Vývojáři

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Developers and the translation is 100% complete.
Plakát "sign-in" (přihlášení) během první konference pro vývojáře MediaWiki, která se konala 29. prosince 2004 v Berlíně v Německu.

Vývojáři jsou lidé přispívající ke kódu MediaWiki. Vytváří změny v úložišti centrálního Gitu prosazováním změn pro kontrolu v Gerrit u, kde je uložena nejnovější kopie softwaru. Mezi vývojáře patří placení zaměstnanci Wikimedia Foundation a dobrovolníci. Každý může odeslat opravu pro recenze po vytvoření Účet vývojáře (ale pouze správci ji mohou sloučit). Statistiky nebo názvy najdete na stránce Vývoj statistik.

Vývojáři nesmí být zaměňováni s administrátory systému, což jsou lidé, kteří mají přístup Shell nebo Root k Wikimedia Foundation Servers, kde je uloženo úložiště kódu. Možná to nebudou vývojáři. V mnoha případech jen zřídka využívají svůj přístup k odběru, nebo pokud ano, pouze k udržení věcí nesouvisejících s MediaWiki v úložišti.

Správci

Správce (Maintainers) konkrétního projektu (včetně jádra MediaWiki nebo rozšíření) má přístup k příslušnému úložišti Git +2, aby mohl sloučit opravy ostatních. Obvykle pravidelně reagují na zprávy o chybách a žádosti o kontrolu změn. Seznam správců je uchováván podle stránky vývojáři/správci.

Historie

Historicky vývojáři také spravovali servery Wikimedia Foundation (nyní spravované správci systému). Předtím, než byly vytvořeny skupiny Byrokrat a Steward, byli vývojáři jediní, kteří byli schopni propagovat a degradovat sysopy a uzamknout uživatelské účty (před existencí "block" funkce MediaWiki). Měli tedy důležitou roli ve struktuře činnosti Wikimedie.

Od dubna 2006 do března 2012 bylo použito Subversion. Pouze lidé s Subversion Commit Access (které musí být schváleny správci SVN) mohou předložit změny kódu. Změny kódu předložené do Subversion byly okamžitě sloučeny do MediaWiki Codebase (i když mohly být správcem systému nasazeny pouze ručně do wikin Wikimedie) a mohly být přezkoumány "kodéry" před jejich nasazením. V lednu 2013 bylo úložiště MediaWiki SVN provedeno pouze pro čtení. Všechny aktivní projekty se přesunuly do Git.

Související odkazy