API:Etykieta

From MediaWiki.org
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page API:Etiquette and the translation is 100% complete.

Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎español • ‎فارسی • ‎français • ‎Հայերեն • ‎日本語 • ‎polski • ‎română • ‎русский • ‎sicilianu • ‎中文
Tools clipart.png Ta strona jest częścią dokumentacji API akcji MediaWiki.

API akcji MediaWiki

v · d · e
Trwają prace nad tą stroną.

Przeczytaj też szybki przewodnik rozpoczynający. Odpowiada on na niektóre pytania, których tutaj nie ma oraz wskazuje na inne użyteczne strony.

Pomoc[edit]

  1. Przeczytaj to FAQ.
  2. Spróbuj znaleźć odpowiedź na swoje pytanie w dokumentacji API, w API sandbox lub na stronie głównej dokumentacji wbudowanej w API.
  3. Jeżeli nie możesz znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie w sieci, możesz zadać je na liście dyskusyjnej mediawiki-api.

Zachowanie[edit]

Limity żądań[edit]

Nie ma limitu twardości i szybkości w żądaniach odczytu, ale prosimy o byciu rozsądnym i nie spowodowanie przeciążenia strony. Większość operatorów zastrzega sobie prawo do bezceremonialnego zablokowania, jeżeli Twoje działania zagrażają stabilność strony.

Jeżeli wywołujesz żądania po kolei, zamiast równolegle (tj. czekasz na zakończenie wcześniejszego żądania zanim zostanie wysłane nowe, co oznacza, że nigdy nie wykonujesz więcej niż jedno żądanie w tym samym czasie), to powinno być wszystko dobrze. Także spróbuj połączyć kilka rzeczy w jedno żądanie. Na przykład: określ kilka tytułów, oddzielając je '|' w parametrze titles zamiast wykonywania kolejnych żądań dla każdego tytułu z osobna; użyj "generatora" zamiast tworzenia żądania dla każdego wyniku z innego żądania.

Parsowanie wersji[edit]

Tam gdzie to możliwe odpytuj o wyniki, podając określony numer wersji, ponieważ pobranie takiej brakującej informacji jest obciążające dla serwera. Aby pobrać określoną wersję, użyj parametru 'oldid', przykład:

Użycie parametru maxlag[edit]

Jeżeli Twoje zadanie nie jest interaktywne (tj. użytkownik nie czeka na wynik), powinieneś wykorzystać parametr maxlag. Zapobiegnie to uruchomieniu Twojego zadania, kiedy serwer jest zbyt obciążony. Większe wartości oznaczają bardziej agresywne zachowanie, niższe są przyjemniejsze.

Zobacz: Podręcznik:Parametr MaxlagManual:Maxlag parameter

Nagłówek User-Agent[edit]

Użyj opisowego nagłówka User-Agent, który zawiera nazwę Twojej aplikacji i najlepiej też Twój adres e-mail. Nie kopiuj user-agent'a popularnych przeglądarek (Dopóki Twój klient API nie jest aplikacją JavaScript, uruchomioną przez wspomnianą przeglądarkę poprzez Ajax; w tym przypadku nie ma możliwości zmiany user-agent). Dzięki temu jest pewność, że będzie można wyśledzić źródło problemu jeżeli takowy wystąpi. Zobacz API:Main page#Identifying your client oraz m:User-Agent policy aby uzyskać szczegóły.

Ogólne ujęcie wydajności[edit]

Jeżeli próbujesz ustalić dlaczego otrzymujesz wyniki wolniej niż byś chciał, przejrzyj Performance guidelinesPerformance guidelines, które pomogą ogólnie zrozumieć kwestie wydajności. Jeżeli wywnioskujesz, że czytanie za pomocą API jest bliskie wydajności Twojego klienta niż bezpośrednie odczytywanie z baz danych, rozważ kiedy umieścić go w Laboratoriach Wikimedia.