces var. Bu değişken bir dizidir ve varsayılan olarak altı ad alanı içerir: NS_MAIN (ana ad alanı), NS_USER (kullanıcı sayfaları), NS_FILE (dosyalar), NS_TEMPLATE (şablonlar), NS_HELP (yardım sayfaları) ve NS_PROJECT (genellikle viki ile aynı ada sahip olan proje ad alanı). Bu sete ek ad alanları ekleyebilirsiniz. Approved Revs LocalSettings.php dosyasına dahil edilmesinden sonra aşağıdaki gibi bir şey ekleyin:

$egApprovedRevsEnabledNamespaces[NS_USER_TALK] = true;

Bu diziye Kategori veya MediaWiki ad alanlarının eklenmesi önerilmez, çünkü MediaWiki'deki özel uygulamaları nedeniyle onaylar bu sayfalarda düzgün çalışmaz.

Varsayılan ad alanlarını onaylanabilir olarak kaldırmak için değerlerini false olarak ayarlayın. Örneğin, dosyaları onaylanamaz hale getirmek için aşağıdakileri ekleyin:

$egApprovedRevsEnabledNamespaces[NS_FILE] = false;

Ayrıştırıcı işlevi ile onaylanabilir sayfaları ayarlama #approvable_by[edit]

Sürüm 1.0'dan bu yana, Approved Revs #approvable_by ayrıştırıcı işlevini sağlar. Bu ayrıştırıcı işlevi iki şey yapar: (1) onaylanacak başka türlü onaylanamayan sayfaları tanımlamaya izin verir (aşağıda açıklanan sihirli kelimeye benzer) ve (2) bireysel kullanıcıların ve grupların sayfayı onaylayabilmesini sağlar. Örneğin, bir sayfaya aşağıdakiler eklenebilir:

{{#approvable_by: users = Alice Jones | groups = bureaucrat,sysop }}

Bu, kullanıcıların Alice Jones'un yanı sıra Bürokrat ve Sysop gruplarındaki kullanıcıları onaylamasını sağlar. Yukarıdaki wikitext eklendikten sonra sayfanın henüz bir onayı yoksa, bu kullanıcılardan herhangi biri bu düzeltmeyi onaylayabilir. Zaten onaylanmış bir revizyona sahip olsaydı, yalnızca `` önceki revizyonları onaylayabilen kullanıcılar yeni revizyonu ayrıştırıcı işleviyle onaylayabilirdi. Başka bir örnek olarak, yukarıdaki vikimetinin sayfaya eklendiğini ve birisinin bu düzeltmeyi onayladığını varsayalım. Alice Jones, sayfadaki herhangi bir düzeltmeyi onaylayabilecektir. Bununla birlikte, onay yeteneğini veren bir revizyondan önce bir revizyonu onaylarsa, artık revizyonları onaylayamayacaktır (başka bir yöntemden onay haklarına sahip olmadığı varsayılarak). Ardından, kullanıcı Bob Smith'in yukarıdaki vikimetini şu şekilde değiştirdiğini varsayalım:

{{#approvable_by: users = Alice Jones, Bob Smith | groups = bureaucrat,sysop }}

Bob Smith henüz revizyonları onaylayamayacaktı, ama Alice Jones bu revizyonu onaylarsa yapabilirdi.

Sihirli kelime ile onaylanabilir sayfaları ayarlama[edit]

Belirtilen ad alanlarından birinde olmayan sayfalar, sayfanın herhangi bir yerine __APPROVEDREVS__ sihirli kelime eklenerek de onaylanabilir hale getirilebilir. Bu sihirli kelimeyi şablonlara sayfalara eklemeniz önerilir. __APPROVEDREVS__ doğrudan bir sayfaya eklenirse, o dize eklenmeden önce sayfanın düzeltilmesini onaylamamaya dikkat edin; bu beklenmedik davranışlara yol açabilir.

Hizmetli olmayanların "kendi" sayfalarına izin verme[edit]

Bazen genel 'approverevisions ' izni olmayanların belirli sayfaların düzeltmelerini onaylayabilmelerine, diğer bir deyişle belirli sayfalara sahip olmalarına izin vermek faydalı olabilir. Bunun açık bir örneği kullanıcı sayfalarıdır - her kullanıcının kendi kullanıcı sayfalarındaki düzeltmeleri onaylayabilmesi mantıklıdır. "Kullanıcı" dışındaki ad alanları için, o ad alanında orijinal olarak herhangi bir sayfayı oluşturan kullanıcının sayfa sahibi olarak atanmasını ve ardından o sayfa için düzeltme onayına sahip olmasını seçebilirsiniz.

Belirli bir ad alanı için bu tür "sahiplik" sahibi olmak için, ad alanını $egApprovedRevsSelfOwnedNamespaces değişkenine eklemeniz gerekir. Kullanıcıların "kendi" olmalarına, yani onaylayabilmelerine, örneğin ana ve kullanıcı ad alanlarındaki sayfalara izin vermek için LocalSettings.php dosyasına aşağıdakileri eklemeniz gerekir:

$egApprovedRevsSelfOwnedNamespaces = array( NS_MAIN, NS_USER );

Bir ad alanının $egApprovedRevsSelfOwnedNamespaces öğesine eklenebilmesi için önce $egApprovedRevsEnabledNamespaces'e ait olması gerekir.

API[edit]

Onaylanmış Devir, MediaWiki API'sı aracılığıyla herhangi bir revizyonu onaylamanızı veya ("onaylama" ek parametresi eklenirse) onaylamanızı sağlayan "onayla" adlı bir API işlemi tanımlar. Bu API sözdiziminin açıklaması için buraya bakın.

Tüm sayfaları onaylandı olarak işaretleme[edit]

Henüz onaylanmış bir düzeltmesi olmayan sayfalarda, içeriklerini hızlı bir şekilde başlatmanın bir yolu olarak en son düzeltmelerini otomatik olarak onaylamak isteyebilirsiniz. Bunun için 'ApprovedRevs/maintenance/approveAllPages.php' komut satırı komut dosyasını kullanabilirsiniz. Bu komut dosyası, onaylanabilen ancak onaylanmış bir düzeltmesi olmayan tüm sayfaların en son düzeltmesini onaylar. (Komut dosyasının, zaten onaylanmış bir düzeltmesi olan sayfaları da ele almanıza izin veren çeşitli isteğe bağlı bayrakları vardır.)

Dosya onayları[edit]

Onaylanacak bir dosyanın sürümünü seçme

Dosya revizyonlarını Approved Revs de onaylayabilirsiniz. Sadece asıl dosyada yapılan revizyonların onaylanabilir olduğuna dikkat edilmelidir; vikimetin dosya sayfalarında yapılan revizyonlar not edilmiştir. Bu nedenle, dosya sayfasının sağ üst kısmındaki "geçmişi görüntüle" bağlantısını tıklayarak dosyaların onayı yapılmaz. Bunun yerine, dosya sayfasının alt kısmındaki "Dosya geçmişi" bölümüne gidin ve dosya geçmişi tablosunun sağındaki "onayla"'yı tıklayın.

Görüntünün bir sürümü onaylandığında, görüntü diğer sayfalara eklendiğinde bu sürüm görüntülenir. Resim olmayan yüklemeler (örneğin PDF'ler) için, doğrudan dosyaya yapılan bağlantılar en son sürüm değil, onaylanan sürüme gider.

Sürüm geçmişi[edit]

Onaylanmış Devir şu anda 1.2.2 sürümündedir. Tüm sürüm geçmişi bölümüne bakın.

v1.0'da değişiklik kırılması[edit]

1.0 sürümünde, $egApprovedRevsNamespaces değişkeni kaldırıldı ve $egApprovedRevsEnabledNamespaces değişkeni ile değiştirildi. (Bu değişiklik, MediaWiki'nin extension.json işleme konusundaki değişiklikler için gerekliydi.) Bu değişkenin onaylanabilir ad alanlarını yapılandırmak için nasıl kullanılacağı hakkında bilgi için lütfen yukarıdaki "Bir ad alanındaki tüm sayfaları onaylanabilir olarak ayarlama" bölümüne bakın.

Bilinen sorunlar[edit]

 • Onaylı Revs AccessControl uzantısıyla çalışmıyor gibi görünüyor, bir revizyonun onaylanması "Deny_action" hatasına yol açar.

Projeye katkıda bulunmak[edit]

Hatalar ve özellik istekleri[edit]

Hata raporlarını ve isteklerini yaron57 -at-gmail.com adresinden Yaron Koren'e gönderin.

Projeye katkıda bulunan yamalar[edit]

Bir hata bulduysanız ve düzelttiyseniz veya yeni bir özellik için kod yazdıysanız, lütfen bunun için bir Git taahhüdü yapın veya "ApprovedRevs" dizinine gidip yazarak bir yama oluşturun :

git diff > descriptivename.patch

Bir yama oluşturursanız, lütfen bir açıklama ile Yaron Koren'e gönderin.

Çevirme[edit]

Onaylanmış Devirlerin çevirisi translatewiki.net aracılığıyla yapılır. Bu uzantının çevirisini burada bulabilirsiniz. Dil değerleri eklemek veya mevcut olanları değiştirmek için translatewiki.net'te bir hesap oluşturmanız ve ardından yöneticilerden bu sayfa üzerinde belirli bir dili veya dilleri çevirmek için izin istemeniz gerekir (bu çok basit süreç). Belirli bir dil için izniniz olduğunda, giriş yapabilir ve o dilde olmasını istediğiniz iletileri ekleyebilir veya düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca bakınız[edit]