Rozcestník pro vývojáře

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Developer hub and the translation is 100% complete.
 • Uživatelé
 • Správci wikiserverů
 • Vývojáři
 • Překladatelé


Toto je hlavní přehled vývoje MediaWiki. Obsahuje odkazy na klíčové dokumenty, zdroje a nástroje dostupné vývojářům MediaWiki. Je vytvořen pro zkušené vývojáře LAMP, kteří mají zkušenosti s používáním MediaWiki.

Přehled

MediaWiki je software, na kterém běží Wikipedie, její sesterské projekty a tisíce dalších wikin po celém světě.

MediaWiki je napsána v programovacím jazyce PHP. [1] Jako knihovnu JavaScriptu používá jQuery.

MediaWiki je primárně psána pro platformu LAMP [2] a běží na většině operačních systémů. MediaWiki primárně používá databázové servery MySQL a MariaDB. [3]

Vývoj probíhá ve stylu otevřeného zdroje [4]. Je do značné míry koordinován online a je podporován nadací Wikimedia Foundation. I když vývojáři dobrovolnických komunit hrají také velkou roli.

Klíčové dokumenty

Kód, jeho vývoj a konvence

Testování a odstraňování chyb

Architektura

Subsystémy

 • API – API MediaWiki umožňuje přímý přístup k datům uloženým v databázích MediaWiki, na té nejvyšší úrovni.
 • Příručka:ContentHandler – je MediaWiki framework, který umožňuje obsah wiki stránky interpretovat různým způsobem podle typu obsahu.
 • Příručka:Přístup k databázi – přehled využití databází MediaWiki, včetně stručného průvodce, který vás provede, jak s nimi pracovat.
 • Příručka:Fronta úloh – MediaWiki framework pro asynchronní zpracovávání náročných úloh.
 • Příručka:Zprávy API – MediaWiki framework pro lokalizaci zpráv v PHP či JavaScriptu.

Doplňky do MediaWiki

MediaWiki byla navržena tak, aby ji bylo možno přizpůsobit beze změn "kódu jádra". Tím je zajištěno, že lze aktualizovat na novější verzi bez potřeby slučovat uživatelské úpravy do nové verze. V MediaWiki existuje šest hlavních bodů, kde mohou vývojáři přidávat nové funkce nebo měnit stávající vlastnosti. Těmito body jsou:

Nápověda pro vývojáře rozšíření

Nápověda pro tvorbu témat

Nápověda pro přebírání kódu knihoven

Poznámky

 1. Ne vše v MediaWiki je psáno v PHP. Některé podpůrné nástroje jsou psány v jiných jazycích, včetně dávkových souborů, Shell skriptů, vytváření souborů a Pythonu (programovací jazyk).
 2. MediaWiki pracuje na většině platforem, které podporují PHP. Nedostatek určitých nástrojů nebo funkcí operačního systému může omezit funkčnost nebo výkon MediaWiki na jiných platformách než LAMP.
 3. MediaWiki podporuje DBMS jiné než MySQL a MariaDB, včetně PostgreSQL a SQLite.
 4. Vývojáři jsou směsicí dobrovolníků a placených zaměstnanců (nebo dodavatelů) pro různé organizace. Úplný seznam lidí, kteří pracují na kódu MediaWiki, naleznete v článku Vývojáři .
 5. Procházejte zdrojový kód a revize úložišť kódů v Gerrit nebo si stáhněte zdrojový kód do svého systému pomocí Gerrit .