Extension:AbuseFilter/Eylemler

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Extension:AbuseFilter/Actions and the translation is 100% complete.

Genel bakış

AbuseFilter, bir seferde birden fazla bile olsa birkaç işlem yapabilir. "Günlüğe kaydetme" ve "etiketleme" daha yumuşaktır ve düzenlemenin kaydedilmesini engellemez. "Kısma" ve "uyarı", kendi başlarına fazla bir şey yapmayan özel eylemlerdir: birincisi yalnızca iç sayacı sessizce artırır, ikincisi kullanıcıyı ne yapacakları konusunda uyarır ve düzenlemeyi değiştirmesine izin verir (veya düzenlemeyi hiç kaydetmekten kaçının). "İzin verme" daha güçlü bir işlemdir ve düzenlemenin kaydedilmesini tamamen engeller. Diğer eylemler, yani "blockautopromote", "block", "degroup" ve "rangeblock" daha da güçlüdür ve bunların her biri düzenlemenin tamamlanmasını engeller ve kullanıcının kendisine belirli bir eylem uygular.

Bu eylemlerden bazıları (özellikle, block, degroup ve blockautopromote) kötüye kullanım filtresi geri alma hakkına sahip kullanıcılar tarafından geri alınabilir. Kullanıcıların bir zaman aralığı belirtebilecekleri ve belirli bir filtre tarafından gerçekleştirilen geri döndürülebilir işlemlerin bir listesini alabilecekleri/geri döndürme alt sayfasına erişmelerini sağlar. Geri dönüşü onaylayarak, tüm bu eylemler geri alınacaktır. Bir filtre tarafından gerçekleştirilen işlemleri geri alma formuna, her filtre sayfasında, geçmişe erişmek için sayfanın hemen altında bulunan bir bağlantıyla erişilebilir.

Eylem listesi

AbuseFilter uzantısında dosyasında aşağıdaki işlemler yapılabilir:

Giriş yapma

Tüm filtre eşleşmeleri kötüye kullanım günlüğüne kaydedilir. Bu kapatılamaz.

Uyarı

Kullanıcı, düzenlemelerinin takdir edilmeyebileceği konusunda uyarılır ve yeniden gönderme fırsatı verilir. Görüntülenecek uyarıyı içeren belirli bir sistem mesajı belirtebilirsiniz.

Kısma

Kısma yalnızca MediaWiki örneğiniz nesne önbellekleme kullanıyorsa çalışır. görev T52894 sayfasına bakın.

Filtre yalnızca bir hız sınırı tetiklendiğinde eşleşir. İzin verilecek eylem sayısını (pozitif bir tamsayı), bu eylemlerin gerçekleşmesi gereken süreyi (pozitif bir tamsayı) ve bu eylemlerin nasıl gruplandırılacağını (aşağıdaki listeden en az bir kriter, küçük harf) belirleyebilirsiniz.

Gruplandırmalar, bir grup insanın toplam (paylaşılan) gazlara sahip olması gerektiğidir. Yani, user yazarsanız, aynı kullanıcının filtreyi belirli bir süre içinde belirli sayıda kez eşlemesi gerekir. Tümü kriterlerini paylaşan gaz kelebeği eşleşmelerinin toplanacağını belirtmek için grupları virgüllerle birleştirebilirsiniz. Örneğin, ip,page kullanıldığında, eylemlerin geri kalanını atmak için X filtresinin aynı IP adresinden aynı sayfaya Y saniye cinsinden eşleşmesi gerekir.

Mevcut grupların tam listesi:

  • ip – IP adresi.
  • user – Kullanıcı hesabı
  • range – /16 aralığı.
  • creationdate – Kullanıcı hesabı oluşturma tarihi, sunucu saati.
  • editcount – Farklı kullanıcıları tespit edebilmeniz için düzenleme sayım korsanlığını.
  • site – Tüm site.
  • page – Sayfa

İzin vermeme

Filtreyle eşleşen eylemler engellenir ve açıklayıcı bir hata mesajı gösterilir.

Otomatik olarak yükseltilen grupları iptal etme

Filtreyle eşleşen işlemler, söz konusu kullanıcının 5 gün boyunca $autopromote fazladan grup almasının engellenmesine neden olur. Bu, hata ayıklama araçları sayfasında geri yüklenebilir.

Uyarı Uyarı: Bu eylem yöneticileri, hatta yaratıcısını da etkiler. Bir yöneticinin hakları iptal edilmişse, filtreyi devre dışı bırakmak veya durumlarını bir süre geri yüklemek için AbuseFilter sayfasına erişemez. Önce kullanıcının grubunu kontrol etmek iyi bir yoldur.

Engelleme

Filtreyle eşleşen kullanıcılar, tetiklenen kuralı belirten açıklayıcı bir blok özeti ile belirtilen süre boyunca engellenir.

Ayrıcalıklı gruplardan kaldırma

Filtreyle eşleşen kullanıcılar tüm ayrıcalıklı gruplardan (hizmetli, bürokrat vb.) kaldırılır. Tetiklenen kuralı detaylandıran açıklayıcı bir özet kullanılacaktır.

Aralık engelleme

Bir şekilde "nükleer seçenek"'ten, kuralın tetiklendiği /16 aralığının tamamı 1 hafta süreyle engellenir.

Etiketleme

Düzenleme veya değişiklik, Son Değişiklikler, katkılar, günlükler, yeni sayfalar, geçmiş ve diğer her yerde gösterilecek belirli bir etiketle 'etiketlenmiş' olabilir. Bu etiketler stilize edilebilir, bu nedenle belirli bir etikete sahip öğelerin farklı bir renkte veya benzerinde görünmesini sağlayabilirsiniz.