Afrika Wikimedia Geliştiricileri Projesi

From MediaWiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Africa Wikimedia Developers Project and the translation is 100% complete.
Other languages:
Afrikaans • ‎Bahasa Indonesia • ‎Cymraeg • ‎English • ‎Kiswahili • ‎Türkçe • ‎español • ‎français • ‎magyar • ‎português do Brasil • ‎русский • ‎العربية • ‎বাংলা • ‎中文 • ‎日本語

AWMD Black VerticalAfrika Wikimedia Geliştiricileri Projesi (AWMD)

AWMD GHANA 30.jpg

AWMD Yarın için büyüyen geliştiriciler.
Afrika kıtasında bir geliştirici topluluğunu başlatmayı ve daha fazla geliştiriciyi Wikimedia Vakfı için gönüllü olmaya teşvik eden bir proje. Görevimiz Wikimedia Vakfı için geliştirici olarak gönüllü olarak açık alanda yeni beceriler öğrenmek ve geliştirmek isteyen geliştiriciler için uygun bir ekosistem oluşturmaktır.

Katılmak istiyor musunuz?

Bir Afrika Wikimedia Geliştiricisi olmak için katılmanın birkaç yolu var. Afrika kıtasından mısın, teknoloji eğimli ve açık bilgiyle ilgileniyor musunuz? Eğer öyleyse, topluluğa african-wikimedia-developers@lists.wikimedia.org üzerinden katılın. Topluluğumuzda gerekli beceriler hakkında bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki adımları izleyin.

1. Adım: Nasıl bir MediaWiki Hacker olunacağını öğrenin

Sabırlı olun, zaman ayırın ve aşağıdaki çok becerikli belgeleri okuyun:

Adım 2: Wikimedia'nın Kod İnceleme (CR) ve geliştirme platformu

Gerrit Wikimedia'daki Kod İnceleme (CR) yazılımının adıdır ve yazılım geliştirme sürecinin kalbidir. Gerrit kullanmadan yazılım geliştirmeyi Wikimedia'da (standart bir şekilde) yapmak neredeyse imkansızdır. Gerrit Website üzerinden bir hesap oluşturun ve Developer access alın. Gerrit'in PC'nizde nasıl kurulacağına ilişkin Gerrit Eğitimleri bölümüne de bakabilirsiniz.

Tüm bunları 1 günde bilmeniz beklenmiyor. Vaktini al ve yavaşça al, zamanla anlayacaksın :)

3. Adım: Kendinizi Phabricator ile tanışın

Wikimedia, adında açık kaynak kodlu bir geliştirme platformu kullanıyor: Phabricator, çoğunlukla proje yönetimi, yazılım hatası raporlama ve özellikler için talepte kullanılıyor. Kullanımı o kadar da karmaşık değil ve MediaWiki hesabınızı kullanarak Wikimedia'nın karakteristine giriş yapabilirsiniz.

Phabricator'ın birçok işlevi var ancak geliştirici olarak en çok kullanacağınız işlevler üzerinde duruluyor; görev oluşturma, görev çözme, dosya yükleme, özellik isteği vb. Bu yüzden, tüm Phabricator'ın işlevselliğini öğrenmenizi beklemiyoruz (istediğiniz hariç). Bir başlangıç için neye ihtiyacımıza odaklanacağız ve zaman geçtikçe öğrenmeye devam edeceğiz.

Proje yönetimi için bu belgelere Project Management'taki Phabricator hakkında bakabilirsiniz.

4. Adım: Wikimedia geliştirici topluluğuyla yapıştırma

Elbette, geliştirici topluluğuyla Wikimedia Hareketinde bağlantı kurmanın birçok farklı yolu var, ancak çoğu geliştirici için en hızlı ve en rahat yol w:Internet_Relay_Chat IRC'dir. Wikimedia'da çok sayıda IRC kanalı var ve geliştiriciler için belirli kanal: #wikimedia-dev bağlan. Bu bir başlangıç noktasıdır ve bu kanalda, kendinizi tanıtabilir ve ilginizi topluma tanıtabilir ve bir süre bekleyebilir, kanaldaki bir kişinin sizi yönlendireceğine veya mesajınıza tepki vereceğinden emin olabilirsiniz. Ayrıca kanalda teknik sorular sorabilir ve birileri size cevap verebilir veya sorunuzu yanıtlayabilmenizi sağlayacak kaynaklara yönlendirebilir.

Kanalda birçok kişi var ve mesajlarınız aynı anda 100'den fazla kişiye yayınlanıyor, bu yüzden lütfen orada ne yazdığınıza dikkat edin. Orada sorduğunuz sorularla ilgili bilgi almak için Eric Raymond'dan Akıllı Yolu Nasıl Sorulur bölümünü okuyabilirsiniz.

Adım 5: MediaWiki'yi yerel olarak yapılandırın ve başlayın!

Bu adımda olmanız harika bir şey ve bunu birbirinize çok bağlı olduklarından, adım 2'yi yapmanız önerilir. MediaWiki bunu izleyerek bu belge üzerine kurulabilir ve bundan sonra yerel olarak temin edilebilir ve ayrıca 2. Adımdaki Gerrit Öğreticilerinde MediaWiki Çekirdeğini nasıl klonlayacağınızı da görebilirsiniz. Tüm ilk 4 basamağa hakim olduktan sonra, MediaWiki'de geliştirme nispeten kolay olacaktır, bu yüzden zamanınızı ayırmanızı ve bu son adıma dalmadan önce ilk 4 basamağa hakim olmanızı öneririz.

MediaWiki'de mutlu hacklemeler!!!

Diğer kaynaklar

MediaWiki'nin geliştirilmesine girme ve diğer Wikimedia ile ilgili projeler hakkında daha fazla bilgi için, aşağıdaki bağlantıyı kontrol edebilirsiniz:

Bize ulaşın

Bize african-wikimedia-developers@lists.wikimedia.org üzerinden veya hızlı erişim için bize buradan IRC’de katılabilirsiniz: #wikimedia-dev-africa bağlan, her zaman birini göreceksiniz etrafında :)

Tartışmayı tartışma sayfamızda katılabilirsiniz. Facebook & Twitter sayfamızdan daha fazla güncelleme alın