Помош:ВизуеленУредник/Кориснички прирачник

From MediaWiki.org
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Help:VisualEditor/User guide and the translation is 70% complete.

Other languages:
العربية 69% • ‎asturianu 46% • ‎azərbaycanca 49% • ‎Bikol Central 5% • ‎беларуская (тарашкевіца)‎ 71% • ‎български 30% • ‎বাংলা 49% • ‎bosanski 29% • ‎català 50% • ‎Cebuano 70% • ‎čeština 70% • ‎Cymraeg 54% • ‎dansk 76% • ‎Deutsch 55% • ‎Zazaki 35% • ‎Emiliàn 10% • ‎Ελληνικά 89% • ‎emiliàn e rumagnòl 22% • ‎English 100% • ‎British English 0% • ‎Esperanto 16% • ‎español 72% • ‎eesti 54% • ‎فارسی 71% • ‎suomi 91% • ‎føroyskt 72% • ‎français 72% • ‎Frysk 11% • ‎galego 70% • ‎עברית 62% • ‎हिन्दी 11% • ‎Fiji Hindi 3% • ‎hrvatski 14% • ‎magyar 70% • ‎Հայերեն 6% • ‎Bahasa Indonesia 71% • ‎Interlingue 7% • ‎Ilokano 70% • ‎italiano 100% • ‎日本語 79% • ‎Basa Jawa 24% • ‎ქართული 69% • ‎ភាសាខ្មែរ 36% • ‎ಕನ್ನಡ 18% • ‎한국어 73% • ‎Lëtzebuergesch 15% • ‎lietuvių 23% • ‎latviešu 72% • ‎Malagasy 5% • ‎македонски 70% • ‎മലയാളം 7% • ‎मराठी 70% • ‎Bahasa Melayu 73% • ‎Napulitano 29% • ‎norsk bokmål 54% • ‎Nederlands 72% • ‎Oromoo 65% • ‎ଓଡ଼ିଆ 14% • ‎Picard 35% • ‎polski 73% • ‎پښتو 7% • ‎português 80% • ‎português do Brasil 65% • ‎română 50% • ‎русский 94% • ‎Scots 89% • ‎slovenčina 1% • ‎slovenščina 49% • ‎српски / srpski 51% • ‎Basa Sunda 16% • ‎svenska 61% • ‎தமிழ் 2% • ‎ไทย 34% • ‎Tagalog 36% • ‎Türkçe 47% • ‎татарча/tatarça 65% • ‎українська 72% • ‎Tiếng Việt 60% • ‎isiXhosa 32% • ‎ייִדיש 13% • ‎中文 100%
PD Note: When you edit this page, you agree to release your contribution under the CC0. See Public Domain Help Pages for more info.
PD
If you would like to try VisualEditor without editing an article, here is a page where you can freely do so.
You don't need an account to use it.

Отворање на ВизуеленУредник[edit | edit source]


За да уредите страница со ВизуеленУредник, стиснете на јазичето „Edit“ најгоре во страницата.

Отворањето на страницата за уредување може да потрае неколку секунди. На големите страници им треба доста подолго.

Стискајќи на јазичето „Edit source“ ќе ви се отвори класичниот уредник со изворен викитекст.

VisualEditor - Edit tab.png

Можете да го отворите ВизуеленУредник и преку врските „edit“ во секој дел (наслов).
VisualEditor - Section edit links.png


Први чекори: алатникот на ВизуеленУредник[edit | edit source]


Алатникот на ВизуеленУредник
Алатникот на ВизуеленУредник се појавува најгоре на екранот кога ќе почнете да уредувате. Во него ќе најдете добро познати икони:

VisualEditor - Toolbar - Undo-redo.png
Откажи и Повтори — за направените промени.

VisualEditor Toolbar Headings-mk.png
Наслови — расклопно мени: ви овозможува да го смените нивото на насловот на текстот. Стандарден за секој дел е „Наслов“.

VisualEditor - Toolbar - Formatting - ru.png
Форматирање: Иконата „А“ го задебелува текстот, а иконата „А“ го закосува. Ланецот е алатка за ставање врски. Последната икона („Clear styling“) го отстранува тековното форматирање на избраниот текст.
  • The "Computer code" icon (a set of curly brackets: {}) changes the font display in the selected text to a monospaced font, to set it apart from surrounding text.
  • The "Underline" icon (U) adds a solid line beneath the selected text.
  • The last icon ("Clear styling") removes whatever formatting is currently applied to selected text.

VisualEditor - Toolbar - Linking.png
Linking tool: The chain is the linking tool.

VisualEditor - Cite Pulldown.png
Cite menu: The cite menu offers quick access to some of the more familiar citation templates. It is not available on all MediaWiki projects yet and must be enabled.

(Instructions to add the cite menu to a specific wiki are available at VisualEditor/Citation tool.)


VisualEditor Toolbar Lists and indentation-mk.png
Списоци и вовлекување: Со првите две икони можете да правите списоци со редни броеви или потточки. Со другите две ја зголемувате или намалување вовлеченоста на содржината.

VisualEditor insert menu 16 February 2014.png
Слики и снимки, наводи и превметнувања: Секоја икона отвора посебен дијалог:
  • Иконата „References list“ (три книгички) отвора дијалог за приказ на наводите.

VisualEditor - Toolbar - SpecialCharacters.png
Special character insertion: The "Special character" icon allows you to pull up a subwindow with a number of special characters that you can place into the text. These include some standard symbols, accents and mathematical symbols.

VisualEditor - More Settings.png
Откажи или зачувај — за направените промени.


Зачувување на промените[edit | edit source]


Кога ќе завршите со уредување, стиснете на копчето „Save page“ во алатникот. Зеленото копче нема да може да се стиска ако не сте направиле никакви промени.
VisualEditor - More Settings.png

Pressing the green "Save page" button opens a small dialog into which you can enter a brief summary of your actions, mark your edit as minor, and choose to watch future edits to the page. The box for the summary is the equivalent of the Summary (?): field in the wikitext editor.

The number indicates how much space is left in your edit summary. You can also review your changes to be sure they work as intended before saving your changes, similar to the Show changes button in the wikitext editor.

VisualEditor.save.png


Уредување на врски[edit | edit source]


VisualEditor - Toolbar - Formatting - Link.png
Врските се ставаат преку уконата „Врска“ (ланец) во алатникот, или пак со кратенката  Ctrl+K (или  Command+K на Mac).

Ако изберете некој текст или ја ставите стрелката врз даден збор, тогаш врската ќе можете да ја вметнете со копчето „Link“.


VisualEditor - Link editing inline 2.png
Било копчето или кратенката, ќе ви се отвори дијалог кајшто се внесува врската. ВизуеленУредник ќе се обиде да ви помогне со внатрешните врски (до други страници на Википедија) со тоа што ќе бара најверојатни совпаѓања кога ќе почнете да пишувате.

Откако ќе ја внесете или одберете врската, можете да притиснете на  Enter, да стиснете со стрелката вон кутијата, или пак да стиснете на иконата за затворање (<). Врската ќе се појави на страницата, но нема да се зачува сè додека не ја зачувате страницата.


VisualEditor - External link.png
За да ставите врска кон некоја страница на интернет вон Википедија, тогаш треба да го направите истото како за внатрешната — едноставно внесете ја во полето, и таа ќе се прикаже како „надворешна врска“.

VisualEditor - Link editing inline.png
За да измените или отстраните постоечка врска, стиснете на неа во текстот, а потоа стиснете на иконката „Врска“ што ќе ви се појави до неа. Можете да ја стиснете истата икона во алатникот, или тоа да го направите со тастатурната кратенка  Ctrl+K додека се на врската.

Потоа можете да ја измените целната страница на врската, или пак да ја избришете на иконката „Отстрани“ (канта за отпадоци) во горниот десен агол на дијалогот.


Уредување на слики и снимки[edit | edit source]

За да ставите нова слика или снимка во страницата, стиснете на „Слики и снимки“ во алатникот (сликичка со планини).
VisualEditor - Media editing 1.png

Стискаќи на иконата „Слики и снимки“ ќе ви се отвори дијалог што самиот ја пребарува Ризницата за да најде содржини поврзани со страницата што ја уредувате.

Можете да барате други слики и снимки во полето за пребарување во дијалогот.

Стиснете на минијатура за да одберете слика/снимка.

VisualEditor - Media editing 2.png

Штом ќе ја вметнете, сликата е избрана (се појавува посинета). Можете да ѝ ја менувате големината со рачките на аглите, а потоа да ја довлечете и пуштите на местото кајшто сакате да стои.

Стиснете на иконата „Слики и снимки“ што се појавува на сликата (или пак онаа во алатникот) и ставете ѝ опис.

VisualEditor - Media editing 3.png

Дијалогот за слики и снимки ви овозможува да ставите (и измените) опис, кој може да содржи форматирање и врски.
VisualEditor - Media editing 6.png

The media dialog also allows you to add alternative text captions, which help users who use screen readers, or who have disabled image display.
Media editing 7.png

You can also set various parameters for the image in the "Advanced settings" window. These include its alignment, its type, and its size.
VisualEditor - Media editing 8.png

Кога ќе завршите, стиснете на „Спроведи измени“ за да го затворите дијалогот и да се вратите на уредникот.
VisualEditor - Apply changes.png

Editing and inserting galleries[edit | edit source]

To add a new gallery, click the "Gallery" icon (a set of photos).
VisualEditor - Gallery1.png

This will open the gallery inserter, which is currently a simple box that works similarly to wikitext markup. To add images to your gallery, you will need to include the file name, followed by a bar (|) and the caption you would like for the image. Each image in the gallery should have its own line. Once you have added all the images you would like in your gallery, click the left arrow (<) to exit the inserter. You should see your gallery as it will appear. Please note that your gallery will not be saved until you save the page.
VisualEditor - Gallery3.png

To edit an existing gallery in VisualEditor, click on the gallery to cause the icon to appear in the upper right corner. Clicking on the icon will bring up the gallery inserter box with the full list of images included in the gallery. You can edit this list to remove, add or rearrange images or to alter captions. Unfortunately, you cannot currently see the changes you have made until you click the left arrow (<) to exit the inserter. Once you have finished modifying the gallery, be sure to save the entire page - exiting the gallery inserter will not save your changes.
VisualEditor - Gallery2.png

Уредување на наводи[edit | edit source]


Уредување на постоечки навод[edit | edit source]


VisualEditor - Editing references 1.png
За да уредите постоечки навод, стиснете на текстот, па стиснете на иконата „Навод“ што излегува до неа, или пак на онаа во алатникот.

VisualEditor - Editing references 6.png
Стискаќи на иконата за наводи ќе ви се отвори дијалог со миниуредник, каде ќе можете да го уредите текстот на наводот.

Многу викија користат шаблони за форматирање на наводите согласно даден стандард. Ова ќе го забележите ако уредувате постоечки навод, чија содржина ќе посини кога ќе ја одберете.

Click on the Template icon (puzzle piece) to edit the content of the template in the template mini-editor.


VisualEditor - Editing References - Cite Web.png
If what appears when you click on the reference is one of the several template icons, clicking on it takes you directly to the template mini-editor.

VisualEditor - Editing references 5.png
Стискајќи на иконата „Превметнување“ (делче од сложувалка) можете да ги уредите/измените поединечните параметри на шаблонот.

VisualEditor - Apply changes.png
Стиснете на „Спроведи измени“ кога ќе завршите со уредувањата на категориите за да се вратите на уредникот на наводи.

Ако немате што друго да уредувате, стиснете на „Спроведи измени“ за да се вратите на страницата.


Искористување на постоечки навод[edit | edit source]


VisualEditor - Toolbar - Reference.png
Постоечките наводи можете да ги користите повеќе пати, доколку во текстот сакате да се повикате на нешто од нив истите.

За да употребите постоечки навод, ставете ја стрелката кајшто сакате да стои наводот во текстот, па стиснете на иконата „Навод“ (бележник) во алатникот.


VisualEditor - Editing references 21.png
Во уредникот на наводи, стиснете на копчето што гласи „Искористи постоечки навод“, во долниот лев агол на прозорецот.

VisualEditor - Editing references 18.png
Ако има доста голем број на наводи, можете да се послужите со лентата за пребарување (со натпис „Што сакате да наведете?“) за да ги добиете само оние што одговараат на внесеното.

Видете кој навод сакате да го искористите, па изберете го.


Додавање на нов навод[edit | edit source]


VisualEditor - Toolbar - Reference.png
За да додадете нов навод, ставете ја стрелката кајшто сакате да стои во текстот, па стиснете на иконата „Навод“ (бележник) во алатникот.

VisualEditor - Editing references 20.png
Во уредникот за наводи можете да го ставите, измените и форматирате наводот.

Можете наводот да го ставите во дадена група. Ова служи за прикажување на групи пораки со алатката „Список на наводи“.


VisualEditor - Editing references 7.png
Ако додавате нов навод и сакате во него да има шаблон, стиснете на иконата за превметнување (делче од сложувалка) во алатникот на уредникот на наводи.

VisualEditor - Editing references 9.png
Потоа побарајте го шаблонот што сакате да го употребите, ставете го и уредете го исто како постоечките.

Стиснете на „Спроведи измени“ за да се вратите на уредникот на наводи, а потоа пак на „Спроведи измени“ за да се вратите на страницата.


VisualEditor - Editing references 10.png
Ако на страницата нема постоечки список на наводи (на пр. ако го ставате првиот навод), ќе треба да го додадете за да може да се прикаже текстот на наводот.

Ставете ја стрелката онаму кајшто сакате да се прикажуваат наводите (обично најдолу во страницата), па стиснете на иконата „Список на наводи“ (три книгички) за да го додадете.


VisualEditor - Editing references 11.png
За веднаш да ставите список на наводи, стиснете на „Спроведи измени“ во дијалогот.

Ако имате направено групи од наводи, во овој дијалог можете да укажете од која група да ви се прикажат наводите.

Using the cite menu[edit | edit source]


VisualEditor - Editing References - Cite Pulldown.png
If your wiki supports the cite menu, this may be an appropriate and easier avenue for adding references. (The cite menu can also be used for updating existing references; see above.) The cite menu offers quick access to some of the more familiar citation templates. It is not available on all MediaWiki projects yet and must be enabled.

(Instructions to add the cite menu to a specific wiki are available at VisualEditor/Citation tool.)

To add a citation using the cite menu, press "cite" and select the appropriate template from the menu.


VisualEditor - Editing references - Cite book required fields.png
Selecting the template icon will take you into the template mini-editor for the template you have chosen. Strongly recommended parameters may be marked with an asterisk. While the most common parameters will display, they are not all required. Unused parameters should not display.

VisualEditor - Editing references - Add parameter.png
To add additional parameters, scroll down in the template mini-editor to the "add parameter" option.

VisualEditor - Apply changes.png
Click on "Apply changes" when you're done, and you'll go back to the editor. If there is nothing more to edit, click on "Apply changes" again to return to the page.

Уредување на шаблони[edit | edit source]

За да додадете нов шаблон, ставете ја стрелката кајшто сакате да стои, па стиснете на иконата „Превметнување“ (делче од зложувалка) во алатникот.
VisualEditor - Toolbar - Transclusion.png

Внесете го името на шаблонот што сакате да го вметнете, па стиснете на „Додај шаблон“.
VisualEditor - Template editing 4.png

Можете и да ги менувате шаблоните што веќе стојат на страницата со тоа што ќе ги одберете (посинуваат), па ќе стиснете на иконата „Превметнување“ (делче од сложувалка) што ќе се појави, или пак на таквата икона во алатникот.
VisualEditor - Template editing 1.png

Кога додавате нов шаблон или отворате постоечки, ќе ви се отвори дијалогот „Превметнување“, со список на поединечни параметри и нивните вредности.

Можете да додадете параметри или да ги измените прикажаните.

VisualEditor - Template editing 2.png

За да ја смените вредноста на некој параметар, изберете го од списокот, па изменете му ја вредноста во соседниот прозорец.
VisualEditor - Template editing 3.png

Кога шаблонот во себе содржи други шаблони, овие потшаблони ќе фигурираат како параметри. Можат да се уредуваат и отстрануваат стискајќи на името на потшаблонот.

Новите потшаблони се додаваат следејќи ги чекорите за додавање на параметар. Може да треба да погледате во шаблонската документација за да проверите дали потшаблонот е поддржан.

VisualEditor - Template editing 5.png

Кога ќе завршите, стиснете на „Спроведи измени“ за да го затворите дијалогот и да се вратите на уредникот.
VisualEditor - Apply changes.png

Замена на шаблони[edit | edit source]


Кога еден шаблон мора да се замени, ставете subst: (сосе двете точки) пред името на шаблонот.

Автодополнувањето не работи со subst:. Ако ви треба автодополнувањето, ставете го subst: дури откако ќе го најдете шаблонот што ви треба.

Потоа стиснете на зеленото копче „Add template“.

VisualEditor - Template editing 7.png

Ставете ги потребните параметри и стиснете на „Спроведи измени“.
VisualEditor - Template editing 6.png

Во оваа првична фаза нема да можете да го видите проширувањето на шаблонот во страницата.
VisualEditor - Template editing 8.png


Уредување на категории[edit | edit source]

VisualEditor Categories.png
The "Page options" menu opens access to the "Categories" button.

VisualEditor - Category editing 1.png
Копчето „Options“ отвора дијалот што ги дава постоечките категории и овозможува ставање на нови.

Постои можност да зададете клуч за подредување, според кој страницата ќе фигурира во категоријата.


VisualEditor - Category editing 3.png
За да ставите нова категорија, внесете ја во полето „Додај категорија“. Можете да направите сосем нова, или да ставите постоечка.

VisualEditor - Category editing 2.png
За да отстраните постоечка категорија, стиснете на неа и стиснете на иконата „Отстрани“ (канта за отпадоци) во дијалогот што ќе ви се отвори.

Можете и да укажете клуч за подредување за дадена категорија. Со ова го заменувате општиот.


VisualEditor - Apply changes.png
Стиснете на „Спроведи измени“ кога ќе завршите со уредувањата на категориите за да се вратите на уредникот.


Editing page settings[edit | edit source]

VisualEditor - Page Settings menu.png
To edit a page's settings, click to open the "Page options" menu in the toolbar and select the "Page settings" button.

VisualEditor - Page Settings1.png
The "Page settings" button opens a pane that shows various options related to the page.

VisualEditor - Page Settings Redirects.png
You can make a page a redirect to another page by checking the "Redirect this page to" checkbox, and then selecting in the box below the page to which you want this page to point.

At the bottom is the option to prevent page renames updating this redirect, which is very rarely used.


VisualEditor - Page Settings Edit Links.png
You can make a page not show edit links next to each section header by checking this checkbox.

VisualEditor - Page Settings TOC.png
You can change whether the page shows a Table of Contents by selecting one of these three buttons. The default option is "If needed", which shows a Table of Contents if there are three or more headings.

VisualEditor - Apply changes.png
Click "Apply changes" when you're done editing the Page options to return to the page editor.

Editing mathematical formulae[edit | edit source]

The formula editor is still under development, so on some wikis you may need to opt-in to the formula editor to use it. To do this, click on "Beta" in your personal tools in the top right of any wiki page, check the box next to "VisualEditor formulae editing", and press "Save" at the bottom of the page.

To add a new mathematical formula to the page, place your cursor where you want it to be inserted, and click on the "Formula" icon ("Σ") in the "Insert" menu on the toolbar.
VisualEditor -add a new mathematical formula.png

A window will open in which you can type the formula, using LaTeX syntax. VisualEditor will update the formula as you type it, so you can see how it will look as you make changes. Once you are happy with the formula, just click out of the window.
VisualEditor - window with mathematical formula.png

To edit an existing mathematical formula on the page, click on it and then click on the "Σ" icon in the menu that pops up. This will open up the window, and let you make changes.
VisualEditor - editing existing mathematical formula.png


Уредување на математички формули и други специјални елементи[edit | edit source]

ВизуеленУредник не поддржува извесни елементи, како галерии од слики, математички формули и музички партитури. Тие ќе станат достапни подоцна. Во меѓувреме, ќе морате да ги додавате/уредувате рачно во изворниот викитекст.


Тастатурни кратенки[edit | edit source]


Многу уредници се навикнати викитекстот да го внесуваат непосредно, особено задебелувањето, закосувањето и викиврските. Тастатурните кратенки овозможуваат брзо внесување на такво форматирање без стискање на копчињата во алатникот. Најчестите кратенки, и оние од други уредници работат во ВизуеленУредник:

Кратенка за PC Исход Кратенка за Mac

 Ctrl+B Задебелено  Cmd+B

 Ctrl+I Закосено  Cmd+I

 Ctrl+K Вметни врска  Cmd+K

 Ctrl+X Исечи  Cmd+X

 Ctrl+C Копирај  Cmd+C

 Ctrl+V Залепи  Cmd+V

 Ctrl+Z Откажи  Cmd+Z