Composer

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Composer and the translation is 100% complete.
Logo-composer-transparent.png

Composer PHP kütüphaneleri için bir bağımlılık yöneticisidir. MediaWiki 1.25 ile başlayarak, MediaWiki çekirdeğinin harici kitaplık bağımlılıkları Composer ile yönetilmektedir. Ek olarak, MediaWiki uzantılarının kurulumunu yönetmek için kullanılabilir (MediaWiki 1.22 sürümünden itibaren mevcuttur). Ancak bu şu anda iyi desteklenmiyor. Bu gelecekte değişebilir.

Composer kurma

Unix/Linux ve macOS'da

Composer'ı kurmanın birden çok yolu vardır, bunun en belirgin yolu sudo apt install composer oluyor.

MediaWiki 1.31, 1.35.0 ve 1.35.1 tarafından yalnızca Composer 1.x desteklenir. En son 1.x kararlı sürümü almak için:

wget -cO - https://getcomposer.org/composer-1.phar > composer.phar

Composer 2.x ve Composer 1.x, MediaWiki >= 1.35.2 tarafından desteklenir (REL1_36 dalı ve master ile birlikte). En son Composer 2.x kararlı sürümünü almak için:

wget -cO - https://getcomposer.org/composer-2.phar > composer.phar

OS X kullanıcıları için Composer'ı kurmak için Homebrew kullanabilirsiniz. Bunun Composer 2.x sürümünü yükleyeceğini unutmayın, bu nedenle kullandığınız MediaWiki sürümüne bağlı olarak, Composer 1.x'i indirmek yerine yukarıdaki wget talimatları izlemeniz gerekebilir. brew kullanarak kurmak için:

brew install composer

Bu işe yaramazsa veya Homebrew yüklü değilse deneyebilirsiniz:

php -r "readfile('https://getcomposer.org/installer');" | php

Toolforge ve uzatma distribütörü "integration/composer" git repo'da yer alan Composer'ın kopyasını kullanıyor.

Composer kurulduktan sonra, indirilen phar üzerinden komutları çalıştırabilirsiniz:

php composer.phar someCommand

Phar'ı normal bir yürütülebilir dosya olarak kullanılabilmesi için yolunuza taşımak isteyebilirsiniz:

mv composer.phar /usr/local/bin/composer
composer someCommand

Mv komutu izinler nedeniyle başarısız olursa, sudo ile tekrar çalıştırın.

sudo mv composer.phar /usr/local/bin/composer
composer someCommand

Windows'da

Yükleyiciyi indirme sayfasından indirip çalıştırın. Manüel yüklemeyi tercih ederseniz, Windows'un varsayılan olarak wget (veya APT veya Homebrew) olmaması ve /usr/local/bin dizini olmaması dışında yukarıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Bu durumlarda, web tarayıcınıza composer-1.phar ile indirebilir ve ardından onu "composer.phar" olarak yeniden adlandırabilirsiniz.

Composer yükseltme

Composer 1.x

Composer'ı en son 1.x kararlı sürümüne yükseltmek (veya 2.x kararlı sürümden düşürmek) istiyorsanız, şunları kullanabilirsiniz:

composer self-update --1

Güncelleme komutu izinler nedeniyle başarısız olursa, sudo ile tekrar çalıştırın.

sudo composer self-update --1

Composer'ın gerçekten eski bir sürümündeyseniz, --1 parametresine sahip olmayabilir. Bu durumda, self-update iki kez çalıştırmak isteyebilirsiniz. İlki 2.x'e güncelleyebilir, bu nedenle ikincisi onu 1.x'in en son sürümüne indirir.

composer self-update
composer self-update --1

Composer 2.x

Composer 1.x kullanıyorsanız ve Composer 2.x'e yükseltmek istiyorsanız (ve >= 1.35.2 gibi uygun bir MediaWiki sürümü kullanıyorsanız), şunları kullanabilirsiniz:

composer self-update --2

Güncelleme komutu izinler nedeniyle başarısız olursa, "sudo" ile tekrar çalıştırın.

sudo composer self-update --2

MediaWiki çekirdeğinde kullanım

MediaWiki 1.25+, Composer ile yönetilen bazı harici kütüphanelere bağlıdır. Composer, vendor/autoload.php altında WebStart.php tarafından eklenen bir otomatik yükleyici oluşturur.

Composer tarafından yönetilen bağımlılıklar, MediaWiki ve uzantılarının tarball dağıtımlarında toplanır, böylece sistem hizmetlilerin Composer'ı doğrudan kullanması gerekmez. Git kullanılarak MediaWiki kurulması, $IP/composer.json içinde bildirilen bağımlılıklar composer update --no-dev çalıştırarak yerel olarak kurulabilir veya mediawiki/vendor.git deposu, Wikimedia üretim kümesinde kullanılan kitaplıkları sağlamak için klonlanabilir.[1]

$IP , MediaWiki kurulumunuzun Kurulum Yolu (veya "dizin") anlamına gelir, aynı dizini LocalSettings.php , index.php vb.

composer-merge-plugin kullanma

$IP , MediaWiki kurulumunuzun Kurulum Yolu (veya "dizin") anlamına gelir, aynı dizini LocalSettings.php , index.php vb.

MediaWiki çekirdeği $IP/composer.json "sahiptir" ve hem tarball hem de Git yönetilen güncellemelerde bu dosyanın içeriğini değiştirir. Yerel yüklemelerin isteğe bağlı kitaplıkları ve/veya Composer ile uzantıları yönetme yüklemek için Composer'ı kullanmasına izin vermek için, composer-merge-plugin adlı Composer için özel bir eklenti geliştirildi.[2] Bu eklenti ve MediaWiki çekirdek composer.json yapılandırması, yerel dağıtımın kök MediaWiki dizini içindeki composer.local.json dosyasına gerekli uzantıları ve kitaplıkları eklemesine izin verir.

composer.local.json, Composer kullanılarak yüklenmeyen uzantıların ihtiyaç duyduğu Composer yönetilen kitaplıklarını yüklemek için de kullanılabilir. Bu yalnızca uzantılar Uzantı Distribütörü tarafından oluşturulan tarball'lardan yüklenmediğinde gereklidir.

Composer'ın yerel olarak yüklenmiş uzantılarınızın herhangi birinde ve tümünde bulunabilecek composer.json dosyalarını bulmasını ve işlemesini sağlamak için $IP/composer.local.json şu gibi bir şey ekleyin:

{
  "extra": {
    "merge-plugin": {
      "include": [
        "extensions/*/composer.json",
        "skins/*/composer.json"
      ]
    }
  }
}

composer.local.json herhangi bir değişiklikten sonra, Composer'ın bağımlılıkları yeniden hesaplaması ve değişikliklerin etkili olması için composer install tekrar çalıştırmadan önce composer.lock kaldırmanız gerekir.

Kaynaklar

Kaynakça