Citoid/Vikinizde Citoid'in etkinleştirilmesi

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Citoid/Enabling Citoid on your wiki and the translation is 100% complete.
Other languages:
English • ‎Türkçe • ‎asturianu • ‎español • ‎euskara • ‎français • ‎italiano • ‎português • ‎português do Brasil • ‎suomi • ‎svenska • ‎български • ‎русский • ‎українська • ‎հայերեն • ‎العربية • ‎فارسی • ‎中文 • ‎日本語
Anasayfa: Citoid

Citoid, bir URL'ye veya DOI'ler, PMID'ler, PMCID'ler ve ISBN'ler gibi bazı akademik referans tanımlayıcılarına dayanan çevrimiçi kaynaklardan otomatik olarak bir alıntı şablonu oluşturan bir otomatik doldurulmuş kaynak oluşturucusudur. Şu anda bir Görsel Düzenleyici özelliği olarak ve 2017 vikimetin düzenleyici değerinde mevcuttur. Citoid, bir sayfa bağlantısını ayrıntılı bilgiye dönüştürmek için Zotero çevirmenlerini kullanır.

VisualEditor - demonstration of auto-cite creation, flat.png
Animasyonlu GIF olarak görüntüle

1. Adım: Alıntı şablonu aracını etkinleştirin

Kullanılan Citoid servisi Görsel Düzenleyici Atıf Aracı. Bu, çoğu büyük Vikipedi'ler ve daha birçok küçük projede zaten etkindir. Alıntı aracı etkinse, "Kaynak göster" menüsü "Temel" ve "$re-use-reference" ek olarak bir veya daha fazla yerel alıntı şablonu listeler. Alıntı aracı etkin değilse, devam etmeden önce Kaynaklama aracı tanımı bölümünde açıklanan adımları izleyerek etkinleştirmeniz gerekir. Her alıntı şablonu normal çalışması için TemplateData gerektirecektir.

Adım 2: Citoid'i Yapılandır

Citoid uzantısı, özel TemplateData haritaları ve özel bir Citoid'e özgü ileti kullanılarak yapılandırılmalıdır. Bu iki adımı sırayla yapmak önemlidir!

Adım 2.a: Her alıntı şablonu için bir 'citoid' eşleme değeri oluşturun

ISSN, ISBN, yazar, editör ve diğer alanlar, citoid haritasında Arrays [] veya 2D Arrays [[]] olabilen özel alanlardır. Daha fazla bilgi

Citoid'in her belge türü için kendi alan kümesi olduğundan (örneğin, dergi adı Citoid'de 'publicTTlele', Template:Cite_journal'da 'günlük' olarak adlandırılır), Her alıntı şablonu için TemplateData öğesinin maps nesnesi. Bu özel eşleme, Citoid'in alanları ile şablonun alanları arasında bir harita oluşturur. Haritaya Citoid uzantısının hangi haritayı arayacağını bildirmesi için 'citoid' adı verilmelidir. Maps nesnesinde benzersiz anahtarlara sahip sınırsız sayıda haritaya izin verilir. TemplateData eşlemelerini yalnızca düzenleme modunda görebileceğinizi unutmayın; bunlar TemplateData tablosunda görünmez. Ayrıca, yakın zamanda başka bir vikiden kopyalayarak vikiniz için TemplateData oluşturduysanız, büyük olasılıkla zaten Citoid haritalarını içerdiğinden, doğruladıktan sonra bu adımı atlayabilirsiniz.

Citoid uzantısıyla uyumlu en güncel harita nesneleri İngilizce Vikipedi'de bulunur:

Adım 2.b: Özel bir MediaWiki iletisini yapılandırma

Özel bir MediaWiki: ad alanı mesajı yapılandırmanız gerekir, MediaWiki:Citoid-template-type-map.json. Bu ileti, 34 yerel Citoid türünü (artwork, book, journalArticle, tvBroadcast, website, etc.) uygun şablonlarla eşler (Web kaynağı, Kitap kaynağı, Dergi kaynağı, vb.).

Yerel bir kaynak şablonunu her bir Citoid türüyle eşleştirmelisiniz. Eşleşen hiçbir şablon yoksa Citoid çalışmaz. Kötü bir maç yapmak hiç yoktan iyidir. Örneğin, vikinizde DVD ambalajında astar notları alıntı yapmak için özel bir şablon olmayabilir, bu nedenle bir kitap veya video için tasarlanmış bir şablon kullanmayı düşünün. Eşlemekte olduğunuz kaynak türüyle iyi eşleşme yoksa, en.wiki'nin Template:Citation gibi genel bir şablonu türler için bir tümünü yakala olarak düşünebilirsiniz.

İngilizce Vikipedi'de örnek bir ad alanı mesajı bulunabilir: https://en.wikipedia.org/wiki/MediaWiki:Citoid-template-type-map.json.

Sorun giderme

Citoid vikimden kayboldu

Lütfen herhangi bir kesinti Phabricator'da bildirin ve geçici bir çözüm için bu göreve bakın.

Yeni kaynak düğmesi araç çubuğunda görünmüyor

Citoid'in araç çubuğu düğmesi

2.b adımında MediaWiki iletisini oluşturduğunuzda, bir önceki alıntı açılır menüsünün (File:VisualEditor_-_Cite_Pulldown.png) araç çubuğu menüsündeki citoid hizmeti için yeni bir düğme ile değiştirilmesi gerekir. Araç çubuğunda yeni düğme görünmüyorsa, MediaWiki:Citoid-template-type-map.json ile ilgili bir sorun olabilir. Bu sayfa yerel olarak mevcut değilse veya o sayfadaki JSON geçersizse citoid çalışmaz. Alternatif olarak, JavaScript önbelleğinizi yenilemeniz gerekebilir.

Boş kaynakça görünüyor

Boş kaynakça en sık, harita verisi olmayan bir alıntı şablonu eklemeye çalışırken görünür. Bu sorun, şablonda harita verileri varsa ancak bu veriler MediaWiki API'sine ulaşmıyorsa da görüntülenir. Maps nesnesi şablonun belgelerindeki TemplateData bloğunda bulunuyorsa, şablonda "boş düzenleme" oluşturmayı deneyin. Bu işe yaramazsa haritanın kendisinde bir sorun olabilir.

Favori sitem Citoid tarafından tanınmıyor ve yalnızca temel bilgileri alıyor

Citoid hizmeti, Zotero çevirmenlerinin her site için yazılması gerektiğinden, "sihir" in çoğu için parlak Zotero topluluğuna güvenir. Tüm Zotero çevirmenlerinin bir listesini https://github.com/zotero/translators adresinde görebilirsiniz. Şu anda, Zotero en iyi İngilizce dil kaynaklarını desteklemektedir. Diğer sitelerin kapsamını iyileştirmek için yardımınıza ihtiyacımız var. Kendi Zotero çevirmeninizi yazabilirsiniz. Benzer bir web sitesinin mevcut çevirmenine bakarak ve Citoid/Zotero çevirmenleri oluşturma sayfasındaki eğitimi okuyarak başlayın.

Tarihler vikimde farklı biçimlendirilmiş

Tam bilgi içeren tarihler (ay, yıl ve gün) uluslararası bir standart olan ISO biçimindedir. Topluluk bunun kullanıcıya görünme şeklini beğenmezse, ISO tarihlerini dilinizde standart olan bir şeye biçimlendirmek için alıntı şablonunu düzenlemek mümkündür. Örneğin, şablona, tarihin ISO yyyy-aa-gg biçiminde olduğu algılanırsa, tarih sayfada gg/aa/yyyy olarak *görünecek* şekilde yeniden biçimlendirilir. Ancak, bunu yaparsanız, temel veriler (yani vikimetine veya Görsel Düzenleyici'deki formu düzenlediğinizde) yine de aynı kalır.

Yalnızca ay ve yıl içeren tarihler şu an İngilizcedir. görev T132308 sayfasına bakın.

Birçok dil viki şablonu (pl, it, en) xx-XX tarzı dil kodlarını kabul etmiyor

İlgili görev için görev T115326 adresine bakın. Farklı vikilerin bu sınırlamaya geçici olarak nasıl karar verdiğini öğrenmek için görev T97256 adresindeki konuya bakın.

Ayrıca bakınız